Jak wybrać najlepszy wózek dla dziecka?

wózek dziecięcy

Kompletując wyprawkę dla dziecka nie można zapomnieć o jednym z najważniejszych, a przy tym być może najdroższym elemencie, czyli wózku. Zakup odpowiedniego wózka dla dziecka jest niezwykle istotna kwestią, gdyż od niego zależy to, czy wszelkie wyjścia z dzieckiem będą przyjemnością czy udręką. Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszego wózka dla dziecka?

Jaki powinien być pierwszy wózek dla dziecka?

Bez wątpienia pierwszym i najważniejszym wózkiem jest gondola, w której maluch będzie podróżował przez pierwsze sześć miesięcy swojego życia. Jako, że dziecko w tym okresie głównie leży, musi być ona wygodna oraz odpowiednio długa i szeroka. Znaczenie ma też pora roku, w której dziecko przychodzi na świat, gdyż maluchy urodzone jesienią i zimą będą potrzebowały większej gondoli, która zmieści zimowy śpiworek i kocyk.

Niektórzy producenci wózków dla dzieci oferują wózki wielofunkcyjne, których gondola może pełnić również funkcję fotelika samochodowego, a z czasem wózek głęboki można przerobić na spacerówkę, co jest niezwykle wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Niezwykle ważne jest również bezpieczeństwo dziecka, dlatego zwracajmy uwagę, czy wybrany przez nas model posiada odpowiednie atesty.

więcej w temacie:  Co zrobić gdy dziecko nie chce się uczyć?

kobiety z dziećmi na spacerze

Co brać pod uwagę przy wyborze wózka?

Na początku warto zadać sobie bardzo ważne pytanie, a mianowicie gdzie najczęściej będziemy z wózka korzystać. Chodzi głównie o rodzaj nawierzchni, po której będziemy jeździć, gdyż od tego zależy to jak bardzo wytrzymały musi być pojazd oraz jakie powinien posiadać koła. Drugą istotną kwestią jest jego ciężar, który ma bardzo duże znaczenie, jeśli będziemy musieli nosić wózek po schodach. Warto również zmierzyć szerokość przejść i korytarzy, przez które będziemy musieli wózkiem przejechać.

Dobrym rozwiązaniem jest również przekładana rączka, której wysokość można dodatkowo regulować. Budka wózka powinna być składa i jak najbardziej cicha, żeby nie obudzić śpiącego maluszka. Jeśli planujemy często podróże samochodem, to wózek powinien być jak najmniejszych rozmiarów, a do tego powinno się go łatwo składać. Bardzo ważny jest również materiał, którym pokryty jest wózek, powinien być on nieprzemakalny, a przy tym oddychający.

Wózki do zadań specjalnych

Nie wszystkim wystarczają możliwości zwykłych wózków, cześć rodziców ma dodatkowe wymagania, którym wózek musi sprostać. Dla rodziców szczególnie aktywnych fizycznie ciekawą propozycją są wózki do joggingu. Taki trójkołowy pojazd jest specjalnie przystosowany do jazdy w trudniejszym terenie, ma odpowiednie zabezpieczenia w postaci amortyzatorów oraz pasów bezpieczeństwa, dzięki czemu dziecko jest w nim absolutnie bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że z takiego wózka mogą korzystać dzieci dopiero po skończeniu szóstego miesiąca życia. Może się też zdarzyć, że na świat przyjdą bliźnięta, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wózek dla bliźniąt, gdyż z dwoma niezależnymi wózkami nie będzie się dało wyjść na spacer w pojedynkę.

więcej w temacie:  Prezenty dla dzieci – co kupić aby spodobało się chłopcu i dziewczynce?

2 komentarze

  1. Moje dwie koleżanki wybrały wózek od firmy Adamex. Widziałam, że wyglądają dość dobrze, sprawują się nawet nawet, więc i taki sobie sprawiłam. Wydaje mi się, że polecenia znajomych/rodziny nie są takie złe jako metoda wybory. Byle by nie bazować na opinii jednej.

  2. Niestety jak się zaczyna swą przygodę z macierzyństwem, nie ma się pojęcia na co zwracać uwagę przy zakupie wózka. Można oszaleć od nadmiaru dostępnych opcji. Mam nadzieję, że dokonałam dobrego wyboru kupując wózek Mutsy I2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *