Pielęgnacja noworodka. Niezbędne kosmetyki w pierwszych dniach życia dziecka

Niemowle

Bardzo istotną częścią wyprawki dla noworodka są kosmetyki. Delikatna skóra niemowlęcia potrzebuje szczególnej pielęgnacji, a do tego są nam potrzebne konkretne akcesoria, które pomogą nam o nią zadbać. Jak sprawić, by nasze maleństwo czuło się dobrze w pierwszych tygodniach życia i nie nabawiło się alergii?

Podstawowe kosmetyki dla noworodka

Na szczęście lista obowiązkowych kosmetyków nie jest długa, gdyż zbyt wiele różnych specyfików mogłoby uszkodzić delikatną barierę jaką wytwarza naturalnie naskórek. Do najpotrzebniejszych środków pielęgnacji należą:

 • krem ochronny do pupy,
 • płyn myjący,
 • balsam nawilżający,
 • krem do buzi,
 • sól fizjologiczna,
 • jałowe gaziki,
 • płatki kosmetyczne.

Jak używać podstawowych kosmetyków dla niemowlęcia?

Krem ochronny do pupy powinniśmy stosować zawsze przy zmianie pieluszki, nawet jeśli skóra w szczególnie wrażliwych miejscach nie jest podrażniona, to warto używać kremu profilaktycznie. Jeśli chodzi o płyn myjący, to najlepiej sprawdzają się tzw. emolienty. Można dodać taki płyn do wody lub umyć nim ciało dziecka jak mydłem, ważne jednak by nie stosować dodatkowo żadnych innych środków myjących w postaci np. mydła. Balsam nawilżający warto mieć, jednak może się okazać zbędny, gdyż w wielu przypadkach emolium wystarczająco nawilża skórę dziecka.

więcej w temacie:  Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Krem do buzi natomiast powinien być używany przed każdym wyjściem dziecka z domu. Nie musi to być krem z wysokim filtrem UV, lepiej po prostu unikać promieni słonecznych i chronić przed nimi dziecko kryjąc się w cieniu lub stawiając budkę wózka. Sól fizjologiczną oraz jałowe gaziki wykorzystuje się do przemywania oczu dziecka w pierwszych dniach jego życia, natomiast płatki kosmetyczne z czasem mogą zastąpić jałowe gaziki, przydadzą się również do mycia dziecięcych pośladków.

dziecko w kąieli

Produkty, które mogą się przydać ale nie są konieczne

Wiele mam zapobiegawczo uzbraja się w pełen arsenał akcesoriów kosmetycznych, aby być przygotowaną na każdą ewentualność. Nie ma w tym nic złego, jednak nie zawsze trzeba wszystkie specyfiki wykorzystywać. Do rzeczy, które mogą ale nie muszą się przydać należą:

 • Chusteczki do pupy
 • Oliwka
 • Maść na odparzenia
 • Octenisept

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że nawilżane chusteczki do pupy powinny być używane tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne, czyli np. w podróży czy podczas spaceru. Mogą one podrażniać delikatną skórę dziecka. Oliwka natomiast jest świetnym kosmetykiem, którego możemy używać podczas masażu dziecka, jednak nie stosujemy jej jako środka nawilżającego np. po kąpieli. Maść na odparzenia stosujemy wyłącznie w sytuacji, gdy jest ona konieczna, czyli gdy pojawiły się na skórze dziecka odparzenia. Jeśli do tego nie doszło, to krem ochronny w zupełności wystarczy. Octenisept natomiast to środek awaryjny, którego używamy jeśli zauważymy stan zapalny pępka niemowlęcia. Nie jest to jednak lek, dlatego też nie stosujemy go przez dłuższy czas, tylko jak najszybciej udajemy się do lekarza, który powie nam co mamy dalej robić.

więcej w temacie:  Co jest ważne kiedy wybieramy żłobek dla dziecka?

1 komentarz

 1. Czytam teraz takie poradniki, bo przygotowuję się do przyjścia dziecka na świat i jestem pełna obaw, co to będzie… Opieka nad taką kruszynką to wyzwanie. Nie ma to tamto. Trzeba temu jakoś sprostać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *