Turnieje szachowe dla dzieci — zasady, zapisy, topowe turnieje

Szachy, turnieje szachowe

Turniej szachowy powinien być dla dziecka przede wszystkim przyjemnością i dobrą zabawą. Dlatego jako rodzice, czy opiekunowie, powinniśmy wspierać najmłodszych szachistów, a także zaznajomić ich z zasadami panującymi na takich turniejach. Co warto wiedzieć o turniejach szachowych i jak wziąć w nich udział?

Turnieje szachowe – dlaczego warto?

Turnieje szachowe dla dzieci to temat omawiany na szachydladzieci.pl, gdzie szczegółowo opisano również zalety gry w szachy. Szachy nie tylko poprawiają koncentrację, ale również uczą zdrowej rywalizacji. Najlepiej jest to widoczne właśnie podczas turniejów, gdzie młodzi szachiści podchodzą z ogromnym szacunkiem do innych zawodników. Turnieje uczą również grać w zupełnej ciszy oraz wyłapywać błędy przeciwnika. Są ogromną nauką spostrzegawczości i skupienia, a także obsługi zegara szachowego.

A kiedy najlepiej wysłać dziecko na turniej szachowy? Jak najwcześniej, nawet jeśli nie gra jeszcze zbyt dobrze, to podczas takiego wydarzenia może się naprawdę wiele nauczyć.

Gdzie szukać turniejów szachowych?

Najlepiej w sieci, z pomocą internetowych kalendarzy szachowych. Znajdziesz je m.in. na takich stronach tak:

  • chessarbiter
  • pzszach
  • kalendarz.siwik

Sprawdzisz tam m.in. informacje na temat daty i miejsca turnieju, tempa gry (szachy klasyczne, szybkie, błyskawiczne) oraz innych szczegółów dotyczących rozgrywki. W takich kalendarzach znajdziesz m.in. informacje o Memoriale Mieczysława Najdorfa czy Międzynarodowym Turnieju Szachowym Góra Św. Anny, ale także Indywidualnych Mistrzostwach Polski Młodzików czy Olimpiadzie Młodzieży.

więcej w temacie:  Co kupić na roczek? Lista 10 prezentów na pierwsze urodziny

Turnieje szachowe – zasady

Jeśli chcesz wziąć udział w turnieju szachowym, musisz pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Przede wszystkim, przeczytaj komunikat organizacyjny, w którym znajdziesz wszelkie istotne informacje od organizatora (miejsce i termin turnieju, tempo gry, wysokość wpisowego itp.). Następnie zgłoś się do zawodów – najczęściej będziesz musiał to zrobić przez serwis ChessArbiter. Możliwe też, że będziesz mógł zgłosić zawodnika osobiście (przed rozpoczęciem rozgrywek), jednak zawsze istnieje ryzyko, że na danym turnieju został już przekroczony limit zgłoszeń. Przed rozpoczęciem turnieju będziesz musiał także opłacić wpisowe, zwykle jest to kwota od 5 zł do 20 zł.

Musisz również pamiętać, że większość turniejów rozgrywana jest systemem szwajcarskim, co oznacza, że gracze, którzy mają podobną ilość punktów, dobierani są automatycznie przez komputer. Wyjątek stanowi pierwsza runda, w której parowanie przeciwników odbywa się na podstawie rankingu.

W turniejach dla dzieci gracz ma także prawo wykonać jeden nieprawidłowy ruch. Natomiast wykonanie drugiego takiego ruchu, skutkuje przegraną partią. Zawodnik może, a nawet powinien, zgłosić nieprawidłowe ruchy przeciwnika. Może to zrobić, podnosząc rękę i czekając na przyjście sędziego.

więcej w temacie:  Lego Friends - które zestawy lego lubią dziewczynki?

1 komentarz

  1. Jak dla mnie to pełen podziw dla tych maluchów. To bardzo stresujące, ale i wymagająca rywalizacja. Uczy wiele. Takiego obycia w życiu również. Mega!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *