Karuzela do łóżeczka – od kiedy? Czy jest bezpieczna? Jak wybrać karuzelę do łóżeczka niemowlaka?

niemowlę w łóżeczku

Chcesz kupić karuzelę nad łóżeczko? Nie wiesz jednak, czy to dobry pomysł? Zastanawiasz się, czy karuzele do łóżeczka są bezpieczne? A jeśli kupować, to jaką? Podpowiadamy, czy zakup karuzeli do łóżeczka to dobry pomysł i jak wybrać tego typu urządzenie.

Karuzela do łóżeczka – od kiedy?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, od kiedy w ogóle dziecko może korzystać z karuzeli nad łóżeczko? Tutaj nie ma dobrej odpowiedzi. Z pewnością warto przeczekać pierwsze tygodnie życia dziecka. To czas adaptacji, poznawania świata poza brzuchem mamy. Mówi się, że aż trzech miesięcy maluszek potrzebuje, by oswoić się z nowymi doznaniami. Nie ma więc co dodawać dziecku bodźców. Dla niego każdy dźwięk, zapach, światło, twarz to nowość.

Kiedy jest więc dobry czas, by zawiesić nad łóżeczkiem karuzelę? Z pewnością po 3. miesiącu życia. To właśnie wtedy maluszek zaczyna wydłużać czas czuwania, dzięki czemu zaczyna rozglądać się wokół siebie, z ciekawością przypatrywać się otoczeniu. Taka karuzela do łóżeczka niemowlaka będzie dla niego świetną rozrywką.

więcej w temacie:  Co kupić na roczek? Lista 10 prezentów na pierwsze urodziny

Karuzela do łóżeczka – czy warto?

Karuzela nad łóżeczko sprawdzi się zwłaszcza u takich dzieci, którym szybko nudzi się samo leżenie na pleckach, potrzebują atrakcji, a rodzice chwili wytchnienia. Bywa tak, że dzięki karuzeli udaje się, choć na chwilę zająć niemowlę. W takich wypadkach można oczywiście wprowadzić zabawkę wcześniej niż w 3. miesiącu. Z pewnością rodzice docenią takiego pomocnika przy opiece nad maluszkiem.

Czy karuzela nad łóżeczko jest bezpieczna?

A czy taka zabawka jest bezpieczna? Oczywiście, że tak, choć pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim karuzelę do łóżeczka należy odpowiednio zamontować. Nie powinna znajdować się powyżej linii wzroku, ponieważ spowoduje to, że dziecko będzie nieprawidłowo stymulować zmysł wzroku.

Ponadto kluczowy jest sam montaż. Należy mieć pewność, że karuzela dla niemowlaka nie będzie się przechylać pod własnym ciężarem, jak i w późniejszym czasie – złapana przez małą rączkę.

Dobrze jest więc przejrzeć karuzele pod kątem sposobu montażu. Powinien gwarantować zabawce stabilność. Jeśli tylko zobaczymy, że coś jest nie tak, to powinniśmy ją zdemontować.

więcej w temacie:  Czy karuzela do łóżeczka dla noworodka to dobry prezent? Karuzela do łóżeczka – od kiedy się sprawdzi?

Jak wybrać karuzelę do łóżeczka niemowlaka?

Trudność może być przy wyborze karuzeli dla dziecka. Dlaczego? Głównie z uwagi na to, że jest ich ogromny wybór. Praktycznie każda marka specjalizująca się w produkcji zabawek ma w swojej ofercie karuzele nad łóżeczko.

Co jest ważne przy wyborze tego typu zabawki? Z pewnością kolorystyka. Przy urządzaniu pokoików dla niemowlaków najczęściej stawiamy na pastelowe kolory. Karuzelka nad łóżeczko z uwagi na to, że jest czymś na pograniczu zabawki i dekoracji, też wybierana jest w błękitnych lub pudrowych kolorach. Prawda jest jednak taka, że choć pastelowe karuzele nad łóżeczko mogą się wydawać piękne, to nie są dobrym wyborem. Dlaczego?

Niemowlęta w pierwszych tygodniach życia mają bardzo słabo rozwinięty wzrok. Nie są w stanie zobaczyć pastelowych rzeczy. Zdecydowanie lepiej radzą sobie z kontrastami lub intensywnymi kolorami. Właśnie dlatego warto wybierać karuzelę do łóżeczka, która jest czarno-biała lub kolorowa.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Dobrze jest sprawdzić, jak taka karuzela wygląda z perspektywy, w jakiej oglądać ją będzie dziecko. Musi być dla niego ciekawa. Świetnie sprawdzają się więc wszelkie maskotki. Ich atutem jest również to, że jeśli da się je wypiąć, to w prosty sposób można je wyczyścić.

więcej w temacie:  Rozszerzanie diety niemowlaka – co może jeść kilkumiesięczne dziecko?

Świetną opcją jest karuzela do łóżeczka z projektorem. Pozwala nie tylko na oglądanie poruszających się po kole zabawek, ale też na obserwację wyświetlanych na suficie obrazków, gwiazdek itp. To się sprawdza oczywiście wieczorami. Może pomóc w usypianiu maleństwa.

Bardzo często karuzele nad łóżeczko wyposażone są w pozytywkę. Wgrane są w nią spokojne melodie, kołysanki, odgłosy natury. Im więcej możliwości – tym lepiej. Każdemu dziecku spodoba się coś innego.

Wybierając karuzelę nad łóżeczko, dobrze jest sprawdzić, w jaki sposób się ją uruchamia. Rozróżnić można zabawki nakręcane i na baterie. Karuzela do łóżeczka na baterie jest bezobsługowa. Co więcej, często ma wyłącznik czasowy lub nawet pilot. To zdecydowanie ułatwia korzystanie z niej.

3 komentarze

  1. A dlaczego nie wspomniano, że karuzelka powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów i z dbałością o solidne łączenia? To równie ważne co kolor, ba, nawet bardziej, bo wpływa na bezpieczeństwo maluszka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *