7 wskazówek jak przygotować się do ciąży

kobieta w ciąży

Są osoby, które uważają, że nie da się przygotować do ciąży. Inni twierdzą, że ciąża planowana, to ciąża udana. Co to oznacza? Jak się przygotować? Co warto wiedzieć przed staraniem się o dziecko?

  1. Kiedy zacząć przygotowania do ciąży?
  2. Popraw swoją kondycję
  3. Odżywiaj się zdrowo
  4. Wylecz zęby
  5. Zacznij przyjmować kwas foliowy
  6. Wykonaj badania
  7. Odstaw antykoncepcję hormonalną

1. Kiedy zacząć przygotowania do ciąży?

W zasadzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy twierdzą, że wystarczą 3 miesiące, inni że pół roku, jeszcze inni – rok. Z pewnością istotne jest to, w jakim stanie jest organizm, czy przyjmuje się antykoncepcję itp. Jeśli masz czas, z pewnością lepiej przygotujesz swoje ciało na nowe życie. Jednak nie stresuj się, jeśli planujesz zapłodnienie na za kilka miesięcy. Kto powiedział, że od razu się uda? Stres z pewnością ciąży nie służy.

2. Popraw swoją kondycję

Na początek warto popracować nad swoją sprawnością fizyczną. Ciąża to nie lada wyzwanie do organizmu, zdecydowanie łatwiej przez nią przejść, jak jest się w dobrej formie. Warto więc, zwłaszcza jak ma się pracę siedzącą i zastane mięśnie oraz kości, zacząć uprawiać sport. Nie muszą to być forsowne ćwiczenia. Mają sprawiać przyjemność. Może to być jazda na rowerze, spacery, pływanie, joga. Warto wybrać takie zajęcia, które można kontynuować w ciąży i po porodzie.

więcej w temacie:  Ćwiczenia w ciąży – jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży?

3. Odżywiaj się zdrowo

Właściwie to nie tylko wskazówka dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Zdrowa, zbilansowana dieta jest ważna, by móc starać się o dziecko. Należy unikać wysoko przetworzonej żywności, w tym mąki i cukru, a także konserwantów. Soli w nadmiarze też nie wolno używać. Najlepiej wprowadzić do diety jak najwięcej produktów bogatych w kwas foliowy, witaminę E, wapń, jod, kwasy Omega-3 i magnez. Szacuje się, że organizm potrzebuje 3 miesięcy, by zgromadzić zapas witamin. Warto pić dużo wody, unikać używek: alkoholu, papierosów.

4. Wylecz zęby

Wiele osób o tym nie myśli, a to bardzo ważne. Próchnica może przyczyniać się do poronień lub porodów przedwczesnych. Warto pamiętać, że to choroba zakaźna, można nią zarazić swoje dziecko już w pierwszych miesiącach życia. Będąc u stomatologa warto też usunąć kamień nazębny i wykonać fluoryzację wzmacniającą.

5. Zacznij przyjmować kwas foliowy

Jeszcze przed zajściem w ciążę, najlepiej na pół roku przed, warto zacząć suplementować kwas foliowy. Najlepiej w dawce 0,4 mg dziennie. To substancja, która zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego u dziecka.

więcej w temacie:  Kącik dla niemowlaka czy osobny pokój dla dziecka – co wybrać?

6. Wykonaj badania

Nawet osoby, które uważają się za zdrowe powinny wykonać podstawowe badania internistyczne i ginekologiczne. Warto zrobić morfologię i badanie moczu, zbadać poziom hormonów tarczycy, powinno się sprawdzić obecność antygenu HBS, wirusa cytomegalii, w kierunku toksoplazmozy, badania w kierunku żółtaczki typu B oraz typu C, warto sprawdzić, czy kobieta nie jest zarażona krętkiem kiły (WR) lub wirusem HIV.

Dobrze jest upewnić się, że przeszło się ospę wietrzną i różyczkę lub było się na nie szczepionym. To choroby, na które jeżeli zachoruje ciężarna, to mogą mieć dramatyczny wpływ na rozwój ciąży i dziecka. Należy ewentualnie zaszczepić się około pół roku przed ciążą.

7. Odstaw antykoncepcję hormonalną

Na co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą należy zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej, by organizm mógł uregulować gospodarkę hormonalną, by spełniała swoje zadanie w trakcie ciąży.

Zdarza się, że po stosowaniu hormonalnej antykoncepcji przydarzają się albo cykle bezowulacyjne, albo owulacje wielokrotne, nieregularne cykle, krwawienia śródcykliczne czy skrócona faza lutealna. Po odstawieniu tabletek lub usunięciu wkładki, należy obserwować swój cykl miesięczny i zachodzące podczas niego zmiany. Wiedza pozwoli dokładnie ustalić, kiedy starać się o dziecko, czy wskazać, kiedy doszło do zapłodnienia.

więcej w temacie:  Przydomowy plac zabaw. Jak urządzić ogród dla dzieci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *