Co jest ważne kiedy wybieramy żłobek dla dziecka?

W opinii wielu osób, zwłaszcza „starszej daty”, żłobek to przechowalnia dla dziecka. Babcie kojarzą je z zapłakanymi, nieprzewiniętymi maluchami, wizja wnuka w żłobku napawa je często przerażeniem. Na szczęście czasy się zmieniły i obecnie to kolorowe miejsca, w których nasze dziecko zostanie otoczone troskliwą opieką. Ważne, aby wiedzieć czym kierować się w wyborze żłobka dla naszego maleństwa.

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Żłobek jest rozsądnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy po zakończonym urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, muszą powrócić do zawodowych obowiązków. To instytucja opiekuńczo-wychowawcza przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 lat. Wydłużony okres urlopu macierzyńskiego pozwala na sprawowanie osobistej opieki nad niemowlęciem przez pierwszy rok jego życia. Dobrze, jeśli mama poświęci ten czas swojemu dziecku, ponieważ w tym okresie maleństwo potrzebuje szczególnej troski, uwagi i czułości.

Wiele mam nie może sobie pozwolić na komfort przebywania z dzieckiem, po zakończonym 12 miesiącu jego życia, wtedy posłanie pociechy do żłobka staje się koniecznością. Dzieci jednak nie są takie same i każde w odmienny sposób reaguje na pobyt w innym niż dom miejscu, bez mamy w pobliżu. Niektóre dzieci z chęcią i radością przekraczają próg żłobka każdego dnia, dla innych to bardzo trudna sytuacja, która staje się przyczyną płaczu. Dlatego posyłając tam dziecko należy bacznie obserwować jego reakcje. Jeżeli pobyt w żłobku wiąże ze zbyt wielkim stresem można pomyśleć, o ile to możliwe, o powierzeniu opieki nad maluchem babci lub niani.

więcej w temacie:  Rozszerzanie diety niemowlaka – co może jeść kilkumiesięczne dziecko?

Na co zwrócić uwagę wybierając żłobek dla dziecka?

Każda troskliwa mama z obawą powierza opiekę, na swoim maleństwem, obcym osobom, dlatego przed wyborem żłobka dla dziecka warto uważnie przyjrzeć się potencjalnej instytucji. Po pierwsze można sprawdzić warunki formalne prowadzonej działalności, dotyczy to żłobków prywatnych, klubów malucha. Na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zweryfikujemy czy żłobek ma wpis do rejestru. Wszystkie tego typu instytucje muszą spełniać wymogi sanitarno-lokalowe i przeciwpożarowe przed rozpoczęciem działalności.

Warto zainteresować się jakie kwalifikacje posiada personel wybranej placówki, czy kadra spełnia wymogi wynikające z obowiązujących przepisów. Uregulowania, w tym zakresie, zostały zliberalizowane i obecnie opiekę nad dziećmi może sprawować osoba, która odbyła 280-godzinne przeszkolenie lub, co najmniej, dwa lata pracowała z dziećmi w wieku do trzech lat. Dobrze jeśli kadra dysponuje wyższym wykształceniem w zakresie wychowania przedszkolnego, pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Idealnie kiedy personel ma w swoim składzie osoby posiadające kwalifikacje pielęgniarki lub położnej.

Co zrobić przed podjęciem decyzji o wyborze żłobka?

Przed podjęciem decyzji trzeba koniecznie odwiedzić żłobek i zobaczyć w jakich warunkach nasz maluch ma spędzać wiele godzin dziennie. Sprawdźmy czy miejsce jest objęte monitoringiem, czy obiekt dysponuje placem zabaw.

więcej w temacie:  Jak zmotywować dziecko do nauki?

Należy zwrócić uwagę na to czy personel udziela wyczerpujących odpowiedzi na nasze pytania, nie próbuje zbyć i lekceważyć naszych obaw związanych z posłaniem dziecka do żłobka. Zapytajmy o rozkład dnia, przygotowanie i ilość posiłków, czy w żłobku jest kuchnia czy katering, jaka jest maksymalna ilość dzieci w grupie. Trzeba koniecznie ustalić jak żłobek zabezpiecza teren przed niekontrolowanym wyjściem dziecka poza jego teren i jak weryfikowane są osoby wchodzące na jego teren. Najlepiej przygotować sobie wcześniej listę z pytaniami, które chcielibyśmy zadać, tak aby nic nam nie umknęło podczas rozmowy.

Poczta pantoflowa jest najlepszym źródłem informacji, dlatego można zaczerpnąć wiedzy z pierwszej ręki. Warto popytać rodziców, którzy korzystają z usług wybranej przez nas placówki. Dodatkowe zajęcia językowe, artystyczne i sportowe, które żłobek ma w swojej ofercie to również bardzo istotny element, trzeba jednak pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo naszego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *