Co czytać dziecku w wieku przedszkolnym? Lista bajek, książek, które warto przeczytać kilkulatkowi

Dzieci z książkami

Czytanie książek dzieciom ma bardzo istotny wpływ na ich rozwój. Wpływają one na wyobraźnię, koncentrację, wzbudzają fantazję, a także mogą nieść ze sobą szereg pozytywnych przekazów moralnych. Dlatego tak ważne jest, by tego obowiązku nie zaniedbywać i to od pierwszych chwil życia dziecka. Jakie książki czytać przedszkolakom? Oto lista tytułów dla kilkulatków.

  1. H.Ch. Andersen – Baśnie
  2. Astrid Lindgren – Seria o Pippi Pończoszance
  3. Alan A. Milne – „Kubuś Puchatek”
  4. Janina Porazińska – „Pamiętnik czarnego noska”
  5. Kornel Makuszyński – „Przygody Koziołka matołka”
  6. Iwona Czarkowska – „Biuro zagubionych zabawek”
  7. Jan Brzechwa „Wiersze i bajki”

1. H.Ch. Andersen – Baśnie

Jest to chyba najbardziej znany zbiór baśni, które wzbudzają zainteresowanie dzieci w każdym kolejnym pokoleniu. Są niezwykle barwne, bohaterzy bardzo wyraźni, a do tego, co chyba najważniejsze, niosą ze sobą ważny przekaz moralny.

2. Astrid Lindgren – Seria o Pippi Pończoszance

Ta seria opowiada o niezwykle silnej i niesfornej dziewczynce, która nie chodzi do szkoły, a do tego mieszka sama jedynie z koniem i małpką. Jej przygody są niezwykle ciekawe i zabawne – wśród dorosłych wzbudza jej zachowanie zgorszenie, ale wśród rówieśników cieszy się dużym zachwytem. Kto nie chciałby przeżywać takich przygód jak Pippi?

więcej w temacie:  Jakie witaminy i minerały są najlepsze dla kobiet w ciąży?

3. Alan A. Milne – „Kubuś Puchatek”

Ten sympatyczny, ale i niesforny oraz gapowaty miś, jak również grupa jego leśnych przyjaciół, podbijają serca dzieci już od wielu lat. Jego przygody są niezwykle ciekawe, a dodatkowo niosą ze sobą bardzo silny przekaz moralny, bawią oraz uczą, w prostych słowach przenosząc najwyższe wartości.

4. Janina Porazińska – „Pamiętnik czarnego noska”

Jest to jedna ze znanych polskich pisarek, która stworzyła wiele poezji i baśni dla dzieci. „Pamiętnik” opowiada o przygodach pluszowego misia, który będąc w redakcji czasopisma odpisuje na listy dzieci. Jest to przedwojenna powieść, ale przedstawiająca bardzo uniwersalne wartości, takie jak przyjaźń, pożyteczna praca czy empatia. To klasyka, którą warto znać.

5. Kornel Makuszyński – „Przygody Koziołka matołka”

Tę klasyczną bajkę, zna chyba każdy z nas, zarówno w wersji literackiej, jak i animowanej. Ta historyjka obrazkowa powstała jeszcze przed wojną i obecnie zaliczana jest do kanonu literatury dziecięcej. To podróż Koziołka Matołka, poszukującego mitycznego Pacanowa, który po drodze przeżywa nieprawdopodobne przygody.

6. Iwona Czarkowska – „Biuro zagubionych zabawek”

Jest to książka, którego bohater Hipolit Miotełka otwiera biuro zgubionych zabawek, a wszystko z myślą o smutnych dzieciach. Są to historie zabawek, które szczęśliwie zostają odnalezione i zwrócone właścicielom. Książka ta została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren

więcej w temacie:  Jak zmotywować dziecko do nauki?

7. Jan Brzechwa „Wiersze i bajki”

Jeden z najpopularniejszych polskich poetów literatury dziecięcej. To klasyka, która powinna znajdować się na każdej półce z książkami. To nie tylko takie wiersze jak „Kaczka Dziwaczka” czy „Tańcowała igła z nitką”, ale liczne bajki i powieści, jak „Akademia Pana Kleksa”. Warto zapoznać dzieci z tą klasyką.

1 komentarz

  1. Bardzo dobry wybór, choć bardziej na moje dzieciństwo, a nie moich dzieci. Taka klasyka owszem jest ważna, ale dzisiaj rządzą i inne książki. Przede wszystkim wiele tłumaczonych ze szwedzkiego. Wszystkie te „Różnimisie”, „Króliczku do kąpieli” itp. U nas właśnie krótki książeczki cieszą się największą popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *