Jakie nosidełko dla dziecka wybrać? Czym kierować się przy wyborze nosidła?

Matka nosząca dziecko w nosidle

Jednym z często wybieranych gadżetów przydatnych rodzicom jest nosidełko. Niestety wbrew pozorom jego wybór wcale nie jest wcale taki łatwy, ponieważ nie każdy z tych sprzętów będzie bezpieczny dla zdrowia dziecka. Jak wybrać nosidełko dla malucha? Czym się przy tym kierować? I co ważne – kiedy można zacząć nosić dziecko w nosidełku?

Czy nosidła dla dzieci są bezpieczne?

Warto zacząć od tego tematu, ponieważ trzeba przyznać, że nosidła dla dzieci wzbudzają wiele kontrowersji i można znaleźć wielu zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników tych gadżetów. Warto jednak podejść do tego w sposób rozsądny i zastanowić się poważnie nad tym, czy nosidła są w ogóle bezpieczne dla tak małych dzieci i czy wygoda dla nas jako rodziców, jednocześnie nie krzywdzi naszych pociech.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to czy dziecko potrafi siedząc w nosidełku, swobodnie się ruszać i zginać kręgosłup. Trzeba pamiętać, że maluch nie może być w żaden sposób skrępowany i ograniczony ruchowo. Jeżeli więc dziecko nie ma z tym problemów, dodatkowo ma zapewnioną stabilizację i znajduje się w pozycji pionowej, jego zdrowiu nie będzie nic zagrażało

więcej w temacie:  Jakie witaminy i minerały są najlepsze dla kobiet w ciąży?

Od kiedy dziecko można nosić w nosidle?

To dość istotne pytanie, ponieważ jak zostało wspomniane, nosząc malucha w nosidle, musi on znajdować się w konkretnej pozycji, która uwarunkowana jest także jego rozwojem fizycznym. Mówi się, że najlepszym momentem, aby zacząć nosić dziecko w nosidle jest czas, gdy zaczyna samodzielnie siadać oraz raczkować. Nie ma więc tutaj określonego konkretnego wieku dziecka, wszystko bowiem będzie zależało od jego indywidualnego rozwoju.

Jednocześnie warto pamiętać, że do 7-8 miesiąca życia, maluch powinien być noszony na przodzie, dla stabilniejszej pozycji i możliwości stałej kontroli ze strony rodzica. Później, gdy nasza pociecha już jest w stanie dobrze trzymać głowę, można dziecko nosić na plecach.

Jakie rodzaje nosideł wyróżniamy?

Podział nosideł jest dosyć prosty, wyróżniamy tutaj: nosidła usztywniane i miękkie. Zdecydowanie lepsze są te drugie, ponieważ w usztywnianym dziecko nie jest wstanie ułożyć się w sposób naturalny i w pewien sposób wymusza na maluchu określoną pozycję, co jest niezdrowe dla jego kręgosłupa.

Zdecydowanie lepsze są nosidła miękkie, dodatkowo z szerokim panelem oraz wykonane z miękkich materiałów. Szeroki panel sprawia, że dziecko ma szeroko rozstawione nóżki w pozycji lekko zgiętej, czyli na tzw. żabkę, a jego ciało może wygodnie ułożyć dostosowując się do elastycznego materiału. Dodatkowo chroni to stawy dziecka i wspiera jego rozwój. Można znaleźć także nosidła z regulowaną szerokością panelu.

więcej w temacie:  Pielęgnacja noworodka. Niezbędne kosmetyki w pierwszych dniach życia dziecka

Można wyróżnić konkretne nosidła na podstawie ich wiązań. Mamy więc Mei Tai, czyli nosidło z długimi pasami biodrowymi i naramiennymi wiązanymi. Inny rodzaj to nosidła klamrowe, przy których zarówno pac biodrowy jak i pasy naramienne są zapinane na klamry i jest to najpopularniejszy rodzaj nosideł. Na rynku można jeszcze spotkać nosidła hybrydowe, które łączą w sobie zapinanie na klamrę (pasy naramienne) i wiązanie (pasy biodrowe). Dostępne są jeszcze Onbuhimo, czyli japońskie nosidła przypominające nieco plecak i nie posiadające pasa biodrowego.

Na co zwrócić uwagę wybierając nosidełko dla dziecka?

Powinno się zwrócić uwagę na kilka kryteriów: szerokość panelu, jego wysokość oraz materiał, z którego jest wykonany. Panel, czyli miejsce na którym maluch siedzi, powinien być wystarczająco szeroki, by dać podparcie dla dziecku i tym samym odciążyć stawy biodrowe.

Zdecydowanie powinno się unikać nosideł z wąskimi panelami, czyli wisiadeł. Nóżki dziecka swobodnie zwisają w dół, co niestety źle wpływa na jego stawy. Nasza pociecha powinna w nosidle siedzieć, a nie wisieć. Skąd wiedzieć czy panel jest wystarczająco szeroki? Z jednej i z drugiej strony powinien on sięgać do zgięcia kolan, inaczej nogi będą opadać w dół.

więcej w temacie:  Co robić z dziećmi w Wiśle zimą? Spacer po rynku, skocznia, przedszkole narciarskie Wisła…

Po drugie miękkość panelu. Powinien on być miękki i przykrywać plecy malucha na całej długości tak, by przylegał on do ciała rodzica. Usztywniany panel nie zapewni mu takiej stabilności.

Ostatnia rzecz, to wysokość panelu. Trzeba zwrócić uwagę na to, jak wysoko sięga dziecku nosidło i w którym miejscu kończy się materiał. W przypadku małych dzieci powinien on sięgać karku, szczególnie gdy dziecko często zasypia w tej pozycji. Jeżeli chodzi o starszaków, nosidło może się kończyć na wysokości pach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *