Poród naturalny czy cesarskie cięcie?
Po ponad 40 tygodniach ciąży przychodzi czas na jej rozwiązanie. Kobieta może urodzić dziecko naturalnie lub poprzez cesarskie cięcie. Który ze sposobów jest lepszy? Prezentujemy obie metody, omawiając wady i zalety każdej z nich.
- Czym jest cesarskie cięcie?
- Zalety i wady cesarskiego cięcia
- Czym jest poród naturalny?
- Zalety i wady porodu naturalnego
- Cesarskie cięcie czy poród naturalny?
Czym jest cesarskie cięcie?
Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu powłok brzusznych i mięśnia macicy kobiety, aby wyciągnąć z niej dziecko. W związku z tym, że jest to operacja, konieczne jest wykonanie znieczulenia. Można to zrobić na dwa sposoby: dolędźwiowo i ogólnie. Decyzja o jego wyborze zależna jest od tego, czy cesarskie cięcie jest z góry zaplanowane, czy kobieta zaczyna rodzić naturalnie, ale pojawiają się komplikacje i konieczne jest wykonanie cięcia cesarskiego.
Zalety i wady cesarskiego cięcia
Cesarskie cięcie ma swoich zwolenników i przeciwników. Mówi się, że kobiety umawiają się na termin porodu, z góry decydując się na tego typu zabieg. To właśnie pierwsza z zalet – zna się dokładną datę przyjścia na świat dziecka, więc można się na to dobrze przygotować. Kolejnym atutem cesarskiego cięcia jest to, że w czasie zabiegu nie odczuwa się silnego bólu. Jest się też pod stałą opieką lekarską. Dla wielu kobiet plusem jest to, że pochwa się nie rozciąga, a krocze nie zostaje nacięte, co często ma miejsce w czasie porodu naturalnego. Uważa się, że traci się przez to atrakcyjność seksualną. Poród z cesarskim cięciem przebiega szybko.
Jakie są korzyści dla dziecka? Przede wszystkim nie jest zmęczone, a jego główka ma właściwy kształt. Dla wielu istotne jest też to, że nie ma kontaktu z florą bakteryjną pochwy, więc jest małe ryzyko, że kobieta zarazi dziecko jakąś infekcją.
A jakie są wady? Przede wszystkim te związane z samym faktem, że jest to zabieg chirurgiczny. Istnieje ryzyko powikłań pooperacyjnych. Może dojść do krwotoku, zakażenia. Dla kobiet dużą wadą cesarskiego cięcia jest to, że na skórze i na macicy pozostaje blizna. Pierwsza wywołuje u kobiet kompleksy, a druga niesie za sobą pewne ryzyko. Zwłaszcza w sytuacji, gdy planuje się kolejną ciążę.
Co istotne, po cesarskim cięciu kobieta znacznie dłużej dochodzi do siebie. Musi leżeć nawet 24 h, dziecko może nakarmić piersią dopiero po kilku, kilkunastu godzinach. Organizm musi wydalić leki znieczulające. Co istotne, rana może długo boleć i utrudniać kobiecie karmienie oraz opiekę nad dzieckiem. Dla bliskich kobiety wadą cesarskiego cięcia jest to, że nie mogą uczestniczyć w porodzie.
A konsekwencje dla dziecka? Maluch wyciągany z brzucha kobiety nie ma czasu na to, by odpowiednio się przygotować. Z jego dróg oddechowych nie mają jak wypłynąć wody płodowe.
Czym jest poród naturalny?
Poród naturalny, to urodzenie dziecka przez kobietę jej własnymi siłami, mówi się na nie powszechnie „siły natury”. Organizm do takiego rozwiązania ciąży przygotowuje się przez 9 miesięcy. Gdy dziecko jest gotowe do przyjścia na świat, samoczynnie przemieszcza się niżej, w kierunku dróg rodnych kobiety. Odchodzą wody płodowe i rozpoczyna się poród.
Zalety i wady porodu naturalnego
Dla zwolenników porodu naturalnego istotne jest to, że kobieta świadomie i aktywnie uczestniczy w przyjściu na świat swojego dziecka. Dzięki temu od razu po porodzie dostaje swoje dziecko w ramiona. To pomaga jej w nawiązaniu więzi z potomkiem. Mimo, że poród siłami natury jest bardzo wyczerpujący, to kobieta bardzo szybko dochodzi do siebie, a więc może samodzielnie zajmować się swoim dzieckiem. Jeżeli zajdzie potrzeba, to nacinane kobiecie jest krocze, po tym może być blizna. Jednak szybko się goi, nie jest wyczuwalna, a tym bardziej – nie zagraża kobiecie i nie ma wpływu na kolejne ciąże.
Uważa się, że poród naturalny jest bezpieczny dla dziecka, gdyż przychodzi na świat wtedy, gdy jest na to gotowe. Co więcej, w czasie porodu naturalnego, gdy na zewnątrz ukazuje się główka, klatka piersiowa dziecka jest uciskana przez mięśnie krocza matki. To pozwala dziecku pozbyć się z płuc wód płodowych i zaczerpnąć pierwszy oddech. W wielu miejscach w porodzie naturalnym może uczestniczyć ojciec dziecka lub ktoś z rodziny.
Niestety poród naturalny ma też wady. Dla aktywnych kobiet, jest to przede wszystkim fakt, że nie zna się dokładnego dnia i godziny, w którym nastąpi. Poza tym poród naturalny jest bardzo bolesny i dość długotrwały. To ogromny wysiłek dla kobiety. W czasie porodu istnieje ryzyko uszkodzenia tkanek pochwy i krocza, co w przyszłości może mieć różne konsekwencje. Po porodzie naturalnym pochwa kobiety jest rozciągnięta, a krocze boli, przez co kobieta gotowa jest na mniejszą aktywność, traci atrakcyjność seksualną.
Cesarskie cięcie czy poród naturalny?
Generalnie nie do końca ma się wybór. Wiadomym jest, że cesarskie cięcie wykonywane jest wtedy, gdy zdrowiu lub życiu dziecka i/lub matki zagraża niebezpieczeństwo. Są bezwzględne wskazania do wykonania cięcia cesarskiego, a zdarza się, że o jego przeprowadzeniu lekarz może zadecydować w momencie występowania powikłań podczas porodu naturalnego. Tak więc nie ma co się umawiać na taki zabieg. Konsekwencje takiego zachowania można ponieść później. Lepiej przygotować się na poród naturalny, a co się wydarzy – okaże się.