Jak dbać o skórę niemowlaka? Naturalna pielęgnacja dziecka

Śpiące niemowlę

Pielęgnacja skóry niemowlęcia, to obowiązek każdego rodzica. Jest ona wyjątkowo delikatna i wrażliwa, dlatego wymaga użycia specjalnych kosmetyków. Co zrobić, żeby była zdrowa i nie pojawiały się na niej żadne bolesne i niepokojące wysypki czy odparzenia?

Czym różni się skóra niemowlaka od skóry osoby dorosłej?

Przede wszystkim skóra niemowlaka jest o wiele bardziej wrażliwa ze względu na cieńszy naskórek. Jest także mniej elastyczna i jaśniejsza, przez co wymaga większej ochrony przed słońcem. Ze względu na mniejszą ilość gruczołów potowych, znacznie bardzo doskwiera maluszkom upał i szybciej się przegrzewają. Skóra to dla niemowlaka najważniejsze narzędzie poznawania świata, zmysł dotyku pozwala mu odbierać główne bodźce, za jego sprawą uspokaja się i nabiera poczucia bezpieczeństwa.

Niezbędne kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka

Zwróć uwagę, aby wszystkie kosmetyki były specjalnie przeznaczone dla niemowląt i posiadały atest:

  • krem ochronny (tłusty na zimę, przeciwsłoneczny na lato)
  • mleczko
  • oliwka
  • puder
  • łagodny szampon
  • chusteczki pielęgnacyjne
  • krem na odparzenia
więcej w temacie:  Jak rozmawiać o poważnych sprawach z przedszkolakiem?

Podstawowy element pielęgnacji skóry dziecka – kąpiel

Dzieci powinno się kąpać kilka razy w tygodniu, można nawet codziennie. W przypadku niemowląt wystarczy trzy razy w tygodniu, pod warunkiem, że dokładnie wycierasz skórę maluszka chusteczkami nawilżającymi przy każdej zmianie pieluszki. Najlepszym kosmetykiem do kąpieli jest łagodny szampon dla dzieci, warto też dodać odrobinę oliwki. Nie trzeba używać do tego żadnych gąbek, ani myjek, które mogą niepotrzebnie podrażniać skórę maleństwa.

Dziecko w kąpieli

Jak zapobiegać odparzeniom?

Skóra na pupie dziecka jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Pieluszki blokują dopływ powietrza i sprzyjają rozwojowi bakterii. Aby temu zapobiec używaj kremów ochronnych, koniecznie przebadanych dermatologicznie i pozwól maluszkowi poleżeć czasem nago, bez żadnych pampersów. Pamiętaj o tym, że bezpieczniej jest zaopatrywać się w kosmetyki dla dzieci w aptekach niż np. w supermarketach. Można zawsze zasięgnąć rady farmaceuty i dzięki temu mieć pewność, że kupujemy sprawdzony i odpowiedni kosmetyk.

Czym jest ciemieniucha?

Jest to efekt nieprawidłowości w działaniu gruczołów łojowych. Zwykle dotyczy to niemowląt w czasie pierwszych tygodni ich życia. Bardzo często skutkiem zbyt intensywnej produkcji sebum są twarde łuski pojawiające się na główce dziecka. Absolutnie nie można lekceważyć tego problemu, sam nie zniknie, a w przyszłości może przynieść przykre konsekwencje. Jeśli więc zauważymy niepokojące objawy na główce malucha, to należy zacząć intensywnie natłuszczać je oliwką dla dzieci, następnie przemywać główkę szamponem. Można też zastosować metodę polegającą na wyczesywaniu ciemieniuchy, jednak należy w tym celu używać tylko i wyłącznie miękkiej szczotki do włosów. Wydrapywanie strupków na sucho czy używanie grzebienia może jeszcze pogorszyć sprawę.

więcej w temacie:  Co robić z dziećmi w Wiśle zimą? Spacer po rynku, skocznia, przedszkole narciarskie Wisła…

Jeśli na skórze swojego dziecka zauważycie jakiekolwiek niepokojące zmiany, których pochodzenia nie będziecie mogli określić, to nie bójcie się zasięgnąć opinii lekarza pediatry, a w poważniejszych przypadkach dermatologa.

1 komentarz

  1. Dzisiaj wiele kobiet wraca do metod stosowanych przez babki – kąpiel w krochmalu i te sprawy. Ja jestem zbyt leniwa i sięgam po gotowe kosmetyki, ale stawiam na te, które mają bezpieczny skład. Im mniej chemii w życiu naszych dzieci, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *