Czy mata edukacyjna jest potrzebna dla rozwoju niemowlaka?

Niemowlę chłopiec

Mata edukacyjna przez wielu rodziców traktowana jest jako must have dla każdego dziecka. Z założenia ma wspierać rozwój manualny malucha. Czy rzeczywiście jest taka niezbędna? Co korzyści płyną z korzystania z maty edukacyjnej?

Czym jest mata edukacyjna i czemu służy?

Edukacyjność jest frazą używaną przez wiele produktów wręcz nadmiernie i nie każda zabawka z takim przyrostkiem rzeczywiście ma cokolwiek wspólnego z edukacją. Czym właściwie są maty edukacyjne w takim razie? Przede wszystkim z założenia, mają one stymulować zmysły dziecka najczęściej w wieku od 0 do 6 miesięcy, choć czasem zdarza się i dłużej. Podstawowym zadaniem takich mat jest stymulowanie w zakresie wzrokowym i czuciowym, dzięki zawieszonym wyżej różnym elementom, najczęściej zabawkom o barwnych kolorach i zróżnicowanych kształtach.

Jakie są zalety maty edukacyjnej?

Najważniejszą zaletą na pewno jest stymulacja rozwoju dziecka, które zainteresowane poszczególnymi wiszącymi zabawki stara się je sięgnąć i bawić. Oprócz tego mata edukacyjna daje także szansę rodzicom na odrobinę spokoju. Maluch zajęty zabawą daje wytchnąć rodzicom, odpocząć nieco czy po prostu mieć szansę na wypicie ciepłej kawy. Oczywiście warto pamiętać o tym, że mata edukacyjna nie zastąpi bliskości rodzica – dobrze jest więc też przy tej zabawie towarzyszyć dziecku. Maty edukacyjne mają często intensywne kolory i wzory (co przyciąga wzrok malucha), a także zróżnicowaną fakturę. Wiele produktów ma możliwość modyfikacji i dodawania nowych zabawek dla urozmaicenia zabawy, dzięki czemu dziecko prędko się nie znudzi i samo będzie odkrywało kolejne funkcje maty.

więcej w temacie:  Jak rozmawiać o poważnych sprawach z przedszkolakiem?

Jakie są rodzaje mat edukacyjnych?

Najczęściej maty edukacyjne wykonywane są z miękkich materiałów o zróżnicowanej fakturze, a same w sobie wypełnione są gąbką, co niestety zazwyczaj utrudnia poruszanie się malucha oraz spowalnia jego rozwój. Niektóre z mat można spinać, dzięki czemu tworzy się też mini kojec. Innym rozwiązaniem od standardowych materiałów, są maty piankowe, które są stosunkowo twarde, ale jednocześnie amortyzują uderzenia. Poza tym, nie rolują się, a także możliwe jest dostosowanie ich wielkości (można je składać jak puzzle). Dobrze izolują też podłogę, odgradzając od chłodu. Wybór mat edukacyjnych jest spory – różnią się pomiędzy sobą wyglądem, ilością funkcji, kształtek, kolorystyką, a także zabawkami.

Dziecko leżące na macie

N co zwrócić uwagę kupując matę edukacyjną?

Gdy zdecydujemy się na zakup maty edukacyjnej, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze na wielkość – dziecko powinno mieć wystarczająco dużo miejsca do zabawy, a także przewracania się z pleców na brzuszek i odwrotnie. Warto również, by poszczególne elementy, to jest zabawki, były odczepiane, dzięki czemu można je systematycznie zmieniać, albo odczepić takie, za którymi maluch nie przepada.

więcej w temacie:  Jakie witaminy i minerały są najlepsze dla kobiet w ciąży?

Dobrze też zwrócić uwagę na sposób montowania maty – najlepiej, gdyby łatwo było ją składać i rozkładać. Rodzaj tkaniny także ma tutaj znaczenie i nie chodzi tutaj tylko o jakość, ale i różnorodność faktur, które także pobudzają stymulację poznawczą niemowlaka. Jeżeli mata posiada dodatkowe funkcje jak dźwięki to dobrze, ważne jednak by nie były one monotonne. Kolorystyka maty powinna być intensywna, by przyciągnąć wzrok dziecka, najlepiej jeżeli będą to barwy kontrastowe, jak również wyraziste wzory. I rzecz jasna dobrze jest zwrócić uwagę na atesty – mata edukacyjna powinna być bezpieczna dla dziecka, lepiej więc nie kupować jej w niesprawdzonych miejscach.

Czu mata edukacyjna jest niezbędna dziecku?

Mata edukacyjna to bardzo przydatne narzędzie do rozwoju dziecka i jako miejsce do zabaw, nie jest jednak produktem niezbędnym. Można ją kupić, ale nie trzeba. Rozwój dziecka to indywidualny proces i wiele będzie zależało przede wszystkim od rodziców. Produktów o takim przeznaczeniu jest wiele, a mata edukacyjna jest tylko jednym z nich. Na pewno warto jest ją kupić, ponieważ pozwala na zróżnicowany rozwój niemowlaka, ale to tylko opcja dodatkowa. Do tego też dochodzi cena – niestety maty edukacyjne do najtańszych nie należą, choć zakres cenowy bywa różny. Najtańszą matę można zakupić za ok. 100 złotych, z kolei bardziej zaawansowane produkty pochodzą już ze znacznie wyższej półki cenowej. Jeżeli więc kogoś na taki zakup nie stać, nie jest on konieczny i z pewnością brak maty nie spowolni rozwoju naszej pociechy.

więcej w temacie:  Lego Friends - które zestawy lego lubią dziewczynki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *