Grzechotka, mata edukacyjna, karuzela do łóżeczka – od kiedy dziecko może się nimi bawić?

kolorowa grzechotka

Zabawki są atrybutami dzieciństwa. Nic więc dziwnego, że gdy zostajemy rodzicami, chcemy czym prędzej kupić je dziecku. Jakie wybierać? Od kiedy dziecko może się bawić grzechotką? Karuzelą nad łóżeczko? Na macie edukacyjnej? Podpowiadamy!

Od kiedy dziecko może się bawić zabawkami?

Prawda jest taka, że pierwsze dwa miesiące życia dziecka to czas, kiedy adaptuje się ono do nowego środowiska. Głównie śpi i je. Potrzebuje bliskości rodziców, a niekoniecznie zabawy. Nie jest to więc czas, by dziecko zasypywać zabawkami, a tym bardziej wymagać, że się nimi zainteresuje. Często, dopiero gdy dziecko ukończy 3. miesiąc życia, wówczas zaczyna interesować się tym, co wokoło, bawić się własnymi paluszkami podczas leżenia na plecach, sięgać w kierunku przedmiotów. To właśnie dobry czas, by pomyśleć o tym, by dać dziecku coś do zabawy.

więcej w temacie:  Kiedy i jakie badania prenatalne warto wykonać? Jakie są najczęstsze wskazania do diagnostyki prenatalnej?

Jakie zabawki dla 3-miesięcznego dziecka?

A co się sprawdzi u takiego malucha? Przede wszystkim to, co pozwoli na rozwijanie najważniejszych umiejętności, a więc koordynacji oko-ręka, a także uatrakcyjniania leżenia na brzuszku, które jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka, ale często jest dla niego mało atrakcyjne. Jaka zabawka dla 3-miesięcznego dziecka będzie najlepsza na początek? Z pewnością grzechotka!

Grzechotki dla niemowląt – od kiedy?

Pierwszą zabawką, jaką chcemy dać dziecku, najczęściej jest grzechotka. I to bardzo dobry wybór. Kiedy grzechotka dla niemowlaka? Można podarować ją maluszkowi, już jak będzie miał 2 miesiące. Co prawda wówczas sam się nią nie będzie umiał bawić, ale mogą grzechotać nią rodzice, a dziecko może wodzić za nią wzrokiem, a w okolicach 3. miesiąca również wyciągać rączki w jej kierunku.

Około 4. miesiąca można wkładać zabawkę pomiędzy kciuk a palec wskazujący i zaciskać dziecku rączkę. Oczywiście najpierw grzechotka będzie od razu wypadać niemowlęciu z ręki. Później jednak nauczy się trzymać ją nieco dłużej. Następnie wkładać ją do buzi, przekładać z ręki do ręki, by w efekcie nauczyć się nią grzechotać.

więcej w temacie:  Jak zmotywować dziecko do nauki?

A jaka grzechotka dla niemowlaka będzie najlepsza? Zabawka powinna być kolorowa, w intensywnych lub kontrastowych kolorach, nie zaś pastelowa. Grzechotka powinna mieć też uchwyt do trzymania dopasowany do małej rączki. Nie może być za ciężka.

Mata edukacyjna – od kiedy?

Kolejną zabawką, która kojarzy się z pierwszymi miesiącami życia dziecka, jest mata edukacyjna. To jest produkt, który warto mieć w domu, gdyż wydziela maluszkowi przestrzeń do zabawy, bezpiecznie ją wyściela. Na macie dziecko znacznie chętniej, ale i bezpieczniej leży na pleckach, czy ćwiczy leżenie na brzuszku. A mata dla niemowlaka od kiedy będzie przydatna? Już od samego początku, choć wiele zależy od tego, na jaką konkretnie się postawi. Jeśli będzie to produkt bez zbędnych dodatków, wówczas od pierwszych dni można na niej kłaść maluszka – tak na pleckach, jak i na brzuszku.

A jaka mata dla niemowlaka będzie do tego najlepsza? W sklepach jest wiele jej rodzajów. Choć maty edukacyjne z pałąkami i zabawkami pięknie się prezentują, to są trudne do utrzymania w czystości i mają małą średnicę, więc dziecko szybko z nich wyrasta. Zdecydowanie lepsze pod tym względem są maty piankowe.

więcej w temacie:  Dodatki w pokoju dziecka, które zachęcą do aktywności fizycznej w domu

Karuzela do łóżeczka – od kiedy?

A co w przypadku karuzeli do łóżeczka? Kiedy się sprawdzi? Z pewnością warto na nią postawić dopiero wówczas, gdy maluszek skończy 2 miesiące. Wcześniej może być to dla niego zbyt dużo bodźców. Koło 3. miesiąca życia dziecko jest zdecydowanie bardziej zainteresowane tym, co się dzieje dookoła i z radością będzie obserwować wirujące zabawki. A jaka karuzela dla niemowlaka będzie najlepsza? Tutaj nie ma jednej odpowiedzi. Istotne jest to, by była kolorowa i dobrze przymocowana do łóżeczka. Warto jednak wiedzieć, do kiedy karuzela nad łóżeczkiem będzie dobrym rozwiązaniem. Gdy dziecko zacznie się podnosić do siadu, wówczas należy ją bezzwłocznie zdemontować.

1 komentarz

  1. Intrygujące, wydawało mi się, że zabawki u dzieci mogą być od pierwszego dnia życia. Ale to chyba tylko o książeczkach była mowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *