Dziecko w przedszkolu: jak zapisać, jak przekonać dziecko do przedszkola?

Dziecko w przedszkolu

Początek września to często początek przygody dziecka z przedszkolem. Pierwsze dni, tygodnie malucha w nowym środowisku to trudny czas dla początkującego przedszkolaka oraz rodziców. Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Kiedy zapisać dziecko do przedszkola?

Rekrutacja, w przedszkolach publicznych, najczęściej rozpoczyna się w marcu. Dokładne terminy zapisów znajdują się na stronach internetowych urzędu miasta, urzędu gminy. W przypadku placówek prywatnych warto zapoznać się z ofertą odpowiednio wcześnie. Tam o przyjęciu dziecka decyduje deklaracja wyboru, opłata wpisowa oraz kolejność zgłoszeń.

Co zrobić, aby zapisać dziecko do przedszkola?

Jeżeli maluch po raz pierwszy idzie do przedszkola należy zarejestrować się na platformie rekrutacyjnej, którą znajdziemy na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy. Następnie trzeba wypełnić formularz i wskazać maksymalnie trzy przedszkola, do których chcemy zapisać dziecko. Placówki należy wybrać w stosownej kolejności, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Po zakończonej rejestracji wydrukowane dokumenty musimy przedłożyć w przedszkolu pierwszego wyboru. Potem pozostaje już tylko oczekiwanie na ogłoszenie listy przyjętych dzieci oraz podpisanie umowy z przedszkolem.

więcej w temacie:  Jak urządzić pokój dziecka? Jakie meble i dodatki wybrać?

Czym zachęcić dziecko do przedszkola?

Dla naszej pociechy dużą frajdą będą odwiedziny nowego miejsca przed rozpoczęciem roku szkolnego, zabawa na przedszkolnym placu zabaw, spacer do przedszkola pomogą oswoić się z myślą o nowym wyzwaniu. Warto opowiadać o tym jak wielką frajdą są spotkania z dziećmi, o nowych zabawkach, o piosenkach, zabawach w grupie. Możemy również podzielić się z dzieckiem swoimi, przyjemnymi wspomnieniami z czasów przedszkola.

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Koniec wakacji, maluch na liście przyjętych i…nie chce chodzić do przedszkola. Po sukcesie rekrutacyjnym wielu rodziców zadaje sobie pytanie „co zrobić kiedy dziecko płacze w przedszkolu?” Trzeba naszemu maluchowi pomóc zrozumieć nową sytuację, rozmawiać o tym czego się boi, co jest powodem płaczu.

Należy rozmawiać o, trudnych dla dziecka, sytuacjach w przedszkolu, pozwolić mu się wyżalić. Uwagi oraz wzmożonej troski potrzebują nieśmiałe dzieci w przedszkolu. Takim maluchom musimy poświęcić dużo czasu, okazując im czułość i miłość, jednocześnie unikając nadmiernego pobłażania i nadopiekuńczości.

W jaki sposób przyzwyczaić dziecko do przedszkola?

Wszystkie dzieci w przedszkolu borykają się ze stresem związanym z nowymi wyzwaniami, otoczeniem. Strach można oswoić przez podnoszenie poczucia wartości malucha, ale również wprowadzając poczucie bezpieczeństwa, zachowując codzienną rutynę, stałe godziny przyprowadzania i odbioru.

więcej w temacie:  Co jest ważne kiedy wybieramy żłobek dla dziecka?

Pożegnanie z dzieckiem powinno odbywać się bez nadmiernego przedłużania, jest to dla niego najbardziej stresująca sytuacja całego dnia przedszkolnego. Jeśli większym problemem jest pożegnanie z mamą, lepszym rozwiązaniem będzie odprowadzenie dziecka przez tatę.

Co potrzebuje dziecko do przedszkola?

O tym co należy zabrać do przedszkola, jak powinna wyglądać przedszkolna wyprawka, rodzice dowiadują się najczęściej na pierwszym zebraniu. Tam pojawia się informacja jak należy wyposażyć dziecko, czy artykuły papiernicze takie jak bloki techniczne, rysunkowe gwarantuje przedszkole czy należy je zakupić indywidualnie.

Niezbędnym elementem wyposażenia świeżo upieczonego przedszkolaka są szczoteczka, kubek i pasta do zębów, papcie, piżamka oraz komplet ubrania na zmianę.

Jak ubierać dziecko do przedszkola?

Ważne, aby ubranie było dobrane do pory roku, panujących warunków atmosferycznych, nie krępowało ruchów w czasie zabawy. Bawełniana koszulka, dresowe spodnie, leginsy najlepiej sprawdzą się w czasie zabaw z rówieśnikami.

W chłodniejsze dni można ubrać malucha na tzw. cebulkę. Trzeba pamiętać, aby unikać wiązanych, zapinanych ubrań. Dziecko w przedszkolu uczy się samodzielności, jednak najczęściej nie poradzi sobie z zawiązywaniem spodni, wiązaniem sznurowadeł.

więcej w temacie:  Rozszerzanie diety niemowlaka – co może jeść kilkumiesięczne dziecko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *