Co robić, aby zdrowo żyć?
Czujesz nieustanne zmęczenie, stres, presję? A może widzisz, że twoje codzienne nawyki nie dość, że nie przynoszą żadnych korzyści, to jeszcze ci szkodzą? Sprawdź, jak zacząć zdrowo żyć i czuć się lepiej.
Jak wprowadzić zdrowe nawyki?
Zaraz przejdziemy do tego, co warto w swoim życiu zmienić, aby się lepiej poczuć, na początek jednak jedna, ważna kwestia, dzięki której wszystko to, o czym za chwilę napiszemy, stanie się możliwe. Musisz sprawić, aby zdrowe wybory stały się nawykiem, rutynową czynnością, która po pewnym czasie jest czymś tak oczywistym, jak oddychanie.
Wszystko sprowadza się do zasady małych kroków. Jeśli będziesz zmieniać wiele rzeczy już, teraz, natychmiast, to szybko wrócisz do poprzednich nawyków, bo nowe będą zbyt trudne/czasochłonne do realizacji. Wprowadzaj zmiany powoli, stopniowo, zaczynając od tej, od której jest ci najłatwiej w tym momencie twojego życia.
Kolejna kwestia jest taka, że nawyk trzeba budować. Jeśli powiesz, że od dziś pozwalasz sobie na tylko jednego batonika dziennie, to o swoim postanowieniu zapomnisz, gdy tylko pojawi się pokusa lub dopadnie cię gorszy nastrój. Ale jak wydrukujesz sobie tabelkę, w której będziesz odhaczać kolejny dzień, gdy udało ci się zrealizować cel, to będzie znacznie łatwiej. Ponieważ takie „odhaczanie” jest często nagrodą samą w sobie.
I niestety, na początku, budując kolejny nawyk, musisz się po prostu pilnować, aby codzienność cię nie przytłoczyła. No dobrze, a jakie zmiany wprowadzić? Najważniejsze porady o zdrowiu kobiet publikuje www.cafe-mama.pl, które w szczegółowy sposób omawiają to wszystko, o czym zaraz napiszemy.
Zadbaj o regularny sen
Wiemy, że spodziewasz się bardziej spektakularnych podpowiedzi, ale tak naprawdę najskuteczniejsze są najprostsze metody. A podstawą wszystkiego jest sen. Dlaczego? Ponieważ w jego trakcie organizm zwalnia, to czas, kiedy się regeneruje – psychicznie i fizycznie. Nieustanne niedosypianie powoduje problemu z koncentracją, zmęczeniem, zwiększa poziom stresu. Często ludzie nie zauważają nawet, że przyczyną ich problemów jest właśnie brak snu.
Przy czym musi być on regularny i dobrze jakościowy. Co to oznacza? Należy unikać sytuacji, w której w tygodniu pozwalasz sobie na maksymalnie 5 godzin snu, a w weekend to nadrabiasz. To niestety tak nie działa. Powinnaś postarać się, aby przez cały tydzień kłaść się i wstawać o podobnych porach. Ponadto należy wietrzyć pokój przed snem, a także na co najmniej godzinę przed nim zrezygnować z pracy na komputerze, oglądania telewizji czy przewijania mediów społecznościowych na telefonie. Dlaczego? Ponieważ emitowane przez ekrany niebieskie światło utrudni ci zasypianie.
Zdrowo się odżywiaj
Odżywiaj się zdrowo to jedno z najbardziej enigmatycznych i niewiele mówiących stwierdzeń, aczkolwiek… wszystko tak naprawdę do tego się sprowadza. Co to oznacza? Jedz więcej warzyw i owoców, słodkie i gazowane napoje zamieniaj na wodę i herbatki ziołowe, a zamiast gotowych dań z marketów, gotuj samodzielnie, w domu, z produktów, które są ci dobrze znane (bo zakładamy, że glutaminian sodu nie jest twoją ulubioną przyprawą).
Tylko tyle, i aż tyle wystarczy, żeby zdrowiej się odżywiać. Możesz też pójść o krok dalej i zainstalować w telefonie aplikację, która przypomina o piciu wody lub do której można wprowadzać zjadane posiłki i sprawdzać kalorie, a także podsumowywać, co tak naprawdę i jak często zjadasz w ciągu dnia. Wyniki mogą być zaskakujące.
Zacznij się ruszać
Mamy złą wiadomość – nawet jeśli ćwiczysz cztery razy w tygodniu, to wcale nie musi oznaczać, że jesteś osobą aktywną. Bo to tylko 4 godz. ze 168, którymi dysponujesz w ciągu tygodnia. Gdy do tego wykonujesz pracę siedzącą, biurową, wszędzie jeździsz samochodem, to wychodzi, że… nie ruszasz się prawie wcale. I nie, nie radzimy wcale zwiększenia ilości treningów.
Ale w miarę możliwości, zamiast autem, idź do sklepu pieszo, dojeżdżaj do pracy rowerem lub codziennie wybieraj się na spacery. Możesz też jeździć na rowerku stacjonarnym podczas oglądania ulubionego filmu lub chodzić po domu, zamiast siedzieć, gdy masz do przesłuchania ulubiony podcast. Te niewielkie zmiany sprawią, że z dnia na dzień będziesz odczuwać coraz lepsze samopoczucie. Chyba warto, co?