Przydomowy plac zabaw. Jak urządzić ogród dla dzieci?

Opona na łańcuchu

Bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka jest ruch na świeżym powietrzu. Dzieciaki uwielbiają bawić się na dworze, a rodzice często zastanawiają się jak stworzyć im do tego odpowiednie warunki. Świetnym rozwiązaniem jest przydomowy plac zabaw. Ale jak to zrobić? Przedstawiamy parę praktycznych pomysłów.

Plac zabaw – tanio i z pomysłem

Aby zapewnić dzieciom dobrą zabawę wcale nie trzeba zamawiać profesjonalnej firmy, która wybuduje na naszym ogródku plac zabaw. Do zrobienia huśtawki wystarczy stara opona lub deska i wytrzymały sznur, jeśli na naszym podwórku rośnie drzewo, to mamy problem z głowy. Jeśli nie, to rolę stojaka może pełnić np. trzepak. Drugą bardzo łatwą do zrobienia atrakcją może być gra w puszki. Wystarczy zbudować z trzech gałęzi stojak i powiesić na nim puste puszki np. po farbie, do których będzie można rzucać kamienie z różnych odległości. Brzmi banalnie, ale takie proste gry czasami dają najwięcej radości.

więcej w temacie:  Przedszkole narciarskie Wisła i okolice. Gdzie nauczyć dziecko jazdy na nartach w Wiśle?

Rozwijaj wyobraźnie dziecka

Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, a dorośli powinni dołożyć starań, by mogła się ciągle rozwijać. Twoja pociecha uwielbia słuchać opowieści o niezdobytych lądach? Wybuduj dla niej statek, dzięki któremu będzie mogła je odkrywać! Wystarczy zwykła euro-paleta, listwa lub prosta belka służąca jako maszt, sznurek i kawałek materiału imitujący żagiel. Masz dzieci, które kochają rysować, a nie chcesz, by pokryły swoimi dziełami sztuki wszystkie ściany w domu? Wystarczy fragment płaskiej powierzchni (np. muru) pomalować specjalną farbą tablicową. Do tego wiaderko z kredą i voila!

Piaskownica z wiaderkiem i grabkami

Ćwiczenia sprawnościowe na własnym podwórku

Kolejnym elementem waszego prywatnego placu zabaw może być równoważnia. Do jej wykonania będą potrzebne deski płytko wkopane w ziemię lub przymocowane do pieńków. Zbudowanie czegoś takiego na pewno nie jest tak łatwe jak wykonanie huśtawki, ale pomoże waszemu dziecku ćwiczyć równowagę, a może nawet zainspiruje do trenowania któregoś ze sportów wyczynowych w przyszłości. Inny tego typu pomysł to „most linowy” do balansowania lub przechodzenia po nim. Do jego wykonania potrzeba tak naprawdę tylko mocnej liny i miejsca, aby ją zaczepić, świetnie sprawdzą się dwa oddalone od siebie o parę metrów drzewa. Jeśli pamiętacie jeszcze zabawę w „klasy”, to nauczcie jej także młodsze pokolenie. Wystarczy znaleźć odpowiednią ilość dużych, płaskich kamieni i wkopać je w ziemię, tak by można po nich skakać.

więcej w temacie:  Jak urządzić pokój dziecka? Jakie meble i dodatki wybrać?

Jakie jeszcze atrakcje dla dzieci w ogrodzie?

W kwestii stworzenia przydomowego placu zabaw ogranicza nas tak naprawdę tylko wyobraźnia. Oprócz wymienionych wyżej pomysłów, warto wykorzystać też stare dobre patenty, jak piaskownica czy domek na drzewie. Dzieciaki uwielbiają wszelkiego rodzaju „bazy”, dlatego jeśli na waszym ogródku nie ma odpowiedniego drzewa, aby stworzyć na nim domek, to jako alternatywa sprawdzi się zwykły namiot. Pamiętajcie o tym, żeby starać się dostosować atrakcje do wieku waszych pociech i zróbcie wszystko, żeby były bezpieczne. Jeśli nie jesteście pewni, co do wytrzymałości niektórych sprzętów, to zasięgnijcie porady u pracowników sklepów budowlanych. Oni na pewno doradzą wam np. jaką wybrać linę i w jaki sposób ją zmocować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *