Jakie zabawki dla niemowlaka? Lista zabawek dla noworodków i dzieci do 1 roku życia

Niemowlę z zabawką

Gdy w naszym życiu pojawia się dziecko, pierwszym naszym odruchem jest zakup zabawek dla niego. Na co jednak powinno się zwracać uwagę? Które zabawki będą najlepsze dla noworodka i niemowlaka do 1 roku życia? Czy tak małe dzieci potrzebują zabawek?

Czy noworodki potrzebują zabawek?

Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia dziecka to przede wszystkim jedzenie i spanie. Nie ma jeszcze umiejętności zabawy, a zdolności poznawcze i namulane są mocno ograniczone. To jednak nie oznacza, że zabawki dziecku w tym wieku nie są potrzebne, bo są, choć początkowo nieco inne. Przede wszystkim pierwszy etap życia dziecka to obserwacja i poznawanie otoczenia, a także stopniowy wzrost zdolności manualnych malucha. Dlatego też, dla noworodków najlepszym rozwiązaniem są zabawki bardzo wyraziste i kontrastowe, na których będą mogły skupić swój wzrok. Na rynku można znaleźć sporo takich ta zabawek, ale można też posłużyć się zwykłym balonikiem, który przywiązany do łóżeczka będzie się delikatnie poruszał.

więcej w temacie:  Jakie witaminy i minerały są najlepsze dla kobiet w ciąży?

Ważne jest by skupić się zarówno na wyrazistych kolorach (pastelowe barwy dla noworodka jeszcze nie istnieją), jak i wyrazistych wzorach geometrycznych. Wystarczy zawiesić geometryczne kształty na ścianach, by mieć gwarancję, że maluch się nimi zainteresuję. Dobrym pomysłem są także zabawki do dotykania z różną fakturą materiałów. Ciekawym rozwiązaniem są także książeczki kontrastowe, które idealnie sprawdzą się dla maluchów do 3 miesiąca życia.

Jakie zabawki edukacyjne dla niemowlaków?

Pierwszy rok życia to przede wszystkim czas, gdy dziecko bardzo intensywnie się rozwija, uczy się otoczenia, a także nabywa nowych umiejętności. Od nieruchomego leżenia na plecach, przechodzi do przekręcania się na boki, a także siadania czy w końcu stania. Rozwijają się także kolejne zmysły maluch – słuch, dotyk, wzrok. Warto jest malucha w rozwoju wspomóc. Zabawki do 1 roku życia powinny mieć przede wszystkim charakter edukacyjny – grzechotki, karuzele, kontrastowe maskotki i takie ze zróżnicowaną fakturą do dotykania. Prawdziwym hitem wśród zabawek dla niemowląt są także maty edukacyjne. Nie można także zapomnieć o gryzakach przydatnych przy rozwoju uzębienia dzieci, a także licznie dostępnych zabawkach interaktywnych, pobudzających dziecko do działania.

więcej w temacie:  Chrzest dziecka: dokumenty, przygotowanie duchowe, strój...

Dzieci z książeczkami edukacyjnymi

Czy warto kupować książki dla niemowlaków?

Jak najbardziej niemowlakom warto jest czytać, ale najlepiej podjąć się tego, gdy maluch będzie miał 6 miesięcy i będzie w stanie wytrzymać nad książką trochę dłużej. Oczywiście we wcześniejszym wieku też można czytać, a także możliwe jest zakupienie specjalnych książeczek kontrastowych, rozwija się zmysł wzroku malucha. Takie książki są też wykonane ze specjalnych materiałów, dzięki czemu dziecko może się nimi także bawić, smakować, moczyć, bez obaw o zniszczenie. W przypadku prób czytania z dzieckiem, najlepiej postawić na małe książeczki z wieloma kolorowymi obrazkami.

akie zabawki dla niemowląt od 6 do 12 miesiąca życia?

Oprócz wymienionej już książeczki, warto też postawić na takie zabawki jak kolorowe miękkie piłeczki. Maluch w tym wieku zaczyna już swoje pierwsze próby samodzielnego poruszania. Poruszając piłeczką, najlepiej kolorową, pobudzimy dziecko do ruchu, ponieważ zrobi on wszystko, by piłeczkę złapać. W tym wieku można też pomyśleć już o standardowych przytulankach. Gdy dziecko skończy 9 miesięcy, warto zainwestować w klocki, najlepiej drewniane o równych barwach i kształtach. Maluch będzie mógł się nimi bawić i układać swoje pierwsze wieże, a także ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową.

więcej w temacie:  Grzechotka, mata edukacyjna, karuzela do łóżeczka – od kiedy dziecko może się nimi bawić?

Warto przy tym cały czas pamiętać o zabawkach interaktywnych, mówiących, śpiewających i ogólnie dźwiękowych. Takie pierwsze instrumenty jak bębenek także się przydadzą, pozwalając dziecku się wyżyć i wyładować nadmiar energii. Można też dziecku dać samochodzik, którym będzie toczył po podłodze, a jeżeli ma sznurek, to i ciągnął za sobą. Maluchy bardzo chętnie sięgają także po kredki, a to pozwala na wyćwiczenie przez nie precyzyjnego chwytu.

Na co zwracać uwagę kupując zabawki dla niemowlaków?

Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem zabawki dla malucha, to wybór sprawdzonych i pewnych sklepów, które dają gwarancję jakości. Po drugie, należy patrzeć na sugerowany na zabawce wiek dziecka. Przy zabawkach dla małych dzieci istotna jest jakość i bezpieczeństwo, dlatego też powinny one posiadać certyfikaty CE, który jest bardzo restrykcyjny. Materiał w której wykonana jest zabawka, także jest istotny – musi być on bezpieczny, a do ukończenia przez maluch 6 mies. życia, lepiej wybierać te miękkie, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Później można już zdecydować się na bezpieczny plastik czy drewno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *