Mama w pracy – czyli jak pogodzić pracę z macierzyństwem?
Bez wątpienia każda kobieta, która jest świeżo upieczoną matką bądź planuje nią zostać, zastanawia się jak pogodzić pracę z macierzyństwem. Jest to niezwykle złożony problem i ciężko znaleźć idealne rozwiązanie, jednak warto próbować. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Praca czy wychowanie dziecka?
Dyskusja wokół tej kwestii co jakiś czas odżywa, ma to zapewne związek ze zmianami demograficznymi w naszym kraju, a także zmianą stylu życia kolejnych pokoleń oraz podejścia do rodzicielstwa w ogóle. Wiele osób postrzega tę sytuację bardzo negatywnie, wykluczając możliwość pogodzenia obu ról życiowych. Nie powinniśmy stawiać tej sprawy na ostrzu noża, gdyż praca nie wyklucza możliwości wychowania dziecka i odwrotnie, nie mniej jest to duże wyzwanie dla każdej kobiety.
Dziecko na pierwszym miejscu?
Często z melancholią wspominamy własne dzieciństwo, dawne lata, kiedy wiele kobiet nie było czynnych zawodowo i większość swojego czasu poświęcały na opiekę nad dziećmi oraz zajmowaniem się domem, a na mężczyźnie spoczywał obowiązek utrzymania rodziny. Współcześnie lansowany jest nowy model rodziny, w którym panuje równouprawnienie, a kobiety chętnie rozwijają się na polu zawodowym. Teraz do kobiet należy decyzja, czy na pierwszym miejscu postawią swoją karierę czy macierzyństwo.
Możemy spotkać się z wieloma opiniami, według których dziecko zawsze powinno być priorytetem i szczęśliwa matka to taka, która spędza z nim każdą chwilę. Należy się jednak zastanowić czy rezygnacja z własnych ambicji, porzucanie pracy, którą się lubi i totalne poświęcenie się dzieciom, które za kilka lat będą miały swoje sprawy i swoje życie, jest najlepszym wyjściem?
Jak pogodzić pracę z domem
Wydaje się, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której młoda mama wraca do pracy zawodowej w momencie, kiedy czuje się na to gotowa, pod warunkiem, że nie jest to praca wyjątkowo absorbująca i wymagająca stałej dyspozycyjności. Wiele kobiet, gdy zostają matkami, decyduje się na zmianę zawodu na spokojniejszy, mniej angażujący. Innym wyjściem jest praca w zmniejszonym wymiarze godzin. Być może zabrzmi to brutalnie, ale nie należy poświęcać wszystkiego dla dziecka, które prędzej czy później i tak zacznie własne, samodzielne życie. Istotną kwestią jest również to, czy sytuacja finansowa rodziny jest na tyle dobra, że kobieta może pozwolić sobie na pracę w niepełnym wymiarze godzin.
Nie zapominajmy także o tym, że obowiązek wychowania dziecka spoczywa w równym stopniu na matce, jak i na ojcu. Oprócz sytuacji, w których kobieta samotnie wychowuje dzieci, warto zaangażować mężczyznę do tego, by również pomagał dziecku w nauce, bawił się z nim i spędzał czas. Jeśli oboje rodziców da z siebie wszystko, by pogodzić karierę zawodową z wychowaniem dzieci to jest duża szansa, że się to uda. Wiele rodzin w ten sposób funkcjonuje, także warto próbować i nie tracić nadziei.
Nie jest łatwo pogodzić pracę i opiekę nad dzieckiem. Zwłaszcza w pierwszych latach życia pociechy. Jednak dobrze jest się starać. To jest męczące, ale warto. Dziecko szybciej się usamodzielni, gdy zajmować się nim będzie babcia, nianie, przedszkole. Mama będzie mniej zgorzkniała, gdy nie będzie tylko i wyłącznie przebywać z dzieckiem.