Jakie witaminy i minerały są najlepsze dla kobiet w ciąży?

Kobieta z sokiem w ręce

Powszechnie wiadomo, że kobiety w ciąży powinny o siebie dbać o wiele bardziej niż zwykle, w końcu rozwija się w nich nowe życie, a ich organizm jest przez to dodatkowo obciążony. Aby zapewnić zdrowie sobie oraz swojemu nienarodzonemu dziecku, przyszłe mamy powinny przyjmować odpowiednią ilość witamin i minerałów.

Czy wystarczy zdrowa dieta?

Niektórzy uważają, że wszystko co potrzebne, zawarte jest w odpowiednio skomponowanej diecie. Nikt nie podważa roli zdrowego odżywiania, posiłków bogatych w warzywa, owoce, zdrowe mięso, ryby, jednak dla kobiety w ciąży może to być ciągle zbyt mało. Nieprawdą jest, że przyjmowanie suplementów diety jest szkodliwe, gdyż zawarte w nich witaminy i minerały są sztucznie przetworzone, czasem jest to jedyny sposób na uzupełnienie poważnych niedoborów.

Najważniejsze witaminy i minerały w pierwszym trymestrze ciąży

Pierwszy trymestr ciąży jest bardzo ważny, dlatego też należy zadbać o to, by dostarczyć organizmowi niezwykle ważne dla niego witaminy i minerały:

więcej w temacie:  Kiedy i jakie badania prenatalne warto wykonać? Jakie są najczęstsze wskazania do diagnostyki prenatalnej?

1.Kwas foliowy

      1. . Bez niego ani rusz. Jeśli ciąża jest zaplanowana, kobieta powinna udać się do lekarza już w momencie rozpoczęcia starań o dziecko, a ten zapewne przepisze jej witaminę B9, którą powinna przyjmować codziennie, także w czasie trwania ciąży.
    •  

2.Witaminy z grupy B

      1. . Oprócz korzystnego wpływu na układ nerwowy i krwionośny, pomogą ci także w walce z mdłościami. Jeśli męczą cię wymioty, to suplementacja witaminy B6 poza produktami spożywczymi jest konieczna.
    •  

3.Witaminy C

      1. i

A

      1. . W tym wypadku należy zachować ostrożność, by nie przesadzić z ilość przyjmowanej witaminy A, w zupełności powinno wystarczyć przyjmowanie jej w postaci takich produktów spożywczych, jak: mleko, jego przetwory, jaja i ryby. Witamina C jest wyjątkowo istotna w przypadku ciąży mnogiej, cukrzycy ciężarnych czy nadciśnienia wywołanego ciążą.
    •  

4.Jod

      1. i kwas

DHA

    1. . Niedobór jodu może spowodować ciężkie upośledzenie umysłowe płodu, natomiast braki kwasu DHA niekorzystnie wpływają na rozwój układu nerwowego dziecka. Oprócz spożywania ryb morskich, jodowanej soli kuchennej i wody mineralnej bogatej w jod, zaleca się także przyjmowanie obu składników w formie suplementu.
więcej w temacie:  Jak wybrać przedszkole narciarskie – Wisła, Korbielów, Zakopane? Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole narciarskie?

Najważniejsze witaminy i minerały w drugim trymestrze ciąży

1.Kwas DHA

      1. .
    •  

2.Żelazo

      1. . Jego niedobór powoduje anemię, która z kolei może mieć wpływ na zahamowanie wzrostu płodu oraz jego niedotlenienie, które często prowadzi do przedwczesnego porodu. Suplementacja żelaza powinna odbywać się pod kontrolą lekarza.
    •  

3.Jod

      1. .
    •  

4.Witamina D3

    1. . Odpowiada za budowę kośćca, chroni przed takimi chorobami, jak rak, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, astma, a nawet autyzm. Aby zapewnić odpowiednią ilość tego składnika niezbędna jest suplementacja oraz światło słoneczne.

Najważniejsze witaminy i minerały w trzecim trymestrze ciąży

W tym czasie także konieczne jest uzupełnianie swojej diety o poszczególne witaminy i minerały, wśród których najważniejsze są:

1.

      1. Witaminy

C

      1. ,

E

      1. ,

D3

      1. .
    •  

2.Kwas DHA

      1. ,

jod

      1. .
    •  

3.Magnez

    1. . Pomoże ci na bolesne skurcze, które wywołane są jego niedoborem. Oprócz magnezu w postaci tabletek jedz jak najwięcej orzechów, kaszy gryczanej, płatków owsianych i kukurydzianych, pieczywa razowego i bananów.

Pomimo szerokiej dostępności różnego rodzaju suplementów diety w aptekach i nie tylko, lepiej nie przyjmować ich na własną rękę. Lekarz powinien dokładnie określić ile i w jakiej postaci mamy przyjmować dane witaminy i minerały. Pamiętaj o tym, że nadmiar może być równie szkodliwy co niedobór niektórych składników.

więcej w temacie:  Jak wybierać meble do pokoju dziecięcego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *