Jak nauczyć dziecko czytać?

Czytające dziecko w bibliotece

Czytanie jest podstawową umiejętnością, którą dzieci ćwiczą i wykorzystują od samego początku swojej edukacji. Niestety dla wielu z nich opanowanie tej umiejętności jest nie lada wyzwaniem, dlatego naukę czytania warto rozpocząć jak najwcześniej. Aby nie kojarzyła się wyłącznie z uciążliwym obowiązkiem warto połączyć ją z zabawą. Mamy kilka pomysłów na to, jak nauczyć dzieci czytać w przyjazny dla nich sposób.

Jak zachęcić dziecko do nauki czytania?

Aby nasze starania były skuteczne, musimy sprawić, by dziecko samo chciało posiąść umiejętność czytania. Jak to zrobić? Nie jest tajemnicą, że nasi milusińscy bardzo chętnie podpatrują i kopiują zachowania dorosłych. Jeśli więc nasze dzieci będą widziały nas z książką w ręce jak najczęściej, to same zainteresują się tą czynnością. Bardzo ważne jest również czytanie dzieciom np. przed snem, taki rodzaj wspólnego spędzania czasu powinien być wręcz codziennym rytuałem. Dobrze jest, gdy dziecko podczas czytania widzi tekst i może śledzić wzrokiem czytane przez nas wyrazy.

więcej w temacie:  Dziecko w przedszkolu: jak zapisać, jak przekonać dziecko do przedszkola?

Skuteczne metody nauki czytania

Metod nauki czytania jest bardzo wiele. Część z nich opiera się na skojarzeniach liter, a później całych wyrazów z obrazkami. W księgarniach możemy znaleźć bardzo dużo materiałów, takich jak różnego rodzaju gry i książeczki, które wspierają naukę czytania. Warto również spróbować wykonać niektóre z nich samodzielnie, co dodatkowo uatrakcyjni naukę czytania w oczach dziecka.

Jedną z najpopularniejszych i bardzo skutecznych metod jest nauka czytania sylabami. Pierwszym krokiem jest zapoznanie dziecka z samogłoskami. Gdy dziecko już je rozpoznaje, dodajemy spółgłoski, tworząc w ten sposób sylaby otwarte np. PA, PO, PI, PE, PU, PY, PĄ, PĘ, PÓ. Po jakimś czasie tworzymy tego typu sylaby z inną spółgłoską itd. Bardzo ważne jest, by jak najwięcej ćwiczyć, gdyż każde powtórzenie sprawia, że dziecko lepiej zapamiętuje te połączenia. Gdy pojedyncze sylaby nie będą już sprawiały problemów, możemy zacząć je łączyć w proste wyrazy np. MAMA, TATA, LALA, POLE itp.

Wagonik z literkami

Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Każde dziecko dojrzewa do nauki czytana w swoim czasie i nie możemy w żaden sposób na nie naciskać, aby przyśpieszyć ten proces. Jeśli maluch nie przejawia zainteresowania literami, które mu pokazujemy, to zostawmy je na jakiś czas i spróbujmy ponownie za miesiąc lub dwa. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup zabawek takich jak klocki z literami, którymi dziecko będzie chętnie się bawić, a jednocześnie oswoi się z kształtem liter, które będzie mieć bardzo często przed oczami. Warto też wykonać wspólnie z dzieckiem grę memory, w której parami będą takie same sylaby.

więcej w temacie:  Jak zmotywować dziecko do nauki?

Polecamy również wykorzystywać momenty, w których dzieci przejawiają zainteresowanie znaczeniem wyrazów, np. pytając nas co jest napisane na bilbordzie czy opakowaniu po jakimś produkcie. Nauka czytania dziecka to także sprawdzian naszej cierpliwości, gdyż może się okazać, że nasza latorośl przyswoi podstawy w wieku trzech lat, a może być tak, że moment ten nastąpi dopiero w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Musimy więc być cierpliwi i wyrozumiali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *