Jak zapobiegać rozstępom w ciąży? Domowe sposoby na rozstępy

Kobieta w ciąży

Problem rozstępów na skórze spędza sen z powiek nie jednej przyszłej mamie. Jeśli właściwie nie zadbamy o miejsca najbardziej narażone na ich powstawanie, to późniejsze usuwanie już istniejących będzie niezwykle trudne. Jak więc zapobiegać powstawaniu rozstępów? Mamy dla was kilka pomysłów.

Skąd biorą się rozstępy?

Na powstawanie rozstępów największy wpływ ma tempo, w jakim przybieramy na wadze i rośnie nasz ciążowy brzuszek. Nie bez znaczenia pozostają także uwarunkowania genetyczne oraz to, czy właściwie pielęgnujemy naszą skórę. Niekorzystna jest zwłaszcza suchość skóry, która powoduje obniżenie jej elastyczności.

Najważniejsze jest nawilżanie

Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu rozstępów, trzeba szczególną uwagę zwrócić na nawilżanie. Oprócz ogromnego wyboru kremów, oliwek i balsamów dostępnych w sklepach, mamy też do dyspozycji domowe sposoby, a najprostszym z nich jest użycie oliwy z oliwek. Nie zawiera ona konserwantów ani barwników, jest bezpieczna dla skóry oraz nie stanowi żadnego zagrożenia dla prawidłowego rozwoju płodu. Ponadto sprawi, że skóra będzie natłuszczona i elastyczna, jedyne na co musimy zwrócić uwagę to to, żeby poczekać aż wsiąknie w skórę, w przeciwnym razie będziemy walczyć z tłustymi plamami na ubraniach. Poza oliwą z oliwek możemy wypróbować też mieszanki innych olejów (np. olejek migdałowy, jojoba, kokosowy), które łatwo przyrządzić w domu.

więcej w temacie:  Poród rodzinny - wady i zalety obecności partnera przy porodzie

Domowy peeling na rozstępy

Świetnym pomysłem jest także stosowanie peelingów, a ich przygotowanie w domu jest naprawdę proste. Wystarczy zalać wrzątkiem płatki owsiane lub dodać do żelu pod prysznic zmielone ziarna kawy. Pamiętajcie jednak o tym, by peeling był delikatny, gdyż skóra w czasie ciąży jest wrażliwsza niż zwykle. Po zabiegu należy bezwzględnie nawilżyć skórę, aby zapobiec jej silniejszemu wysuszaniu.

Pamiętaj o masażach!

W zapobieganiu powstawania rozstępów dużą rolę odgrywają masaże. Należy je wykonywać bardzo delikatnie i regularnie. Najlepszy jest masaż wodą, który możemy wykonać podczas porannego prysznica, wystarczy okrężnymi ruchami polewać brzuch, pośladki i uda. Strumień wody wcale nie musi być silny, dobrze natomiast zmieniać co jakiś czas temperaturę z ciepłej na zimną i odwrotnie. Oprócz wody, do zabiegu może nam posłużyć sizalowa myjka lub szczotka z naturalnego włosia, jeśli chcemy wykonywać masaż na sucho.

Dieta a powstawanie rozstępów

Na elastyczność naszej skóry i jej wytrzymałość ma ogromny wpływ to, co jemy. Aby zadziałać od wewnątrz organizmu, należy wzbogacić nasze posiłki o produkty bogate w witaminę K, czyli m.in. pomidory, nabiał i zielone liściaste warzywa. Jedząc pestki dyni i orzechy wzbogacisz dodatkowo swój organizm w cynk, który także ma pozytywny wpływ na skórę. Podstawą zdrowej diety oraz utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry jest przede wszystkim woda. Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu, powinnaś pić przynajmniej 8 szklanek płynów dziennie.

więcej w temacie:  Jakie witaminy i minerały są najlepsze dla kobiet w ciąży?

Niestety żadna z opisanych metod nie zagwarantuje, że rozstępy się nie pojawią ani zupełnie ich nie wyleczy, jednak na pewno obniżą ryzyko ich występowania i pomogą zmniejszyć ich widoczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *