Kącik dla niemowlaka czy osobny pokój dla dziecka – co wybrać?

Pokój dla niemowlaka

Przygotowania do pojawienia się dziecka na świecie są jednocześnie pięknym, jak i stresującym okresem dla każdego przyszłego rodzica. Zaczyna się gromadzenie ubranek, kosmetyków, akcesoriów dla niemowląt i rzecz jasna aranżację przestrzeni dla malucha. Często pojawia się dylemat – urządzić pokój dla dziecka czy kącik w pokoju rodziców? Co jest lepsze? Jakie są wady i zalety takich rozwiązań? Czym się przy tym kierować?

Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Przygotowania do narodzin dziecka to bardzo rozbudowany w czasie proces, choć rzecz jasna dobrze jest zacząć gromadzić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy już wcześniej i bez pośpiechu. Na pewno trzeba wszystko odpowiednio rozplanować w czasie, jak również wykonać sobie dla ułatwienia listę rzeczy do kupienia/zrobienia/przygotowania. Na pewno na tej liście znajdzie się pozycja związana z przyszykowaniem przestrzeni dla dziecka. Rodzice miewają pod tym względem różne podejście – czasem jest to zaaranżowanie osobnego pokoju, a czasem kącika dla niemowlaka w sypialni rodziców. Jedno i drugie ma swoje wady i zalety, ale warto jest przyjrzeć się obu opcjom nieco bliżej.

więcej w temacie:  Co jest ważne kiedy wybieramy żłobek dla dziecka?

Aranżacja kącika w pokoju rodziców

Czy to jest dobre rozwiązanie? Zależy jak na to spojrzeć i jak na to patrzą sami rodzice. Często przytaczanym powodem do zorganizowania kącika dla dziecka w sypialni rodziców jest fakt, iż rodzice chcą mieć dziecko jak najbliżej siebie, co jest szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia malucha. Wstawienie łóżeczka, przewijaka i wszystkich niezbędnych mebli pomaga matce i ojcu na to, by mieć to pod ręką. Dodatkowo ułatwia to także nocne wstawanie i ma się lepszy pogląd na to, co dzieje się z dzieckiem.

Rzecz jasna nie jest to pozbawione wad. Po pierwsze trzeba znaleźć wolną przestrzeń dla malucha, co wiąże się z przemeblowaniem i reorganizacją sypialni pod potrzeby dziecka. Może to nastręczać problemów, jak również znacznie ograniczyć wolną przestrzeń, co może wpłynąć także na wygodę. Jest to też tańsze rozwiązanie, ponieważ wystarczy wstawić jedno-dwa mebelki i znaleźć jakąś wolną półkę, co wystarcza. Da to też nam czas na przygotowanie właściwego pokoju dla dziecka, bo trzeba pamiętać, że kącik jest rozwiązaniem tymczasowym i stosowanym tylko w pierwszych miesiącach życia niemowlaka. Maluch nie potrzebuje wiele, przynajmniej na początku, dopiero potem trzeba dostosować przestrzeń do rosnącego dziecka, które będzie miało coraz większe potrzeby.

więcej w temacie:  Kiedy i jakie badania prenatalne warto wykonać? Jakie są najczęstsze wskazania do diagnostyki prenatalnej?

Motylek zabawka dziecięca

Aranżacja pokoju dla dziecka

Drugą opcją jest rzecz jasna przygotowania pokoju dla dziecka. W tym przypadku także trzeba liczyć się z dużą ilością prac do wykonania. Wiąże się to też z większymi wydatkami, ponieważ w tym przypadku trzeba kupić więcej mebli, a także zająć się dekoracją ścian, czy tym, co położy się na podłogę. Daje to jednak znacznie więcej możliwości do wyboru, a pomysłów aranżacyjnych jest także znacznie więcej, dzięki czemu możliwe jest indywidualne zaadaptowanie przestrzeni pod potrzeby rodziców i dziecka. Oczywiście można postawić na minimalizm, w końcu niemowlę nie potrzebuje wiele i dopiero z czasem i rozwojem dziecka pozwolić sobie na zakup kolejnych elementów. Łóżeczko, przewijak, szafka oraz fotel czy krzesło dla mamy to podstawa, reszta może przyjść później.

Co jest lepsze – kącik dla dziecka czy pokój?

Tak naprawdę jest to kwestia tylko i wyłącznie indywidualnego podejścia rodziców. Jedni stwierdzą, że kącik będzie lepszy, bo zapewni lepszy kontakt z dzieckiem i odpowiadanie na jego potrzeby, z kolei inni, że dziecko od początku powinno mieć własny pokój i będzie to wygodne rozwiązanie dla wszystkim. Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, każdy ma inne potrzeby w tym względzie. Nie powinniśmy się więc kierować tym, co mówią inni, tylko tym, co my sami uważamy za lepsze i wygodniejsze dla nas i dla dziecka. Mogą też przeważyć względy finansowe czy wielkość posiadanego mieszkania. Najważniejsze jest, by kierować się zdrowym rozsądkiem, własnym gustem i swoimi odczuciami. Rady innych mogą być cenne, ale ostateczna decyzja zawsze będzie należała tylko do nas.

więcej w temacie:  Jak odzwyczaić dziecko od ssania smoczka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *