Kącik dla niemowlaka czy osobny pokój dla dziecka – co wybrać?

Pokój dla niemowlaka

Przygotowania do pojawienia się dziecka na świecie są jednocześnie pięknym, jak i stresującym okresem dla każdego przyszłego rodzica. Zaczyna się gromadzenie ubranek, kosmetyków, akcesoriów dla niemowląt i rzecz jasna aranżację przestrzeni dla malucha. Często pojawia się dylemat – urządzić pokój dla dziecka czy kącik w pokoju rodziców? Co jest lepsze? Jakie są wady i zalety takich rozwiązań? Czym się przy tym kierować?

Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Przygotowania do narodzin dziecka to bardzo rozbudowany w czasie proces, choć rzecz jasna dobrze jest zacząć gromadzić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy już wcześniej i bez pośpiechu. Na pewno trzeba wszystko odpowiednio rozplanować w czasie, jak również wykonać sobie dla ułatwienia listę rzeczy do kupienia/zrobienia/przygotowania. Na pewno na tej liście znajdzie się pozycja związana z przyszykowaniem przestrzeni dla dziecka. Rodzice miewają pod tym względem różne podejście – czasem jest to zaaranżowanie osobnego pokoju, a czasem kącika dla niemowlaka w sypialni rodziców. Jedno i drugie ma swoje wady i zalety, ale warto jest przyjrzeć się obu opcjom nieco bliżej.

Aranżacja kącika w pokoju rodziców

Czy to jest dobre rozwiązanie? Zależy jak na to spojrzeć i jak na to patrzą sami rodzice. Często przytaczanym powodem do zorganizowania kącika dla dziecka w sypialni rodziców jest fakt, iż rodzice chcą mieć dziecko jak najbliżej siebie, co jest szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia malucha. Wstawienie łóżeczka, przewijaka i wszystkich niezbędnych mebli pomaga matce i ojcu na to, by mieć to pod ręką. Dodatkowo ułatwia to także nocne wstawanie i ma się lepszy pogląd na to, co dzieje się z dzieckiem.

Rzecz jasna nie jest to pozbawione wad. Po pierwsze trzeba znaleźć wolną przestrzeń dla malucha, co wiąże się z przemeblowaniem i reorganizacją sypialni pod potrzeby dziecka. Może to nastręczać problemów, jak również znacznie ograniczyć wolną przestrzeń, co może wpłynąć także na wygodę. Jest to też tańsze rozwiązanie, ponieważ wystarczy wstawić jedno-dwa mebelki i znaleźć jakąś wolną półkę, co wystarcza. Da to też nam czas na przygotowanie właściwego pokoju dla dziecka, bo trzeba pamiętać, że kącik jest rozwiązaniem tymczasowym i stosowanym tylko w pierwszych miesiącach życia niemowlaka. Maluch nie potrzebuje wiele, przynajmniej na początku, dopiero potem trzeba dostosować przestrzeń do rosnącego dziecka, które będzie miało coraz większe potrzeby.

Motylek zabawka dziecięca

Aranżacja pokoju dla dziecka

Drugą opcją jest rzecz jasna przygotowania pokoju dla dziecka. W tym przypadku także trzeba liczyć się z dużą ilością prac do wykonania. Wiąże się to też z większymi wydatkami, ponieważ w tym przypadku trzeba kupić więcej mebli, a także zająć się dekoracją ścian, czy tym, co położy się na podłogę. Daje to jednak znacznie więcej możliwości do wyboru, a pomysłów aranżacyjnych jest także znacznie więcej, dzięki czemu możliwe jest indywidualne zaadaptowanie przestrzeni pod potrzeby rodziców i dziecka. Oczywiście można postawić na minimalizm, w końcu niemowlę nie potrzebuje wiele i dopiero z czasem i rozwojem dziecka pozwolić sobie na zakup kolejnych elementów. Łóżeczko, przewijak, szafka oraz fotel czy krzesło dla mamy to podstawa, reszta może przyjść później.

Co jest lepsze – kącik dla dziecka czy pokój?

Tak naprawdę jest to kwestia tylko i wyłącznie indywidualnego podejścia rodziców. Jedni stwierdzą, że kącik będzie lepszy, bo zapewni lepszy kontakt z dzieckiem i odpowiadanie na jego potrzeby, z kolei inni, że dziecko od początku powinno mieć własny pokój i będzie to wygodne rozwiązanie dla wszystkim. Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, każdy ma inne potrzeby w tym względzie. Nie powinniśmy się więc kierować tym, co mówią inni, tylko tym, co my sami uważamy za lepsze i wygodniejsze dla nas i dla dziecka. Mogą też przeważyć względy finansowe czy wielkość posiadanego mieszkania. Najważniejsze jest, by kierować się zdrowym rozsądkiem, własnym gustem i swoimi odczuciami. Rady innych mogą być cenne, ale ostateczna decyzja zawsze będzie należała tylko do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *