Karuzele z włącznikiem, na pilota… Jaki model karuzeli do łóżeczka, od kiedy karuzela do łóżeczka niemowlaka?

pokój z łóżeczkiem z karuzelą

Wielu rodziców na etapie kompletowania wyprawki dla dziecka zastanawia się, co powinno się w niej znaleźć. Jedną z kontrowersyjnych rzeczy jest karuzela do łóżeczka – czy warto? Jeśli tak, to jaką zabawkę kupić? Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy postawić na tego typu urządzenie, przeczytaj artykuł. Zgromadziliśmy w nim odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Czy karuzela do łóżeczka jest potrzebna?

Przede wszystkim – zacznijmy od najważniejszego – czy karuzela nad łóżeczko jest w ogóle dziecku potrzebna? Wiele osób powie, że nie. I tak w istocie jest. To nie jest tak, że dziecku zabawka ta jest niezbędna. Często okazuje się jednak, że bardziej przydaje się rodzicom. Niemowlę, gdy nie potrafi jeszcze samo bawić się zabawkami, a nudzi się, leżąc w łóżeczku i poszukuje rozrywki, często nawołuje rodziców, by ci poświęcili mu uwagę. Karuzela odpowiednio umieszczona nad łóżeczkiem pomoże więc choć na chwilę zrobić sobie przerwę w zabawianiu maluszka. A to bywa bezcenne.

Karuzele nad łóżeczko nie tylko kręcą się, ale często wygrywają różne melodie lub wyświetlają obraz na ścianie. To aktywizuje dziecko. Ale nie tylko ciekawi. Również rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, a także stymuluje słuch.

więcej w temacie:  Jak wybrać przedszkole narciarskie – Wisła, Korbielów, Zakopane? Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole narciarskie?

Bywa tak, że karuzela nad łóżeczko jest jedynym tzw. uspokajaczem dziecka. Pozwala mu się wyciszyć, a w efekcie zasnąć. Warto więc nie demonizować tego typu urządzenia, bowiem może się okazać, że pozwoli rodzicom odetchnąć na moment, a w maluszkach rozwiną umiejętność samoregulacji.

Karuzela do łóżeczka – od kiedy?

Wiadomo już, że zabawka ta może się przydać nie tylko dziecku do rozrywki, ale i do rozwoju. Co więcej, dzięki niej opieka nad maluszkiem będzie dla rodziców łatwiejsza. Pytanie tylko, karuzela nad łóżeczko od kiedy będzie spełniała swoje zadanie? Z pewnością nie ma potrzeby montowania karuzeli nad łóżeczkiem noworodka. Taki maluch ma zbyt wiele bodźców dookoła, więc nie ma co mu dokładać doznań. Gdy dziecko ma już 2-3 miesiące zaczyna się interesować otaczającym światem, widzi też znacznie więcej, w tym również w kolorze, dlatego jest to dobry czas, by powiesić mu nad łóżeczkiem karuzelę.

Do kiedy karuzela nad łóżeczkiem?

Bardzo ważne jest to, że karuzela nad łóżeczkiem nie jest zabawką, która może nam nim pozostać tak długo, jak nam się wydaje. Najczęściej służy 2-3 miesiące. W sytuacji, gdy dziecko zaczyna próbować zmieniać pozycję na siedzącą i istnieje ryzyko, że może złapać się karuzeli, wówczas trzeba ją zdemontować. Najczęściej dzieje się tak koło 5-6 miesiąca życia dziecka. Producenci karuzeli zwykle na opakowaniu zabawki umieszczają taką informację.

więcej w temacie:  Karuzela do łóżeczka – od kiedy? Czy jest bezpieczna? Jak wybrać karuzelę do łóżeczka niemowlaka?

Jak zamontować karuzelę do łóżeczka?

Karuzele nad łóżeczko różnią się między innymi sposobem montażu. Są takie modele, które umieszcza się pomiędzy szczebelkami oraz takie, które zaczepia się o górną krawędź łóżeczka. Zdarzają się karuzele, które mocuje się do ściany lub sufitu, a także takie, które mają klips, więc jest możliwość montażu na daszku wózka. Warto jednak wiedzieć, że karuzela nad łóżeczko jest dość ciężka, nie może więc być mało stabilna. Bywa tak, że zabawka, którą bezpiecznie da się przyczepić do drewnianego łóżeczka, nie sprawdza się w przypadku łóżeczka turystycznego, więc warto sprawdzić to przed zakupem.

Jaka karuzela dla niemowlaka?

Kupić można różnego rodzaju karuzele do łóżeczka. Najpopularniejsze są takie, które mają zawieszone kolorowe maskotki, które wirują dookoła. Wystarczy, gdy wiszą 2-3 zabawki. Karuzela nie może być zbyt duża, by nie wychodziła poza pole widzenia dziecka. Istotne jest też to, czy materiały, z jakich została wykonana zabawka, są łatwe do utrzymania w czystości i trwałe.

W przypadku karuzeli znaczenie ma także kolorystyka. Wiele osób zaznacza, że najlepsze dla maluszków są kontrasty. Jednak sprawdzą się również zabawki wielokolorowe. Zdecydowanie lepiej odpuścić sobie pastelową karuzelę – niemowlęta mają za słabo rozwinięty wzrok, by wystarczająco móc z niej czerpać radość.

więcej w temacie:  Nauka jazdy na nartach dla dzieci — od kiedy, gdzie najlepiej, jakie koszty?

Najpopularniejsze są karuzele wyposażone w zabawki i pozytywkę. Kupić można również zabawkę wyposażoną w projektor, który na ścianie lub suficie wyświetla obraz. To dodatek, który wpływa na cenę, ale warto o nim pomyśleć, gdyż z pewnością lepiej zaktywizuje malca.

Karuzele z włącznikiem, na pilota…

To, czym się różnią karuzele nad łóżeczko dla dziecka, to sposób zasilania. Najtańsze są karuzele nakręcane. Jednak konieczność ciągłego ich nakręcania może irytować rodziców. Lepszym wyborem są zabawki, które mają włącznik. Zazwyczaj w formie przycisku, który uruchamia produkt na 20-30 minut. Po tym czasie urządzenie samo przestaje działać. Są też karuzele na pilota, które da się włączać i wyłączać bez konieczności podchodzenia do łóżeczka. To wygoda i możliwość uniknięcia sytuacji, że usypiający maluszek zobaczy rodzica i się na nowo rozbudzi.

Jaką karuzelę wybrać? Najlepiej taką, która mieści się w założonym budżecie. Warto też pomyśleć o tym, by zażyczyć sobie takiej zabawki w ramach prezentu dla nowo narodzonego dziecka.

1 komentarz

  1. My postawiliśmy na karuzelę z muzyką, ale nie na pilota. Dało się też wyłączyć muzyczkę, ale zostawić obroty. A od kiedy? U nas jakoś od 3 miesiąca. Mała miała mega kolki i tylko to ją na jakiś czas zajmowało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *