Co robić z dzieckiem w domu? Garść pomysłów na czas z dzieckiem

Pomalowana farbkami mała dziewczynka

Kiedy przychodzą zimniejsze dni, maluchy nie wychodzą już tak chętnie na dwór. Wtedy trzeba jakoś im pomóc i zorganizować im czas wolny w domu. Co ciekawego można robić z dziećmi w domu – dziś przedstawimy listę pomysłów na wspólne spędzanie czasu.

W jakie zabawy można grać z dzieckiem?

Kiedy pada, możliwości zabaw z maluchem są ograniczone. Najlepsze atrakcje zwykle są na dworze, nie zawsze możemy jednak tak spędzić czas. Czasem musimy wymyślić lepszą alternatywę spędzania czasu dla naszych pociech, np. gdzie jechać z dzieckiem, gdy pada podpowiada Smyk24.pl. My skupimy się jednak na tym, co z naszymi potomkami można robić w domowym zaciszu.

Dzieci doceniają wspólną zabawę z rodzicami, można razem się pobawić w chowanego, czy w “Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy” lub w “Zimno, ciepło, gorąco”. To gry dobrze znane przedszkolakom i z pewnością chętnie pobawią się z dorosłymi. Inną opcją jest odgrywanie scenek, można rzucać sobie nawzajem wyzwania i po prostu się bawić. Poza fizycznymi zabawami, które mają na celu trochę zmęczyć naszą pociechę, można spróbować też układać puzzle lub zagrać w planszówkę, tych obecnie jest naprawdę dużo do wyboru. Rodzic z pewnością znajdzie coś, co zainteresuje zarówno dużego, jak i małego.

Jak można spędzać czas z dzieckiem?

Z dzieckiem można spędzać czas na różne sposoby, niekoniecznie muszą to być zabawy. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów na rodzinne spędzanie czasu.

Wspólne gotowanie z dzieckiem

To coś, co się spodoba maluchom, które uwielbiają krzątać się po kuchni. Można razem spróbować upiec ciasto albo babeczki. Dziecko będzie nie tylko zachwycone, bo będzie mogło się ubabrać w masie i cieście, wylizać resztki kremu do ciasta, ale w nagrodę jeszcze otrzyma coś słodkiego!

Domowe eksperymenty

Dzieci z natury są ciekawskie, można zatem w domowych warunkach przeprowadzić ciekawe eksperymenty fizyczne czy chemiczne. Z pewnością zainteresuje ich tworzenie domowego wulkanu, dmuchanie balonów sodą, ciecz newtonowska, krystalizacja soli.

Kreatywne zabawy sensoryczne dla dziecka

W ciągu ostatnich kilku lat furorę wśród dzieci robią zabawki sensoryczne jak gniotki czy tzw. slime’y. Może takiego gniotka przygotować samemu w domu, gniotek wystarczy wykonać przy użyciu mąki ziemniaczanej i balona, inną wersją będzie żelowy gniotek, który może być wypełniony brokatem lub koralikami. A glutka wykonuje się z lejącego kleju i innych dodatków, w zależności od przepisu.

Jeśli dzieci uwielbiają tworzyć coś w masie, a gniotki już im się znudziły, można stworzyć w domu masę plastyczną z mąki, tzw. piankolinę, można także zaproponować potomkom stworzenie własnego piasku kinetycznego. W okresie świątecznym furorę z pewnością zrobi domowy sztuczny śnieg.

Nasza lista to zaledwie garstka pomysłów na to, co można robić z naszymi pociechami, kiedy za oknem pada. Zachęcamy do eksplorowania możliwości, warto jednak mieć na uwadzę, by zabawy były edukacyjne i ciekawe pod względem sensorycznym, tak by dziecko mogło wykorzystać w trakcie zabawy, jak najwięcej zmysłów.

2 komentarze

  1. Zgadzam się! Domowe eksperymenty to najlepsze, co można robić z dzieckiem w wolnym czasie, bo rozwija to i podopiecznego i rodzica ;D

  2. Wbrew pozorom siedzenie w domu z dzieckiem to nie tylko puszczanie mu bajek. Naprawdę można wymyślić wiele zabaw tak, żeby razem spędzić wartościowy czas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *