Jak być szczęśliwą mamą?

Macierzyństwo można śmiało porównać do szkoły przetrwania. Z jednej strony to piękne i wspaniałe doświadczenie, jednak niesie za sobą szereg zjawisk, które mogą zaburzać całą równowagę, mianowicie rutyna i zmęczenie. Ciągnie to za sobą kolejne jak złość, narzekanie czy brak odczuwania radości z posiadania dziecka. Z poniższego artykułu dowiesz się jak czuć się szczęśliwą i spełnioną mamą.

Zawsze miej czas dla siebie

Kiedy rodzi się dziecko, o chwilę dla siebie jest bardzo trudno. Nawet kiedy dziecko zaśnie i ten czas można poświęcić np. na wypicie kawy, w umyśle kobiety zawsze pojawia się myśl, aby wykorzystać ten moment na zrobienie czegoś w domu. Pada na pranie, sprzątanie, prasowanie czy inne czynności, których nie da się zrobić z dzieckiem na ręku. Jednoczesne opiekowanie się domem i małym dzieckiem jest bardzo wyczerpujące, dlatego mama powinna zajmować się również sobą (czytaj na slowmama.pl). Dziecko niewątpliwie jest bardzo ważne, ale nie można stracić z oczu własnych potrzeb. Nie da się być jednocześnie zmęczonym i szczęśliwym, dlatego, aby znaleźć chwile dla siebie, kiedy to będziesz mogła się zdrzemnąć czy wymknąć sama na miasto, zleć określone prace domowe mężowi albo starszym dzieciom. Staraj się jak najwięcej obowiązków przerzucić na innych, by móc samej odreagować stresy dnia codziennego.

więcej w temacie:  Jak wybrać rower dziecięcy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rowerka dla dzieci?

Uprawiaj sport, idź na basen, biegaj, gdyż wysiłek fizyczny znacznie podnosi poziom endorfin, co pozwala się odprężyć i wzmocnić kondycję, która przy małym dziecku jest bardzo potrzebna. Wszystkim mamom polecana jest głównie joga, ponieważ pozwala się dodatkowo wyciszyć i jest lekarstwem zarówno dla ciała, jak i duszy.

MAtka z dzieckiem czytają książkę

Zaufaj własnej intuicji

To ty jesteś matką i ty wiesz najlepiej, co jest dobre dla twojego dziecka. Dlatego ignoruj i nie przyjmuj do siebie niechcianych rad i garści życiowych mądrości swojej mamy czy babci. Oczywiście dobra rada jest zawsze przydatna, ale tylko wtedy, kiedy sama o nią poprosisz. Narzucanie się ze swoim racjami i oburzanie, że postępujesz inaczej, jest zupełnie nie na miejscu. Niezależnie od tego, jak przykre byłyby to komentarze, nie przejmuj się nimi i nie słuchaj. Zawsze wierz swojej intuicji. Oczywiście nie zakładaj, że wszystko wiesz najlepiej i nie bój się pytać o kwestie związane z wychowaniem czy pielęgnacją malucha, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko. Po prostu naucz się bronić swoich racji i nie dawaj sobie wchodzić na głowę. Wyznacz wyraźną granicę, której nie wolno nikomu przekraczać. Zaznacz, że nie życzysz sobie wtrącania się w wybrany przez ciebie sposób wychowania i że jeśli będziesz potrzebować porady czy pomocy, to sama o nią poprosisz. Taka postawa odciąży cię psychicznie i sprawi, że będziesz znacznie spokojniejsza.

więcej w temacie:  Jak wybierać meble do pokoju dziecięcego?

Rozmawiaj z innymi matkami

Nie ty jedna masz chwilę zwątpienia i słabości. Nie ty jedna masz czasem wszystkiego dość do tego stopnia, że najchętniej trzasnęłabyś drzwiami i już nie wróciła. Kiedy czujesz przypływ takich uczuć, porozmawiaj z kimś, najlepiej z kimś, kto doskonale cię zrozumie, czyli z inną mamą. Zadzwoń do koleżanki i wygadaj się jej. Jeśli  czujesz, że to ci nie wystarcza, wówczas umów się na spotkanie do psychologa albo do grupy wsparcia. Wspólne doświadczenia, podobne zmartwienia czy problemy bardzo zbliżają do siebie ludzi i dzięki temu możliwe jest nawiązanie bliskich znajomości, które mogą trwać długie lata.

2 komentarze

  1. Myślę, że rozmowy z innymi matkami są bardzo ważne, ponieważ można wtedy zorientować się, że wiele kobiet ma podobne problemy, i złość, frustracja czy gniew to normalne stany. Chyba najgorzej jest wmawiać sobie, że macierzyństwo ma być usłane różami. Hipotetycznie, jeśli ktoś się decyduje na bycie matką lub ojcem, powinien się liczyć trudnościami, ale wiadomo, że w praktyce to bywa różnie, a życie weryfikuje wszystko. Dziecko to spore obciążenie, dlatego warto sięgać po wsparcie;)

  2. Gdyby recepta na bycie szczęśliwą mamą była taka prosta, nie byłoby tyle nieszczęśliwych kobiet, dla których macierzyństwo nie jest spełnieniem marzeń. Czasem pomoże tylko terapia i trzeba o tym mówić głośno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *