Jak wybrać rower dziecięcy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rowerka dla dzieci?

dziewczynka jedzie na rowerku

Rower to pojazd, który potrafi dać wiele radości. To sposób nie tylko na rozrywkę, ale i pomysł na spędzanie wolnego czasu na zewnątrz. Warto więc miłość do dwóch kółek rozwijać w dzieciach od pierwszych lat ich życia. Jak wybrać rower dziecięcy?

Czy warto kupić rowerek biegowy?

W ostatnich latach popularne w Polsce stały się rowerki biegowe. Pytanie tylko, czy warto je kupić? Według specjalistów tak. Dlaczego? To wbrew pozorom nie jest wymysł rynku. Rowerek biegowy lepiej niż trzykołowy uczy dziecko równowagi, koordynacji ruchowej. Co więcej, to metoda nauki prawidłowej postawy. Dziecko, aby poruszać się na takim rowerku, odpycha się raz prawą, a raz lewą nóżką. To dla mózgu podobny bodziec, co podczas raczkowania. Pobudzenie obu półkuli mózgowych wpływa pozytywnie na rozwój. Dziecko w ten sposób oswaja się też z aktywnością fizyczną, co w efekcie daje zdrowie – lepsze dotlenienie, budowanie odporności, rozruch mięśni.

więcej w temacie:  Nauka jazdy na nartach dla dzieci — od kiedy, gdzie najlepiej, jakie koszty?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rowerka biegowego dla dzieci?

Skoro znamy już zalety rowerka, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę szukając idealnego pojazdu dla maluszków. Jest kilka parametrów:

  • wysokość siodełka – mierzy się ją od wewnętrznej strony nogi dziecka do stopy ubranej w bucik. Tyle powinno być minimum. Warto kupić rowerek z regulowaną wysokością siodełka. Wtedy posłuży na dłużej.
  • Waga – rowerek nie powinien być za ciężki, gdyż dziecko wielokrotnie musi go podnosić. Chociażby po to, by wjechać na wysoki krawężnik. Nie ma co się też oszukiwać, że rodzic często taki rowerek musi też nosić w ręce.
  • Opony – tańsze są piankowe, ale nie amortyzują wstrząsów tak, jak pomopowane.
  • Hamulec – lepiej, żeby go nie było. Dziecko ma rozpędzać się i hamować nóżkami.

Jaki rower dla przedszkolaka?

Gdy dziecko wyrośnie już z rowerka biegowego, nadchodzi czas na rower na dwóch kółkach z bocznymi podporami. Najlepiej sprawdzi się model z 16-calowymi kołami. Rama powinna mieć niski przekrok, by w razie konieczności dziecko szybko mogło się „ewakuować”. Łańcuch powinien mieć osłonę. Warto jeszcze dla takiej pociechy postawić na bagażnik lub kosz z przodu, by mogła wozić ulubioną zabawkę. Przydają się błotniki – dzieci uwielbiają wjeżdżać w kałuże! Dobrze, by tego typu rower miał już hamulec przedni, ale nie ostro wyregulowany. Przerzutki nie są konieczne.

więcej w temacie:  Jak nauczyć dziecko czytać?

Jaki rower dla ucznia?

Gdy dziecko idzie do szkoły, wyrasta z rowerka 16” lub najczęściej – gdy nadchodzi czas komunii świętej – nachodzi czas na zmianę pojazdu. Najlepszy jest wtedy rower z kołami w rozmiarze 20-24” – w zależności od wzrostu. Tego typu pojazdy przypominają już „dorosłe”. Jednak nie ma sensu kupować modeli z przednimi przerzutkami, gdyż dziecko musiałoby uczyć się, jak nie krzyżować przełożeń. Zdecydowanie lepiej postawić tylko na tylne przerzutki. Hamulce muszą być już dwa – przedni i tylny. Nie ma sensu szukać roweru z amortyzatorami, hamulcami tarczowymi. Sprawiają, że rower staje się znacznie cięższy i… droższy. Nie ma takiej potrzeby. To już udogodnienia, które niezbędne będą na późniejszym etapie.

Rower to nie wszystko

Oczywiście sam rower to nie wszystko. Dziecko obowiązkowo powinno do jazdy na rowerze posiadać kask. W pierwszych latach także ochraniacze na kolana, łokcie i dłonie. Początki na rowerze bywają trudne, więc i upadki się zdarzają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *