Poród rodzinny – wady i zalety obecności partnera przy porodzie

Kobieta i mężczyzna oczekujący dziecka

To, czy partner ma być obecny przy swojej ukochanej podczas porodu jest dla wielu par poważnym dylematem. Decyzję para powinna podjąć wspólnie i warto przy tym rozstrzygnąć każde „za” i „przeciw”. Postaramy się wam pomóc podając garść wad i zalet porodu rodzinnego.

Możliwość obecności partnera przy porodzie istnieje od niedawna, bo dopiero od około 15 lat. Aktualnie jest to dozwolone w przypadku porodu naturalnego, przy cesarskim cięciu osoba towarzysząca jest wypraszana z sali. Przez jakiś czas panowała wręcz moda na rodzinne porody, jednak zamiast kierować się opinią innych, najlepiej samodzielnie przeanalizować zagadnienie i podjąć decyzję we dwoje.

Zalety porodu rodzinnego

Przyjście na świat dziecka jest wydarzeniem o nieocenionym znaczeniu dla jego rodziców, jednak to kobieta ponosi znaczną część trudów związanych z ciążą, nie mówiąc już o samym porodzie i należy jej się wsparcie. Wydaje się więc niemal oczywiste, że jedyne słuszne miejsce w tym momencie, w którym powinien znajdować się ojciec dziecka, jest przy boku kobiety. Takie podejście wynika także z chęci dzielenia ze sobą każdej ważnej chwili, emocji oraz uczuć. Poród rodzinny to okazja do wzmocnienia więzi między partnerami, okazania wsparcia i miłości. To także szansa na zbudowanie więzi ojca z dzieckiem już od samego początku.

więcej w temacie:  Jak dbać o skórę niemowlaka? Naturalna pielęgnacja dziecka

Jak przygotować się do porodu rodzinnego?

Partner powinien uczęszczać razem z ciężarną kobietą na zajęcia do szkoły rodzenia. Tam dowie się jak przebiega poród, czego powinien się spodziewać i w jaki sposób pomóc przyszłej mamie znieść jego trudy. Poza tym ważna jest komunikacja między partnerami, aby mogli sobie wzajemnie pomagać i być dla siebie wsparciem tego dnia, bez niepotrzebnych nieporozumień.

Ciężarna kobieta i mężczyzna

Wady porodu rodzinnego

Za główną wadę porodu rodzinnego uznaje się możliwość utraty atrakcyjności przez kobietę w oczach partnera. Nie ma co ukrywać, że poród to ogromny wysiłek ze strony ciężarnej, musi się ona zmierzyć z wielkim bólem i nie wygląda wtedy zbyt pociągająco. Ponadto narodzinom dziecka towarzyszy zwykle spora ilość krwi i śluzu. Do tego dochodzi kwestia bardzo emocjonalnych reakcji ze strony kobiety, które mogą się wydać nietypowe mężczyźnie, przez co może być zdezorientowany i nie wiedzieć jak się zachować. Wszystko to sprawia, że poród może być wstrząsającym wydarzeniem, które na bardzo długo pozostanie w pamięci. Niektórzy mężczyźni obawiają się później stosunku, gdyż nie chcą skrzywdzić swojej partnerki.

więcej w temacie:  Co robić z dziećmi w Wiśle zimą? Spacer po rynku, skocznia, przedszkole narciarskie Wisła…

Bez wątpienia jest to bardzo trudna decyzja, jednak większość par dostrzega znacznie więcej zalet niż wad porodu rodzinnego. Jeśli kwestia jest dokładnie przemyślana, partner jest świadomy tego, jak będzie wyglądać to wydarzenie i chce bez żadnego przymusu brać w nim udział, to nie ma się o co martwić. Oczywiście kobieta też musi być pewna, że osoba towarzysząca nie będzie jej przeszkadzać, ani zbytnio jej rozpraszać. Warto pamiętać też, że mężczyzna w każdej chwili może opuścić salę porodową i nie ma w tym nic złego, jeśli nie czuje się na siłach, by uczestniczyć w tym zdarzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *