Kobieta i dziecko przy komputerze

Mama w pracy – czyli jak pogodzić pracę z macierzyństwem?

Bez wątpienia każda kobieta, która jest świeżo upieczoną matką bądź planuje nią zostać, zastanawia się jak pogodzić pracę z macierzyństwem. Jest to niezwykle złożony problem i ciężko znaleźć idealne rozwiązanie, jednak warto próbować. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Praca czy wychowanie dziecka?

Dyskusja wokół tej kwestii co jakiś czas odżywa, ma to zapewne związek ze zmianami demograficznymi w naszym kraju, a także zmianą stylu życia kolejnych pokoleń oraz podejścia do rodzicielstwa w ogóle. Wiele osób postrzega tę sytuację bardzo negatywnie, wykluczając możliwość pogodzenia obu ról życiowych. Nie powinniśmy stawiać tej sprawy na ostrzu noża, gdyż praca nie wyklucza możliwości wychowania dziecka i odwrotnie, nie mniej jest to duże wyzwanie dla każdej kobiety.

Dziecko na pierwszym miejscu?

Często z melancholią wspominamy własne dzieciństwo, dawne lata, kiedy wiele kobiet nie było czynnych zawodowo i większość swojego czasu poświęcały na opiekę nad dziećmi oraz zajmowaniem się domem, a na mężczyźnie spoczywał obowiązek utrzymania rodziny. Współcześnie lansowany jest nowy model rodziny, w którym panuje równouprawnienie, a kobiety chętnie rozwijają się na polu zawodowym. Teraz do kobiet należy decyzja, czy na pierwszym miejscu postawią swoją karierę czy macierzyństwo.

więcej w temacie:  Jak urządzić pokój dziecka? Jakie meble i dodatki wybrać?

Możemy spotkać się z wieloma opiniami, według których dziecko zawsze powinno być priorytetem i szczęśliwa matka to taka, która spędza z nim każdą chwilę. Należy się jednak zastanowić czy rezygnacja z własnych ambicji, porzucanie pracy, którą się lubi i totalne poświęcenie się dzieciom, które za kilka lat będą miały swoje sprawy i swoje życie, jest najlepszym wyjściem?

matka z córką na łące

Jak pogodzić pracę z domem

Wydaje się, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której młoda mama wraca do pracy zawodowej w momencie, kiedy czuje się na to gotowa, pod warunkiem, że nie jest to praca wyjątkowo absorbująca i wymagająca stałej dyspozycyjności. Wiele kobiet, gdy zostają matkami, decyduje się na zmianę zawodu na spokojniejszy, mniej angażujący. Innym wyjściem jest praca w zmniejszonym wymiarze godzin. Być może zabrzmi to brutalnie, ale nie należy poświęcać wszystkiego dla dziecka, które prędzej czy później i tak zacznie własne, samodzielne życie. Istotną kwestią jest również to, czy sytuacja finansowa rodziny jest na tyle dobra, że kobieta może pozwolić sobie na pracę w niepełnym wymiarze godzin.

więcej w temacie:  Jak opanować złość na dziecko?

Nie zapominajmy także o tym, że obowiązek wychowania dziecka spoczywa w równym stopniu na matce, jak i na ojcu. Oprócz sytuacji, w których kobieta samotnie wychowuje dzieci, warto zaangażować mężczyznę do tego, by również pomagał dziecku w nauce, bawił się z nim i spędzał czas. Jeśli oboje rodziców da z siebie wszystko, by pogodzić karierę zawodową z wychowaniem dzieci to jest duża szansa, że się to uda. Wiele rodzin w ten sposób funkcjonuje, także warto próbować i nie tracić nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *