Jak wybrać matę edukacyjną piankową dla niemowlaka?

Dziecko bawi się na piankowej macie edukacyjnej

Maty piankowe stają się coraz popularniejsze wśród mam. I bardzo dobrze, to jeden z lepszych gadżetów, który można sprawić swojemu maluchowi. W dzisiejszym artykule dowiecie się, dlaczego warto korzystać z piankowej maty edukacyjnej i jak ją wybrać. Czytajcie dalej.

Kiedy zacząć stosować piankową matę edukacyjną dla niemowlaka?

Maty piankowej można używać od samego początku, to będzie najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka do leżakowania. Dziecko od momentu narodzin w trosce o prawidłowy rozwój kręgosłupa powinno często się obracać na brzuch. Najlepszym miejscem do tego będzie właśnie piankowa mata edukacyjna.

Mata edukacyjna a rozwój dziecka

Zdania są podzielone na temat tego, czy mata edukacyjna wspiera rozwój dziecka. Jest to związane w dużej mierze, z tym że kolorowe maty mogą przebodźcować maluszka. Jeśli jesteście ciekawi, czy mata edukacyjna jest potrzebna dla rozwoju dziecka, przeczytajcie nasz poprzedni artykuł, w którym wyjaśniamy, jakie korzyści płyną z takiej maty edukacyjnej.

Dlaczego warto kupić piankową matę edukacyjną dla niemowlaka?

Powodów, które przemawiają na korzyść piankowej maty edukacyjnej, jest kilka, przede wszystkim jest bezpieczna. Mata jest wykonana z pianki, więc jest mięciutka, chroni dziecko w racie upadku przy pierwszych próbach raczkowania. Jest też sztywna, dzięki czemu nie zwija się, ani nie ślizga po podłodze, co mogłoby maluchowi przeszkodzić w nauce raczkowania. Fizjoterapeuci udowodnili, że piankowe maty wspierają rozwój dziecka, dziecko na macie ćwiczy i rozwija swoje mięśnie, jest ona często polecana mamom, których dzieci mają stwierdzone obniżone napięcie mięśniowe. Pianka skutecznie chroni przed chłodem, ale jest też elementem zabawy. Pianki edukacyjne często są w postaci puzzli z literkami, można je dowolnie składać, a dziecko uczy się kolorów, rozpoznaje pierwsze litery i cyfry.

Jaką piankową matę edukacyjną wybrać?

Mata edukacyjna powinna być dość twarda, na tyle by dziecko się nie zapadało, ponieważ to mogłoby utrudnić jego poruszanie się. Musi dobrze amortyzować ruchy, tak, by dziecko było bezpieczne przy podnoszeniu głowy bądź przewracaniu się z pleców na brzuszek. To produkt, z którym dziecko będzie miało styczność codziennie, trzeba więc pamiętać, by mata była bezpieczna i posiadała atesty. Nie warto kupować mat z nieznanych źródeł, maty z atestami zawsze będą droższe, jednak nie ma co oszczędzać na zdrowiu dziecka, prawda? Zwróćcie też uwagę, z jakiego materiały wykonana jest mata, czy łatwo będzie ją umyć, przy małym dziecku jest to niezmiernie ważne, bo mata z pewnością będzie często lądować pod prysznicem. Mata piankowa nie może być śliska, takich powinno się unikać, najlepiej by mata piankowa miała lekko chropowatą teksturę. Niech mata będzie stonowana, w pastelowych kolorach, albo w kontrastach, nie powinna być zbyt skomplikowana, bo może to doprowadzić do nadmiernej ilości bodźców.

2 komentarze

  1. Warto też wspomnieć, ze taka mata powinna być wytrzymała i dobrej jakości. Jest bardzo mocno eksploatowana i wiele z nich po kilku m-cach nadaje się tylko do wyrzucenia. Nie można na niej oszczędzać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *