Jak zmotywować dziecko do nauki?

Tablica z napisem

Jedną z częstych bolączek każdego rodzica, jest zachęcenie dziecka do nauki i tego, by zaczęło się przykładać. Nie jest to łatwe, ale właściwa metoda motywacji, może wiele zdziałać. Edukacja to temat popularny i często komentowany, co sprawia, że można znaleźć sporo podpowiedzi właśnie w tym zakresie. Jak w takim razie zmotywować dziecko do nauki?

Czym jest motywacja?

Zanim przejdzie się do konkretnych sposobów motywowania dzieci do nauki, warto zastanowić się nad tym, czym w ogóle jest motywacja. Motywacja to inaczej wola do działania, chęć ukierunkowania się na dany cel, energia, która pożytkowana jest zgodnie z własnym wyborem. Innymi słowy, motywacja to po prostu stwierdzenie, że ja czegoś chcę i dążę do tego, by to mieć czy zrobić.

Jest to nasz świadomy i dobrowolny wybór, co oznacza, że nie można niczego tu narzucać. Niestety często pojawiającym się problemem jest motywacja zewnętrzna, czyli zachęcanie przez nagrody, tak zwana metoda kija i marchewki. Działa ona dobrze, ale na krótką metę – bez motywacji wewnętrznej wiele się nie zdziała, ale my, jako rodzice możemy skutecznie ją wspierać i to we właściwy sposób.

więcej w temacie:  Czy mata edukacyjna jest potrzebna dla rozwoju niemowlaka?

Należy pamiętać, że edukacja i nauka dzieci to temat szeroko omawiany w internecie, np. na www.czasdladzieci.pl, co sprawia, że każdy z nas ma dostęp do wiedzy, która może pomóc nam w prawidłowym wychowaniu naszych pociech. Specjalistyczne porady są na wyciągnięcie ręki, warto więc korzystać z doświadczenia innych.

Jak zmotywować dziecko do nauki – sposoby

Chęci do nauki nabywa się już we wczesnym dzieciństwie i wiele będzie zależało przede wszystkim od nas, jako rodziców i od tego, w jaki sposób spędzaliśmy czas z dzieckiem. Zanim maluch pójdzie do szkoły, skupia się on na zabawie, a jak wiadomo, najlepsza nauka działa właśnie w ten sposób. Może być to ciekawe doświadczenie, które pobudzi w maluchu niekończące się pokłady ciekawości, a domowe warunki mogą przynieść wiele ciekawych rozwiązań.

Dotyczy to zarówno dzieci w wieku przedszkolny, jak i późniejszym – kto powiedział, że w domu nie można przeprowadzać eksperymentów w biologii, chemii czy fizyki? Nauka może być ciekawa, a my musimy zadbać o to, by tak było. To ważne, szczególnie w pierwszych latach życia dziecka.

więcej w temacie:  Poród rodzinny - wady i zalety obecności partnera przy porodzie

Pochwały i nagrody, a system kar

Jedną z podstawowych metod nauczania jest stosowanie systemu nagród i kar, co widać doskonale na przykładzie ocen w szkole. To przydatne i ryzykowne jednocześnie podejście, które mogą zastosować rodzice w domu, trzeba tylko podejść do tego rozsądnie. Każde dziecko jest inne i inaczej reaguje tak na nagrody, jak i kary.

W przypadku nagród najlepiej ograniczyć się do pochwał słownych, a nagrody materialne przeznaczyć na większe cele, aby dziecko nie traktowało tego, jako codzienności. Kary, czy też negatywna motywacja rzadko kiedy się sprawdzają i częściej prowadzą do zniechęcenia. Powinno się je stosować tylko w ostateczności i dotyczy to także krytyki. Piętnowanie błędów i niedociągnięć dziecka, będzie umacniało w nim przekonanie, że jest do niczego i straci wiarę we własne możliwości.

Dziecko z książką

Motywacja przez wsparcie

Dziecko do nauki potrzebuje widza, a konkretnie nas jako rodziców. Powinno się je w tym wspierać, pomagać i podpowiadać, ale nie wyręczać. Jeżeli dziecko z czymś sobie nie radzi, to należy usiąść z nim i wytłumaczyć w najprostszych słowach, o co chodzi. Jeżeli zacznie się odrabiać zadania domowe za dziecko, tym samym zahamuje się jego rozwój umysłowy i chęć poszerzania wiedzy. Podstawowym zadaniem rodzica jest nauka samodzielności i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Niech dziecko szuka swoich błędów i się na nich uczy. To pomożemy w budowaniu własnej wartości i możliwości.

więcej w temacie:  Lego Friends - które zestawy lego lubią dziewczynki?

Rozwijaj pasje i zainteresowania

Każde dziecko jest inne, ma inne pasje i zainteresowania, warto więc to pielęgnować. Jeden maluch będzie lepiej radził sobie w przedmiotach ścisłych, inny w humanistycznych i nie ma w tym nic dziwnego, dlatego różnice w ocenach nie powinny być wyznacznikiem. Zamiast tego, warto wspierać zainteresowania, na przykład przez zakup dodatkowych materiałów naukowych z danej dziedziny, by dziecko samodzielnie mogło poszerzać swoją wiedzę.

Dodatkowo, o czym warto wspomnieć, powinno się zawsze rozmawiać z dzieckiem, o tym, jakie są jego cele, plany, jakie ma problemy. Maluch powinien wiedzieć, że w razie czego może liczyć na wsparcie i realną pomoc. Naszym zadaniem jest zainteresowanie się tym, co robi dziecko, jak spędza czas w szkole, co się wydarzyło. Krytyka, atmosfera napięcia, porównywanie czy zaprzeczenia uczuciom, jest tym, czego powinno się unikać. Kluczem do sukcesu dziecka, także w nauce szkolnej jest miłość i akceptacja.

1 komentarz

  1. Rozmowa to klucz do sukcesu w każdej kwestii i motywacji do różnych rzeczy, w tym do nauki. Jak już dotrze się do dziecka to będzie z górki. Warto też uczyć się, pracować razem i pokazywać, że to fajna forma spędzania czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *