Chrzest dziecka: dokumenty, przygotowanie duchowe, strój…

Chrzest

Chrzest dziecka to bardzo ważne wydarzenia, zarówno dla rodziców, jak i dla najbliższej rodziny. Jak się do tego przygotować? I jakie sprawy formalne należy wcześniej załatwić? Sprawdzamy.

Dokumenty do chrztu

Chrzest dziecka to uroczystość, do której trzeba dobrze się przygotować, o niezbędnych dokumentach przeczytasz na beebaby.pl – warto je wcześniej skompletować, aby niepotrzebnie nie jeździć kilka razy do parafii. Co będzie potrzebne? Najważniejszy jest akt urodzenia dziecka, akt ślubu rodziców, a także zaświadczenia chrzestnych z ich parafii. Pełną listę potrzebnych dokumentów znajdziesz we wskazanym artykule, my już nie będziemy się na ten temat rozpisywać i przejdziemy do kolejnego punktu, czyli ustalania terminu chrztu.

Chrzest – kiedy planować?

Na pewno nie ma sensu ustalać daty chrztu jeszcze przed narodzinami dziecka. Lepiej poczekać, upewnić się, że niemowlę jest zdrowe, nic mu nie dolega. To jedyne kryterium, ponieważ chrzcić można nawet starsze dziecko, chociaż w naszej tradycji przyjęło się, że najlepiej robić to, gdy maluch ma maksymalnie kilka miesięcy (to ma dodatkowe, bardziej praktyczne uzasadnienie – im młodsze niemowlę, tym więcej czasu przesypia w ciągu dnia, jest więc mniejsze zagrożenie, że obudzi się w kościele i zacznie płakać).

więcej w temacie:  Grzechotka, mata edukacyjna, karuzela do łóżeczka – od kiedy dziecko może się nimi bawić?

Chrzty zwykle odbywają się podczas niedzielnych mszy, aczkolwiek może być od tego wyjątek. W niektórych parafiach są one udzielane tylko w konkretnych terminach, wtedy trzeba się dopasować. Najlepiej załatwiać wszystko ok. miesiąc wcześniej, po to, aby mieć czas na zaproszenie gości na uroczystość oraz inne przygotowania. A właśnie, o czym trzeba będzie jeszcze pamiętać?

Duchowe przygotowanie do chrztu

Chrzest ma przede wszystkim charakter duchowy, rodzice zobowiązują się do wychowywania dziecka w wierze. Dlatego nie można zapomnieć o tym aspekcie podczas gorączkowych przygotowań. A jaki ma to wymiar bardziej „formalny”? Rodzice przed chrztem muszą udać się do spowiedzi. Wiele parafii wymaga także zaświadczenia do rodziców chrzestnych, że przystąpili do tego sakramentu. Czasami konieczne będzie także uczestniczenie w naukach przed chrztem. Ponadto rodzice chrzestni powinni być osobami wierzącymi, muszą mieć przyjęty sakrament bierzmowania. Co ciekawe, ksiądz może odmówić wydania zaświadczenia do bycia rodzicem chrzestnym.

Strój na chrzest

Nie ma rygorystycznych zasad odnośnie tego, jak maluszek powinien być ubrany podczas chrztu. Kiedyś najlepiej widziane były białe sukienki, zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca, dziś jednak coraz częściej się od tego odchodzi, choć biel dalej jest wybierana. Najważniejsze, aby niemowlęciu było ciepło i wygodnie. Koniecznie należy uwzględnić, że nawet latem, w kościołach jest dużo chłodniej, niż na zewnątrz. Natomiast rodziców i rodziców chrzestnych obowiązują takie same zasady, co podczas każdej wizyty w kościele. Ich strój powinien być elegancki, uroczysty. Nie może być wulgarny, odsłaniać zbyt wiele lub zwracać na siebie uwagę krzykliwymi kolorami.

więcej w temacie:  Jak dbać o skórę niemowlaka? Naturalna pielęgnacja dziecka

Buty na chrzest

Uroczystość rodzinna po chrzcie

Po chrzcinach zwykle odbywa się kameralna uroczystość rodzinna. Obecnie coraz częściej rodzice decydują się na spotkanie w restauracji, dzięki czemu mają znacznie mniej problemów i więcej czasu na skupienie się na tym, co najważniejsze. Można też oczywiście zorganizować uroczystość w domu, na nią trzeba będzie jednak przygotować jedzenie etc. Gdy decydujesz się na spotkanie w restauracji, wybierz takie miejsce, które posiada specjalne, osobne sale do tego. Warto też termin rezerwować jak tylko ustalisz datę chrzcin, aby nie okazało się, że wszędzie miejsca są już zajęte. Można też „wynająć” kogoś z rodziny jako fotografa, który będzie uwieczniał całą uroczystość – po kilku latach takie zdjęcia stają się bardzo ważną pamiątką, szczególnie dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *