Jak urządzić kącik dla niemowlaka? Na co zwracać uwagę?

Wesołe niemowlę

Zanim dziecko przyjdzie na świat, trzeba przygotować się na jego pojawienie. Najczęściej oznacza to ni mniej, ni więcej, jak zakup najpotrzebniejszych rzeczy koniecznych przy zajmowaniu się niemowlęciem, jak i przygotowaniem miejsca dla niem w mieszkaniu. Najczęściej chodzi tutaj o pokój dla dziecka, ale zdarza się, że przynajmniej na początku, rodzice chcą by maluch był jak najbliżej, a to oznacza reorganizację pokoju, w którym śpią. Jak to zrobić?

Kącik dla malucha, czyli mała-wielka zmiana dla rodziców

O co chodzi tutaj konkretnie? Rodzice mają swoją własną przestrzeń, gdzie śpią i spędzają czas wolny. Gdy na świat przychodzi dziecko, trzeba zrobić dla niego miejsce, a pierwsze miesiące jego życia najczęściej wiążą się z bliskością. Gdy rodzice zdecydują się na to, na znalezienie miejsca dla malucha w ich własnym pokoju, trzeba się do tego przede wszystkim dobrze przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe, biorąc pod uwagę fakt, że teraz zamiast dwóch osób, pokój będą zamieszkiwać trzy osoby i każda z nich musi mieć dla siebie nieco wolnej przestrzeni. Dobra organizacja kącika dla niemowlaka to podstawa, która będzie w późniejszym czasie rzutować na wygodę i swobodę wszystkich.

więcej w temacie:  Pielęgnacja noworodka. Niezbędne kosmetyki w pierwszych dniach życia dziecka

Jak przygotować się do urządzenia kącika dla dziecka?

Na pewno trzeba wszystko odpowiednio rozplanować i to z wyprzedzeniem. Trzeba wziąć pod uwagę to, jakiej wielkości jest pokój, jakie meble się w nim znajdują, jak są rozstawione i co będzie trzeba nowego wstawić ze względu na dziecko. Na pewno będzie to łóżeczko, przewijak i być może jakaś niewielka szafka na ubranka i przybory. Wszystko to trzeba dobrze przemyśleć i nie organizować na ostatni moment. Możliwe że będzie konieczne przemeblowanie, przesunięcie niektórych mebli w inne miejsce. Trzeba to zrobić miejsce, żeby było to wygodne dla rodziców i jednocześnie bezpieczne dla dziecka.

O czym pamiętać urządzając kącik dla niemowlaka?

Jest kilka kwestii, o których powinien pamiętać każdy rodzic, zanim zabierze się za przemeblowanie pokoju pod potrzeby małego współlokatora. Przede wszystkim łóżeczko maluszka powinno być ustawione blisko naszego łózka, aby wstawanie, szczególnie te nocne było łatwe i wygodne. Dodatkowo dziecięce łóżeczko nie powinno stać pod oknem i w pobliżu grzejników, żeby go nie przegrzać lub nie przewiać. Warto też zainwestować w meble wielofunkcyjne – łóżeczko z przewijakiem i dodatkowymi schowkami sprawdzi się lepiej w niewielkim pomieszczeniu niż zakup dwóch lub trzech mebli, które może być ciężko upchnąć.

więcej w temacie:  Jak odzwyczaić dziecko od ssania smoczka?

Skąd czerpać inspiracje do urządzenia kącika dla malucha?

Nie dla każdego urządzenie kącika dla dziecka może być łatwe, szczególnie gdy mamy do czynienia z niewielką przestrzenią i na przykład dużą ilością mebli. Jeżeli mamy problem żeby właściwie wszystko rozplanować, albo nie do końca wiemy, jakie meble kupić i na co zwracać uwagę, w sieci można znaleźć wiele stron w aranżacjami wnętrz, które podpowiadają w tym zakresie, oferując także liczne galerie z pomysłami. Można się tym inspirować i urządzić ładny i praktyczny kącik dla swojego malucha.

Kącik dla malucha czy pokój dla dziecka?

Jest to temat bardzo indywidualny i na nieco dłuższą dyskusję. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety i wiele będzie zależało od postawy rodziców i tego jak duże mają mieszkanie czy jakie mają możliwości. Niektórzy chcą mieć dziecko jak najbliżej siebie, by móc w miarę szybko reagować na wszelkie potrzeby dziecka, inni wolą już na wstępie wydzielić osobny pokój, jako przestrzeń dla małego człowieka. Każdy rodzic sam powinien określić wszystkie „za” i „przeciw” i dostosować swój wybór do aktualnych potrzeb i naszych własnych możliwości.

więcej w temacie:  Grzechotka, mata edukacyjna, karuzela do łóżeczka – od kiedy dziecko może się nimi bawić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *