Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Dziecko z książeczką

Dla wielu rodziców pierwszy dzień dziecka w przedszkolu to prawdziwe wyzwanie, które w znacznej mierze wiąże się z emocjami, głównie naszymi własnymi, niż dziecka. Jak do tego dobrze przygotować? W jaki sposób przygotować na nową przygodę dziecko?

Jak przygotować się na pierwszy dzień przedszkola dziecka?

Prawda jest taka, że pierwszy dzień dziecka w przedszkolu najbardziej przeżywamy my, jako rodzicie. To stan całkowicie normalny, ponieważ wiąże się z licznymi obawami, głównie z tym, jak maluch sobie poradzi, czy nawiąże kontakt z rówieśnikami i czy nie będzie przypadkiem za bardzo tęsknił za domem i nami.

Dzieci wbrew pozorom są pod tym względem bardziej odporne, lepiej znoszą rozstania, niż nam się wydaje i szybciej się przystosowują do nowego otoczenia, oczywiście pod warunkiem, że do tej poru nie były chowane pod kloszem. Psychiczne przygotowanie jest więc pewną podstawą, jednak nie tylko o nie tutaj chodzi. Mimo wszystko dziecko także należy stopniowo oswajać z nowym rozdziałem jego życia, jakim jest pójście do przedszkola.

więcej w temacie:  Jak wybrać najlepszy wózek dla dziecka?

Jaka wyprawka dla przedszkolaka?

Przygotowanie do przedszkola wiąże się także ze skompletowaniem wyprawki. Jak wiadomo, maluch musi mieć ze sobą konkretną listę rzeczy, która najczęściej udostępniania jest przez daną placówkę edukacyjną, właśnie w tym celu, by wiedzieć, co będzie potrzebne i o czym rodzice muszą pamiętać. Co powinna zawierać wyprawka do przedszkola przeczytasz tu, z artykułu dowiedziesz się, że konieczne jest przyszykowanie obuwia zamiennego, piżamy, kubeczka, szczoteczki do zębów i pasty. Często także ręcznik i mydło jest wymagane. Nie można też zapomnieć o artykułach papierniczych jak kredki, farbki czy pędzelki.

Dzieci w przedszkolu

Kiedy skompletować przedszkolną wyprawkę?

Jeszcze zanim dziecko pójdzie do przedszkola, powinno się zadbać o to, by odpowiednio wcześniej zebrać wszystkie najważniejsze rzeczy. Jak zostało wspomniane, przedszkola mają swoje listy takich artykułów, dobrze więc się z nimi zapoznać. Wyprawkę z kolei warto kompletować wspólnie z dzieckiem – niech maluch sam wybierze, co chce mieć, jaki kubeczek mu się podoba, które wzory mu odpowiadają. To ważne, ponieważ sprawia, że poranne wstawanie jest łatwiejsze, a maluch z większą chęcią będzie szykował się do przedszkola, sięgając po ulubione przedmioty.

więcej w temacie:  Kiedy i jakie badania prenatalne warto wykonać? Jakie są najczęstsze wskazania do diagnostyki prenatalnej?

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pójście do przedszkola nie jest niczym wielkim i my jako rodzice nie powinniśmy robić z tego poważnego wydarzenia, od którego zależy wszystko. To tylko niepotrzebnie będzie generowało stres i napięcie u dzieci. Nie oznacza to jednak, że nie należy w ogóle poruszać tematu, czy wrzucać malucha na głęboką wodę bez żadnego przygotowania. Warto przecież korzystać z godzin adaptacyjnych, by nasza pociecha mogła powoli zacząć przyzwyczajać się do myśli o przedszkolu. Pozna w ten sposób budynek, nauczycieli, a także inne dzieci.

Należy więc podejść do tematu z dystansem i na spokojnie oraz pamiętać, że zaaferowany i przejęty rodzic, to zaaferowane i przejęte dziecko. Oczywiście należy mieć też na uwadze fakt, że każdy maluch jest inny, ma inne potrzeby, inaczej reaguje na sytuacje i zmianę otoczenia. Jedno dziecko od razu zaaklimatyzuje się w przedszkolu, inne będzie płakało już ki kilkunastu minutach w nim spędzonych. Ważne jest, byśmy my, jako rodzice odpowiednio się do tego przygotowali.

1 komentarz

  1. My bardzo długo przygotowywaliśmy córkę. Dużą rolę odegrały książki. U nas ogólnie większość nowych tematów opracowuje się właśnie dzięki książeczkom. Teraz jest ich taki wybór, że ho ho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *