Co zrobić gdy dziecko nie chce się uczyć?

dziecko i nauka

Szkolna ławka, dawni nauczyciele wzbudzają w nas miłe wspomnienia, w których zaciera się refleksja, że był to czas intensywnej pracy. Właśnie z taką rzeczywistością muszą zmagać się nasze dzieci, dla których czas roku szkolnego to często okres związany z wieloma problemami. Jak ułatwić dziecku naukę, co zrobić kiedy dziecko nie chce się uczyć?

Dlaczego dziecko nie chce się uczyć?

Pierwszym krokiem, do zrozumienia problemów dziecka z nauką, jest uświadomienie sobie, że często jest w tym sporo naszej winy. Notoryczny brak czasu, złe opinie na temat szkoły i nauczycieli, wypowiadane w obecności naszego potomka, nie ułatwią procesu nauki. Trzeba uważnie obserwować dziecko, zdarza się, że przyczyny problemów z nauką mają podłoże zdrowotne jak np. wady wzroku, słuchu.

Jak ułatwić dziecku naukę?

Trzeba spojrzeć na problem dziecka z jego perspektywy. Nie wolno poniżać, karcić, wzbudzać poczucia winy, uciekać się do przekupstwa, nadmiernie kontrolować. Wręcz przeciwnie, trzeba dziecko chwalić za najmniejsze osiągnięcia, dostrzegać drobne sukcesy. Musimy dowiedzieć się co dziecku sprawia problem.

więcej w temacie:  Jak dbać o skórę niemowlaka? Naturalna pielęgnacja dziecka

W przypadku dzieci niezorganizowanych, mających problemy z koncentracją, można zacząć od przygotowania miejsca pracy. Wygospodarowanie zacisznego kąta, z dala od domowego zgiełku, w którym dziecko ma swoje czyste, uporządkowane biurko pomoże dziecku w skupieniu się na zadaniach domowych.

Warto zorganizować stałe godziny nauki w domu, regularność i rutyna sprawią, że dziecko będzie wiedziało kiedy przychodzi czas na zabawę, a kiedy na szkolne obowiązki. Trzeba zapewnić dziecku odpowiedni relaks, najlepiej na powietrzu. Gra w piłkę, jazda na rowerze, czas spędzony z rówieśnikami pomoże oderwać myśli od szkolnej rzeczywistości.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego uczenia się?

Rozmawiając z dzieckiem warto ustalić jakie są jego zainteresowania, plany na przyszłość, jakie ma cele, co jest dla niego ważne. Pomoże to w odpowiedniej motywacji do nauki.

Mówmy, że nie musi być najlepsze we wszystkim, że świadomy wybór szkolnych przedmiotów, którym trzeba poświęcić więcej czasu, zaprocentuje w przyszłości. Uświadamiajmy sens nauki, że wykształcenie można przekuć w fajną pracę i jest wartością samą w sobie.

Ważne, aby dziecko samo odrabiało lekcje, opierało się na swoich umiejętnościach. Nie wolno odrabiać zadań domowych za dziecko, wyręczać w pisaniu wypracowań, w obawie przed złą oceną brać na siebie szkolną odpowiedzialność za potomka.

więcej w temacie:  Czy mata edukacyjna jest potrzebna dla rozwoju niemowlaka?

Często rodzice przelewają na dziecko swoje niespełnione ambicje, ważny jest tylko szkolny stopień. Trzeba być w pobliżu, służyć pomocą, odpowiadać na zadawane pytania, jednocześnie pilnować, aby szkolne osiągnięcia nie były wynikami naszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *