Co robić z dziećmi w Wiśle latem? Trasy rowerowe, szlaki górskie dla dzieci, atrakcje letnie w górach…

kobieta na górskim szlaku

Wisła jest miejscowością, którą zimą szturmują amatorzy narciarstwa zjazdowego. Jednak prawda jest taka, że da się tam świetnie spędzić czas również w lecie. Nawet jeśli towarzyszą nam dzieci. Co robić w Wiśle z dzieciakami? Na jakie atrakcje mogą liczyć?

Co robić latem w Wiśle z dziećmi?

Wisła to miasto, w którym swój początek ma rzeka Wisła. Jednak nie tylko ona sprawia, że jest to malownicze miasteczko. Do Wisły jedzie się przede wszystkim w góry. W zimie – by pozjeżdżać na nartach, a latem? Co robić w wakacje w Wiśle? Jest wiele możliwości. Przede wszystkim można spacerować, ale warto wybrać się też na górską wędrówkę, czy pojeździć na rowerze. Podpowiadamy, jakie na dzieci czekają atrakcje w górach.

Spacer po centrum Wisły

Przede wszystkim jadąc w lecie do Wisły, nie można pominąć centrum miasta. Co się w nim znajduje? Rynek, który przyciąga turystów, głównie z uwagi na to, że jest tam, gdzie pójść coś zjeść lub napić się kawy. Jednak jak w większości miast turystycznych bywa – deptak zdominowany jest przez różnego rodzaju sklepiki. Nie tylko z pamiątkami, ale i z rzeczami mniej lub bardziej przydatnymi podczas wyjazdu.

więcej w temacie:  Co robić, aby zdrowo żyć?

Idąc deptakiem, dochodzi się do placu Bogumiła Hoffa, przy którym znajduje się biuro informacji turystycznej. Chcąc poznać atrakcje Wisły, warto wejść do środka i przejrzeć broszury. W hallu Domu Zdrojowego stoi dość osobliwa rzecz – pomnik Adama Małysza wykonany z białej czekolady. Na placu Bogumiła Hoffa znajduje się również aleja gwiazd sportu.

Spacerując dalej, dochodzi się do Muzeum Beskidzkiego. To miejsce, w którym da się poznać historię i kulturę regionu. W muzeum znajdują się przede wszystkim eksponaty będące wyposażeniem beskidzkiej chałupy. Dopełnić wiedzę pomaga mały skansen z chatą.

Idąc dalej deptakiem, wchodzi się do parku miejskiego. W upalne letnie dni daje cień, w którym można wypocząć. Dzieci z pewnością zainteresuje pomnik misia, który stoi na kuli i próbuje na niej utrzymać równowagę.

Kontynuować spacer można, kierując się w drogę powrotną Bulwarem Księżycowym, czyli po prostu idąc wzdłuż Wisły. Szum rzeki uprzyjemnia odpoczynek. Na końcu można wejść jeszcze do amfiteatru. W lecie odbywa się w nim wiele wydarzeń.

Trasy rowerowe w Wiśle dla dzieci

Jedną z ciekawszych tras rowerowych jest pętla prowadząca szlakiem najważniejszych wiślańskich atrakcji. Nie jest to łatwa trasa, ale z pewnością dzieci sobie na niej poradzą. Wycieczkę rozpocząć można na rynku w Wiśle. Stamtąd należy kierować się do Wisły Malinki. Potem już Cieńków Niźni, Mały Soszów, Wisła Czarne z ciekawą zaporą. Tam też zobaczyć można Zamek Prezydenta RP. Później kierować się należy przełęczami Szarcula, Kubalonka, zboczem góry Głębiec przez Groń, by dojechać znowu na rynek w Wiśle. Warto wiedzieć, że pierwszy stromy podjazd można pokonać wyciągiem krzesełkowym.

więcej w temacie:  Jak nauczyć dziecko czytać?

Łatwiejszą trasą jest wycieczka na Skolnity. Start i meta jest na rynku. Stamtąd trzeba się kierować na Dziechcinkę i zbocze Wierch Skolnity. Warto wiedzieć, że można wybrać opcję wjechania wyciągiem. Wówczas pozostaje tylko zjazd, ale należy na nim być ostrożnym, bo jest stromy i są miejsca, gdzie można stracić panowanie nad rowerem.

Będąc w Wiśle z rowerem lub wypożyczając go na miejscu, można też po prostu pojeździć ścieżkami rowerowymi wzdłuż rzeki Wisły i potoku Dobka. Jak przebiega trasa? Zaczyna się na rynku w Wiśle, biegnie Bulwarem Księżycowym, Bulwarem Słonecznym, a dalej przez Ustroń-Polanę, Ustroń-Dobkę do Tokarni, przez przełęcz Bukową, Szymków, Sochy, aż dalej ulicą Górnośląską, by dojechać do punktu startu.

Szlaki górskie dla dzieci w Wiśle

A gdzie udać się mogą miłośnicy górskich wędrówek? Z najmłodszymi udać się można do Doliny Białej Wisełki z Wisły. Idzie się niebieskim szlakiem, który prowadzi na Baranią Górę. Nawet nie decydując się wchodzić na szczyt, zyskuje się spacer po 2-kilometrowej drodze asfaltowej, w którego czasie towarzyszy szum strumyka. Po drodze jest też jezioro Czarniańskie.

więcej w temacie:  Dodatki w pokoju dziecka, które zachęcą do aktywności fizycznej w domu

Nieopodal Wisły, bo w Ustroniu, jest Równica. Wejście na nią to przyjemny i łatwy spacer. Na szczycie można oglądać piękne widoki, ale jest tam też schronisko. Na dzieci czeka atrakcja w postaci parku linowego, a także całoroczny tor saneczkowy, plac zabaw i strzelnica łucznicza.

Dla starszych dzieci są trasy bardziej wymagające, a więc na przykład na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Mowa o Skrzycznem. Oczywiście działa tam kolej linowa. Na dzieciaki na górze czekają ciekawe atrakcje. Można skorzystać ze strzelnicy, ścianki wspinaczkowej, placu zabaw i trampoliny.

2 komentarze

  1. Jako, iż naszymi towarzyszami są dzieci, musimy zwrócić szczególną uwagę na ich potrzeby. Wydaje mnie się, że dzieci nie są zainteresowane jakimiś pomnikami, czy szlakami itp., tylko bardziej skupiały się na atrakcjach turystycznych np. parki rozrywki.

  2. Dokładnie, nawet mnie nudzą zabytki i muzea. Z dzieckiem to albo zrobić ognisko do rana, albo przeczołgać je po górach, ewentualnie niech już będzie w parku rozrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *