Mata edukacyjna dla dziewczynki a dla chłopca

jaka mate edukacyjna dla dziecka wybrac

Mata edukacyjna jest świetnym gadżetem dla dziecka, który pozwala na połączenie zabawy i rozwoju. Co ważne, na rynku jest wiele dostępnych mat, nie ma więc żadnego problemu z dobraniem odpowiedniej do wieku dziecka czy jego płci. W dzisiejszym artykule omawiamy maty edukacyjne dla dziewczynki i chłopca. Zapraszamy do lektury! 

Czym jest mata edukacyjna? 

Mata edukacyjna zapewnia dziecku bezpieczną przestrzeń do obserwacji świata i zabawy. Dodatkowo w kreatywny sposób wspiera jego rozwój. Wielu rodziców zastanawia się, czy mata edukacyjna jest potrzebna dla rozwoju niemowlaka, warto więc zaznaczyć, że zdecydowanie ułatwia opiekę, poznawanie świata i swoich możliwości przez bobasa. 

Mata edukacyjna, w zależności od rodzaju stymuluje rozwój, zapoznaje dziecko z nowymi bodźcami i jest zdecydowanie miększą i wygodniejszą alternatywą dla kocyka czy dywanu. Maty edukacyjne można dobrać w zależności od wieku dziecka, a także jego płci, co powoduje, że maluch otrzymuje taki gadżet, dzięki któremu się nie nudzi. 

Jaka jest mata edukacyjna dla dziewczynki a dla chłopca?

Na rynku mamy wiele mat edukacyjnych, które można dobrać w zależności od potrzeb. Dla dziewczynek najczęściej wybierane są maty różowe, pastelowe i te, które swoim designem nawiązują do dziewczęcych bohaterek bajek, jak np. lalka Barbie. Takie maty edukacyjne najczęściej w zestawie posiadają również dodatkowe zabawki jak gryzaczki, grzechotki czy książeczki, które zawsze można mieć przy sobie i zabierać np. na spacery czy w podróże. 

Mata edukacyjna dla chłopca to najczęściej ta, która ma stonowane kolory, często są to odcienie szarości, biel, czerń, beż czy granat, a designem nawiązuje do zwierząt, autek lub chłopięcych bohaterów kreskówek jak Psi Patrol. 

Oczywiście nie musi to być reguła. Odpowiednia mata edukacyjna dla dziecka to nie ta w konkretnych kolorach przypisanych do płci, a ta, która spełnia wymagania rodziców i pozwala maleństwu na bezpieczne jej użytkowanie. Producenci coraz częściej tworzą maty edukacyjne, które są neutralne kolorystycznie i to właśnie one są najpopularniejsze. Przez to, że nie mają krzykliwych i agresywnych kolorów, wpisują się w aranżację wnętrz i to je często można spotkać w salonach rodziców. 

Jakie są rodzaje mat edukacyjnych?

Maty edukacyjne dla dzieci występują w kilku rodzajach. Można wybrać piankowe maty, które są grubsze i najczęściej mają postać puzzli. Te materiałowe przypominają dywaniki lub kocyki, jednak są od nich zdecydowanie bardziej miękkie i nie ślizgają się po podłodze, dzięki zastosowaniu antypoślizgowych materiałów. 

Dodatkowo wyróżnić można maty edukacyjne posiadające pałąki z zabawkami, najczęściej przeznaczone dla najmłodszych. Rozwijają one dziecięce zmysły i pobudzają ciekawość poprzez zawieszone na pałąku zabawki, grzechotki czy lusterka. 

Dobra mata edukacyjna posiada również szeleszczące elementy i metki, które uczą najmłodszych nowych bodźców i doświadczeń poprzez zabawę z różnymi teksturami, fakturami i odgłosami. Wybrać można też maty edukacyjne, które zawierają świetlne i grające elementy, pobudzając zainteresowanie malucha i utrzymując jego uwagę na dłużej. 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *