Jaka dieta przy biegunce, przy zaparciach u dziecka?
Codzienne żywienie dziecka ma ogromny wpływ na jego rozwój. Jednak co robić w sytuacji, gdy dziecko jest chore? Jakie produkty i potrawy podawać? Co zrobić, żeby wspomóc żywieniem proces zdrowienia? Podpowiadamy, co może jeść dziecko przy biegunce, a co wskazane jest przy zaparciach.
Jaka dieta dla dziecka?
Przez pierwsze pół roku życia dziecka, jedynym pokarmem powinno być mleko – mamy lub mieszanka. Z czasem do diety wprowadzać można nowe produkty, a finalnie – potrawy. Warto wiedzieć, że do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje odpowiednio zbilansowanych posiłków. Co to oznacza? Muszą składać się z owoców i warzyw, węglowodanów (najlepiej złożonych), białek, zdrowych tłuszczów. Dokładnie dieta dziecka omawiana jest na best4kids.pl, warto czytać tematyczne artykuły, by poznać wszystkie zasady żywienia najmłodszych. A co w sytuacji, gdy pociecha ma problemy z wypróżnianiem? Jaką dietę zastosować przy biegunce? A co najlepsze będzie na zaparcia?
Jaka dieta przy biegunce u dziecka?
Warto wiedzieć, że jeśli lekarz nie da jakiś szczególnych zaleceń, to nie ma konieczności zmiany diety u dziecka tylko dlatego, że pojawiła się biegunka. Niemowlęta karmione mlekiem powinny je dostawać. Może się zdarzyć, że dziecko będzie odmawiało jedzenia, wówczas lepiej proponować je częściej, ale w mniejszych ilościach.
Głodówka nie pomoże przy takiej dolegliwości. Co więcej – osłabi organizm dziecka. Dobrze jest starszemu dziecku proponować łatwostrawne posiłki, które nie będą powodowały dolegliwości bólowych. Co można ugotować? Lekarze pediatrzy bardzo często proponują, by dziecku, które ma biegunkę podawać lekko rozgotowany kleik ryżowy lub gotowany ryż z jabłkiem. Można maluchowi przygotować do jedzenia przetarte, gotowane lub pieczone jabłka, purée z banana lub sucharki. Świetnie przy biegunce u dziecka sprawdzają się też domowej roboty kisiele owocowe, zwłaszcza jagodowe. Przy tego typu dolegliwości u dziecka zaleca się też podawanie zupy krem z długi gotowanej marchewki.
To, co bardzo ważne przy biegunce u dziecka, to nawadnianie pociechy. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla maluszków. Właśnie dlatego trzeba często proponować wodę. Bywa, że to za mało, wówczas warto podać dziecku elektrolity.
Zaparcia u dziecka – jaka dieta?
Dziecko, które ma zaparcia, musi dużo pić. Jeśli więc karmi się piersią, powinno się maluszka przystawiać do niej bardzo często. Starszym dzieciom warto często dawać do picia wodę. Może proponować również czerwoną herbatę. W przypadku zaparć u dziecka konieczna jest zmiana jego diety na taką, która zawiera dużo błonnika. Oczywiście najwięcej jest go w warzywach i w owocach. Jednak wprowadzać błonnik należy stopniowo, ponieważ nagłe jego zwiększenie może powodować wzdęcia. Warto dziecku podawać pełnoziarniste pieczywo i makaron, kasze. Napoje mleczne fermentowane, takie jak jogurt, kefir, maślanka i zsiadłe mleko mają żywe kultury bakterii i kwas mlekowy – poprawiają perystaltykę jelit, Co ważne, w walce z zaparciami pomaga również aktywność fizyczna.
Dziękuje za porady! Moje dziecko przyniosło ze żłobka jelitówkę. Nie wiedziałam już co robić! Nie chciała jeść, pić… Dramat! Na szczęście już to za nami.
Przy takich małych dzieciach jelitówki są wyjątkowo niebezpieczne, maluch może bardzo szybko się odwodnić. Jeśli chodzi o zaparcia, to u nas sprawdza się dieta bogata w owoce (syn nie lubi warzyw) i jedzenie owsianek i kaszek na śniadanie. Pieczywo i dania opierające się na kanapkach ograniczamy do minimum.
Kleik ryżowy to się zawsze sprawdza i przy dzieciach i dorosłych, fajnie jest go zrobić na bulioniku, ale to jak już brzuszek będzie w trochę lepszym stanie.