Jak ulżyć niemowlakowi podczas ząbkowania?

jak ulżyć niemowlakowi podczas ząbkowania

Nie ma żadnej reguły, konkretnego wieku, w którym dziecko zaczyna ząbkować. Czasem pierwsze ząbki pojawiają się już w czwartym miesiącu życia maleństwa, niekiedy musimy poczekać kilka miesięcy więcej, aby zobaczyć pierwszą, białą perełkę w uśmiechu naszej pociechy. Okres ząbkowania to dla wielu dzieci i rodziców bardzo ciężki czas. Nie jesteśmy jednak bezradni wobec matki natury i jest kilka sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Jakie są objawy ząbkowania u dzieci?

Na początku warto wspomnieć na jakie objawy ząbkowania należy zwrócić uwagę, co pozwoli nam zareagować we właściwym czasie. Czasem pierwsze mleczaki pojawiają się bezboleśnie i w zachowaniu dziecka nie widzimy żadnych zmian, często jednak to czas wielkiej rewolucji.

Symptomy ząbkowania mogą być zróżnicowane, najczęściej ten etap rozwoju malucha jest poprzedzony silnym ślinieniem się. Nasza pociecha wkłada do buzi rączki, zabawki, ssie wszystko co znajduje się w jej zasięgu. To sposób radzenia sobie ze swędzącymi dziąsłami, są rozpulchnione, zaczerwienione i mogą doskwierać w ten sposób przez wiele tygodni. Kolejnym zwiastunem, wyrzynających się ząbków, są problemy ze spaniem, dziecko staje się płaczliwe i marudne. Często dochodzi do tego utrata apetytu, dziecko grymasi podczas posiłku, nie chce mleka. Ważne, aby zwrócić wtedy baczną uwagę na właściwe nawodnienie malucha.

więcej w temacie:  Jak być szczęśliwą mamą?

Czasem pojawia się wysoka temperatura oraz biegunka, wtedy bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, ponieważ mogą być to sygnały świadczące o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Nietypowym i stosunkowo rzadkim objawem jest wysypka w postaci drobnych, czerwonych grudek, co koniecznie też musi zobaczyć lekarz, aby wykluczyć jej inne, chorobowe podłoże.

Najpopularniejsze sposoby na łagodzenie bólu podczas ząbkowania

Popularną i bezpieczną metodą radzenia sobie z bólem i obrzękiem, jakie towarzyszą pojawieniu się pierwszych ząbków, jest stosowanie chłodnych okładów na dziąsła. Można to zrobić przy użyciu tetrowej pieluszki, którą wkładamy do woreczka i następnie schładzamy w lodówce lub zimnej łyżeczki. Rewelacyjnie sprawdzają się, przeznaczone na takie okazje, specjalne gryzaki wypełnione żelem. Na rynku dostępne są gryzaki silikonowe, kauczukowe, wibrujące, schłodzone w lodówce przyniosą ulgę maluchowi.

Idealnym sposobem na ukojenie płaczącego maleństwa jest masaż dziąseł. Najlepiej robić to palcem przy użyciu, zakupionej w aptece lub drogerii, silikonowej nakładki. Umieszczona na niej szczoteczka pozwala na delikatny masaż co łagodzi ból i dotkliwe swędzenie. Na rynku dostępne są żele i kremy zawierające substancje znieczulające, odrobinkę żelu umieszcza się na szczoteczce i wciera delikatnie w dziąsła.

więcej w temacie:  Poród rodzinny - wady i zalety obecności partnera przy porodzie

Niektórzy rodzice umieszczają w zakupionych, siateczkowych gryzakach kawałki ulubionych przez pociechę, schłodzonych owoców, ssane w ten sposób przysmaki zmniejszają dyskomfort. Metoda przeznaczona jest dla starszych maluchów. Kiedy wszystkie metody zawodzą, a dziecko cierpi można podać lek przeciwbólowy oparty na paracetamolu.

Czy warto decydować się na babcine metody na ząbkowanie?

Choć na co dzień stosujemy wiele sprawdzonych sposobów naszych babć na różne dolegliwości to polecana, przez starsze osoby, chlebowa skórka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Twarda skórka chleba w kontakcie ze śliną rozmięka i dziecko może się nią zadławić, poza tym nie jest to metoda polecana dla dzieci, którym należy eliminować z diety gluten. W przeszłości ząbkującym dzieciom smarowano dziąsła miodem, który jest silnym alergenem i nie wolno go podawać tak małym dzieciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *