Co robić z dziećmi w Wiśle latem? Trasy rowerowe, szlaki górskie dla dzieci, atrakcje letnie w górach…

kobieta na górskim szlaku

Wisła jest miejscowością, którą zimą szturmują amatorzy narciarstwa zjazdowego. Jednak prawda jest taka, że da się tam świetnie spędzić czas również w lecie. Nawet jeśli towarzyszą nam dzieci. Co robić w Wiśle z dzieciakami? Na jakie atrakcje mogą liczyć?

Co robić latem w Wiśle z dziećmi?

Wisła to miasto, w którym swój początek ma rzeka Wisła. Jednak nie tylko ona sprawia, że jest to malownicze miasteczko. Do Wisły jedzie się przede wszystkim w góry. W zimie – by pozjeżdżać na nartach, a latem? Co robić w wakacje w Wiśle? Jest wiele możliwości. Przede wszystkim można spacerować, ale warto wybrać się też na górską wędrówkę, czy pojeździć na rowerze. Podpowiadamy, jakie na dzieci czekają atrakcje w górach.

Spacer po centrum Wisły

Przede wszystkim jadąc w lecie do Wisły, nie można pominąć centrum miasta. Co się w nim znajduje? Rynek, który przyciąga turystów, głównie z uwagi na to, że jest tam, gdzie pójść coś zjeść lub napić się kawy. Jednak jak w większości miast turystycznych bywa – deptak zdominowany jest przez różnego rodzaju sklepiki. Nie tylko z pamiątkami, ale i z rzeczami mniej lub bardziej przydatnymi podczas wyjazdu.

więcej w temacie:  Kalendarz badań w ciąży – jakie badania musi wykonać ciężarna?

Idąc deptakiem, dochodzi się do placu Bogumiła Hoffa, przy którym znajduje się biuro informacji turystycznej. Chcąc poznać atrakcje Wisły, warto wejść do środka i przejrzeć broszury. W hallu Domu Zdrojowego stoi dość osobliwa rzecz – pomnik Adama Małysza wykonany z białej czekolady. Na placu Bogumiła Hoffa znajduje się również aleja gwiazd sportu.

Spacerując dalej, dochodzi się do Muzeum Beskidzkiego. To miejsce, w którym da się poznać historię i kulturę regionu. W muzeum znajdują się przede wszystkim eksponaty będące wyposażeniem beskidzkiej chałupy. Dopełnić wiedzę pomaga mały skansen z chatą.

Idąc dalej deptakiem, wchodzi się do parku miejskiego. W upalne letnie dni daje cień, w którym można wypocząć. Dzieci z pewnością zainteresuje pomnik misia, który stoi na kuli i próbuje na niej utrzymać równowagę.

Kontynuować spacer można, kierując się w drogę powrotną Bulwarem Księżycowym, czyli po prostu idąc wzdłuż Wisły. Szum rzeki uprzyjemnia odpoczynek. Na końcu można wejść jeszcze do amfiteatru. W lecie odbywa się w nim wiele wydarzeń.

Trasy rowerowe w Wiśle dla dzieci

Jedną z ciekawszych tras rowerowych jest pętla prowadząca szlakiem najważniejszych wiślańskich atrakcji. Nie jest to łatwa trasa, ale z pewnością dzieci sobie na niej poradzą. Wycieczkę rozpocząć można na rynku w Wiśle. Stamtąd należy kierować się do Wisły Malinki. Potem już Cieńków Niźni, Mały Soszów, Wisła Czarne z ciekawą zaporą. Tam też zobaczyć można Zamek Prezydenta RP. Później kierować się należy przełęczami Szarcula, Kubalonka, zboczem góry Głębiec przez Groń, by dojechać znowu na rynek w Wiśle. Warto wiedzieć, że pierwszy stromy podjazd można pokonać wyciągiem krzesełkowym.

więcej w temacie:  Co kupić na roczek? Lista 10 prezentów na pierwsze urodziny

Łatwiejszą trasą jest wycieczka na Skolnity. Start i meta jest na rynku. Stamtąd trzeba się kierować na Dziechcinkę i zbocze Wierch Skolnity. Warto wiedzieć, że można wybrać opcję wjechania wyciągiem. Wówczas pozostaje tylko zjazd, ale należy na nim być ostrożnym, bo jest stromy i są miejsca, gdzie można stracić panowanie nad rowerem.

Będąc w Wiśle z rowerem lub wypożyczając go na miejscu, można też po prostu pojeździć ścieżkami rowerowymi wzdłuż rzeki Wisły i potoku Dobka. Jak przebiega trasa? Zaczyna się na rynku w Wiśle, biegnie Bulwarem Księżycowym, Bulwarem Słonecznym, a dalej przez Ustroń-Polanę, Ustroń-Dobkę do Tokarni, przez przełęcz Bukową, Szymków, Sochy, aż dalej ulicą Górnośląską, by dojechać do punktu startu.

Szlaki górskie dla dzieci w Wiśle

A gdzie udać się mogą miłośnicy górskich wędrówek? Z najmłodszymi udać się można do Doliny Białej Wisełki z Wisły. Idzie się niebieskim szlakiem, który prowadzi na Baranią Górę. Nawet nie decydując się wchodzić na szczyt, zyskuje się spacer po 2-kilometrowej drodze asfaltowej, w którego czasie towarzyszy szum strumyka. Po drodze jest też jezioro Czarniańskie.

więcej w temacie:  Dziecko w przedszkolu: jak zapisać, jak przekonać dziecko do przedszkola?

Nieopodal Wisły, bo w Ustroniu, jest Równica. Wejście na nią to przyjemny i łatwy spacer. Na szczycie można oglądać piękne widoki, ale jest tam też schronisko. Na dzieci czeka atrakcja w postaci parku linowego, a także całoroczny tor saneczkowy, plac zabaw i strzelnica łucznicza.

Dla starszych dzieci są trasy bardziej wymagające, a więc na przykład na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Mowa o Skrzycznem. Oczywiście działa tam kolej linowa. Na dzieciaki na górze czekają ciekawe atrakcje. Można skorzystać ze strzelnicy, ścianki wspinaczkowej, placu zabaw i trampoliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *