Jak spędzać czas z dzieckiem? Kreatywne propozycje dla rodziców

rodzina

Nic tak nie wzmacnia więzi między rodzicami a dziećmi jak wspólne spędzanie czasu. Bardzo dobrze, gdy dodatkowo ten czas jest ciekawie wykorzystany i zarówno my, jak i nasze pociechy dobrze się bawimy. Pomysłów na kreatywne zajęcia i zabawy jest całe mnóstwo, nie trzeba wcale siedzieć przed telewizorem.

Zabawy na świeżym powietrzu

Bardzo często okazuje się, że najprostsze pomysły są najlepsze. Kto z obecnie dorosłych osób nie pamięta zabawy w berka, chowanego, gry w piłkę na ogródku czy podchodów? Te powszechnie znane gry dają bardzo dużo radości i nigdy się nie nudzą. Jeśli od najmłodszych lat będziemy pokazywać dziecku, że zabawa na podwórku jest atrakcyjna, to jest szansa, że będzie wolało ją od spędzania czasu przed monitorem komputera. Ponadto gry takie jak berek są świetną okazją do podjęcia aktywności fizycznej, która będzie źródłem dobrego samopoczucia i dobrej zabawy, a nie przykrym obowiązkiem.

więcej w temacie:  Jak urządzić pokój dziecka? Jakie meble i dodatki wybrać?

Dzieci w teatrze, czyli kulturalna rozrywka od najmłodszych lat

Jeśli wydaje nam się, że teatr czy muzeum to nudne miejsca i wyjście do nich będzie karą, a nie rozrywką to jesteśmy w dużym błędzie. Coraz częściej tego typu instytucje przygotowują specjalne projekty skierowane do dzieci. Spektakle teatralne dla najmłodszych czy wystawy muzealne o interesującej tematyce to coś, na co warto wybrać się wspólnie ze swoją latoroślą. Taka wyprawa może być okazją do wymiany wrażeń, rozmowy i dzielenia się ze sobą rożnymi emocjami. W dodatku dziecko ma szansę zdobywać nową wiedzę i przyzwyczajać się do obcowania z kulturą, co bez wątpienia zaprocentuje w przyszłości.

rodzina

Co zrobić, gdy przed nami cały weekend?

Niejednokrotnie rodzice nie wiedzą jak zaplanować weekend, aby ich dzieci nie spędziły całego wolnego czasu przed telewizorem, komputerem lub ze smartfonem w ręce. Jeśli sytuacja finansowa na to pozwala, to warto wybrać się na dwudniową wycieczkę. Celem podroży może być ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem lub w górach. Takie miejsca pozwalają się wyciszyć, odciąć na chwilę od problemów codzienności, a dla dzieci każda zmiana otoczenia jest źródłem ciekawych doświadczeń. Podczas takiego weekendu można zorganizować wyprawę rowerową, spędzić czas na wspólnych zabawach na świeżym powietrzu lub po prostu pograć całą rodziną w karty.

więcej w temacie:  Co zrobić gdy dziecko nie chce się uczyć?

Innym rozwiązaniem jest jednodniowa wycieczka. Warto zorientować się czy w okolicy są jakieś ciekawe do odwiedzenia miejsca, np. skansen, park rozrywki, a może stadnina koni lub gokarty? Bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co znajduje się w naszym regionie, a tymczasem wszędzie są miejsca, w których można kreatywnie spędzić czas. Pamiętajmy również o tym, że dzieci wzorują się przede wszystkim na swoich rodzicach. Jeśli pokarzemy im jak można aktywnie spędzać wolny czas, to będzie dla nich wspaniały przykład. Pamiętajmy więc by zachowywać się tak, jak chcielibyśmy aby zachowywały się w przyszłości nasze dzieci.

1 komentarz

  1. Martwi mnie, że ludzie, którzy są rodzicami nie mają pomysłu na spędzenie z nim trochę wolnego czasu (lub olaboga! całego weekendu). To straszne, żeby nie znać własnego dziecka i jego upodobań, co do rozrywek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *