Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Leżące dziecko

Twój maluch już nieźle dokazuje, biega za tobą po całym mieszkaniu i coraz więcej mówi, a ty zastanawiasz się kiedy zacznie korzystać z nocnika? Nie wiesz jak mu w tym pomóc i martwisz się, że jest już za duży na noszenie pieluch? Pomożemy ci znaleźć sposób na to, by nauczyć dziecko korzystania z nocnika.

Kiedy zacząć naukę korzystania z nocnika?

Tak naprawdę jest to sprawa bardzo indywidualna i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Panuje opinia, że dwulatek jest w stanie opanować tę umiejętność, ale jeśli twoje dziecko nie jest jeszcze na to gotowe w tym wieku, to nie ma powodu do paniki. Niektórzy próbują sadzać malucha na nocnik od razu, gdy nauczy się on siadać, ale jest to gruba przesada. W tym wieku nie potrafi jeszcze panować nad swoimi potrzebami fizjologicznymi i nie rozumie do czego służy to coś, na czym siedzi.

Jak przekonać dziecko do korzystania z nocnika?

Przede wszystkim trzeba unikać zbyt dużego zamieszania wokół całej sprawy, wystarczy delikatnie oswajać malucha z nowym przedmiotem i starać się wytłumaczyć do czego służy. Niech mały odkrywca na niego siada, przymierza się i próbuje. Obserwuj swoją pociechę, to pomoże ci wstrzelić się w najlepszy moment na określenie jej gotowości do skorzystania z nocnika. Po pewnym czasie dziecko zacznie samo kucać, robić minki i tym samym sygnalizować swoje potrzeby, aż w końcu powie ci, że chce mu się siku albo samo pobiegnie na nocnik.

Unikaj niepotrzebnego stresu

Na pewno nie raz zdarzy się, że maluch nie zdąży dobiec do nocnika i pobrudzi bieliznę. Jeśli zrobimy o to awanturę, to poczuje się winne i ta czynność będzie kojarzyć mu się z czymś złym oraz wygeneruje niepotrzebny stres. Wraz ze stresem może pojawić się niechęć do korzystania z nocnika i cały proces będzie trwał znacznie dłużej niż powinien. Zamiast udzielać reprymendy chwal swoje dziecko za każdym razem, gdy osiągnie sukces. Staraj się, by czuło się docenione i cieszyło się nowo nabytą umiejętnością.

Czy wygląd nocnika ma znaczenie?

Ma, i to wielkie. Ciekawy wzór ma szansę przyciągnąć uwagę brzdąca. Obecnie oferta tego typu akcesoriów jest ogromna, można śmiało przebierać w nocnikach wydających najróżniejsze dźwięki, zapachy, a nawet takie, które przypominają prawdziwy sedes, tyle że pomniejszony. Są też takie, które wyposażone zostały w opcję spuszczania wody oraz z deską do siedzenia. Ponadto różnice anatomiczne w budowie chłopca i dziewczynki sprawiają, że dobrze jest dobrać kształt nocnika do płci dziecka. Ważne jest też, aby był stabilny, nie ślizgał się i nie posiadał żadnych wystających elementów, o które dziecko mogłoby się

Aby dodatkowo wspomóc malucha w oswojeniu się z nową czynnością, staraj się go ubierać tak, by z łatwością mógł samodzielnie zsunąć np. spodenki. Jeśli na wszelki wypadek nosi jeszcze cały czas pieluchę, to zadbaj o to, abyś sama mogła jak najszybciej go rozebrać. Przypominaj mu co jakiś czas o istnieniu nocnika i postaw go w łatwo dostępnym miejscu. Możesz też próbować delikatnie podpytywać malca, czy nie chce mu się sikać, wtedy uda wam się szybciej zareagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *