Jak urządzić pokój dziecka? Jakie meble i dodatki wybrać?

pokój dla dziewczynki

Każde dziecko powinno mieć swój własny kąt, w którym będzie mogło się swobodnie bawić, rozwijać swoje pasje czy odrabiać zadania domowe. Aranżacja dziecięcego pokoju jest istotną kwestią, gdyż musi się ono czuć w nim jak najlepiej. Mamy kilka pomysłów na to, jak ciekawie zagospodarować przestrzeń idealną dla młodego człowieka.

Czym kierować się przy urządzaniu pokoju dziecięcego?

Na pewno bardzo istotna kwestią jest wiek oraz płeć naszej pociechy. Zupełnie inne potrzeby ma przedszkolak i kilkunastoletni uczeń podstawówki. Czego innego zwykle wymagają dziewczynki, a inny gust maja chłopcy. Bardzo ważne jest to, aby pomieszczenie było funkcjonalne i pozwalało na relaks, ale również dawało możliwość pracy w komfortowych warunkach sprzyjających skupieniu i nauce. Stworzenie takiego miejsca nie jest łatwym zadaniem, ale na szczęście jest wykonalne. Podpowiemy Wam jak to zrobić.

Pokój dla dziewczynki

Choć wiele osób oczami wyobraźni widzi pudroworóżowe wnętrze, pełne bibelotów, dodatków w kwiaty i miłych w dotyku, najlepiej pluszowych tkanin, to nie jest to obraz idealnego pokoju dla dziewczynki. Owszem, młode panny często nie mają nic przeciwko różowemu kolorowi, jednak paleta barw, które warto wziąć pod uwagę jest znacznie szersza. Świetnie sprawdzają się pastele, które można ze sobą łączyć, dzieląc w ten sposób przestrzeń na tą służącą do odpoczynku, zabawy oraz nauki. Bardzo modne są aktualnie połączenia szarości, różu i błękitu. Aby urozmaicić przestrzeń, warto wykorzystać różnego rodzaju tkaniny. Ciekawym pomysłem jest baldachim z lekkiego materiału powieszony nad łóżkiem. Aby pobudzić kreatywność dziecka, warto znaleźć miejsce na tablicę korkową lub pomalować część ściany farbą tablicową. Wśród niezbędnych mebli są łóżko, biurko i szafa na ubrania. Dobrym pomysłem jest też praktyczna komoda oraz skrzynia na zabawki.

więcej w temacie:  Jak przygotować dziecko do przedszkola?

pokój dla chłopca

Pokój dla chłopca

Jeśli chodzi o meble, to sytuacja jest taka sama, jak w przypadku pokoju dla dziewczynki. Podobnie jest ze stworzeniem miejsca do kreatywnej twórczości, świetnie sprawdzi się farba tablicowa, magnetyczna lub wykładzina korkowa. Bardzo przydatne są różnego rodzaju kosze i pojemniki na zabawki. Bez wątpienia każdy chłopiec będzie zachwycony, jeśli w jego pokoju znajdzie się materiałowy fort, który w razie potrzeby można rozmontować i schować. Dzieci, a zwłaszcza chłopcy, uwielbiają wszelkiego rodzaju bazy, w których mogą się skryć i bawić w najlepsze.

Jeśli chodzi o kolory, to w pokoju chłopięcym lepiej unikać pasteli, gdyż nie są to ulubione barwy młodych mężczyzn. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się zieleń, odcienie niebieskiego czy szarości. Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie ciekawej grafiki, można ją wykonać własnoręcznie, a także przy współudziale dziecka.

Urządzanie pokoju dziecięcego – ogólne zasady

Pokój dziecięcy powinien być kolorowy i radosny, ale nie można przesadzić z ilością barw, warto zdecydować się na dwa dominujące odcienie. Wszystkie dodatki, przedmioty codziennego użytku czy dekoracje muszą być funkcjonalne, bezpieczne i wytrzymałe, żeby dziecko mogło z nich korzystać na swój własny sposób. Rzeczy powinny znajdować się na takiej wysokości, aby dostęp do nich nie był utrudniony. Bardzo ważne są wszelkiego rodzaju kosze, pudełka oraz skrytki, w których dzieci mogą chować swoje zabawki, a przy tym uczyć się utrzymywania porządku.

więcej w temacie:  Czy mata edukacyjna jest potrzebna dla rozwoju niemowlaka?

1 komentarz

  1. Moim zdaniem jesli chodzi o kolory to nie wolno przesadzać, co za dużo to nie zdrowo. Ja gdy urzadzałam pokoj mojej Zoski, postawilam na cały biały. A jednyny kolor to dodatki. Typu misie lampki, obrazki itp. I jestem mega zadowolona z efektu. Mebelki kupiłam w stylu Klasycznym. Bardzo fajna marka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *