Jak stopniowo rozszerzyć dietę dziecka, kiedy podawać surowe jabłko, banana niemowlakowi?

niemowlę je owoce w wysokim krzesełku

Chcesz rozpocząć przygodę z rozszerzaniem diety u Twojej pociechy? Zastanawiasz się, jak zrobić to prawidłowo? Kiedy można zacząć podawać maluszkowi surowe owoce czy też ich tropikalne odmiany? Wyjaśnimy Ci, jak stopniowo rozszerzać dietę niemowlaka.

Od czego rozpocząć rozszerzanie diety dziecka?

Próby rozszerzania diety dziecka zazwyczaj zaczynają się około 6. miesiąca życia, gdy maluch jest gotowy, aby zacząć jeść pierwsze stałe pokarmy. Z reguły niemowlęta w tym wieku stabilnie trzymają główkę i próbują siadać, co ogranicza ryzyko zadławienia. Warto najpierw wprowadzić do diety dziecka gładkie puree warzywne, np. z marchewki, buraka lub groszku, a następnie stopniowo podawać maluchowi owoce. Każdy pokarm warto wprowadzać pojedynczo w celu obserwacji reakcji niemowlaka na nowe doznania smakowe. Należy pamiętać o podawaniu dziecku jedzenia bez dodatku soli, aby mogło ono oswoić się z jego autentycznym smakiem. Zapewne niektóre warzywa czy owoce od razu przypadną maluchowi do gustu, natomiast do spróbowania innych będzie on potrzebował nieco więcej czasu.

Czym jest metoda BLW?

Niektórzy rodzice preferują metodę BLW (czyli Bobas Lubi Wybór), która polega na serwowaniu niemowlakowi kilku propozycji warzyw lub owoców pokrojonych na kawałki mieszczące się w jego małej dłoni. Podawane dziecku pokarmy powinny być na tyle miękkie, aby maluch mógł łatwo rozdrobnić je dziąsłami. Jeśli jesteś w stanie bez trudu zgnieść ustami kawałki warzyw i owoców, to niemowlę również sobie z nimi poradzi.

Kiedy można zacząć podawać dziecku surowe jabłko?

Jabłka są zaliczane do owoców sezonowych, czyli tych, których dziecko powinno spróbować przed egzotycznymi odmianami. W startej formie można podawać je dziecku krótko po rozpoczęciu przygody z rozszerzeniem diety. Jednak jedzenie surowego jabłka wymaga od malucha dobrze rozwiniętych umiejętności gryzienia i żucia. Z tego względu najczęściej rekomenduje się wprowadzenie tego owocu w jego naturalnej formie do diety dziecka nie wcześniej niż w 9. miesiącu jego życia. Należy pamiętać, aby odpowiednio przygotować jabłko przed podaniem go maluchowi. Powinno być ono dokładnie umyte, obrane ze skórki i pokrojone na podłużne kawałki w celu uniknięcia ryzyka zadławienia. Stopniowe przyzwyczajanie dziecka do pokarmów o twardszej teksturze sprzyja rozwojowi mięśni żuchwy i zdolności żucia.

Kiedy można rozszerzyć dietę niemowlaka o podawanie banana?

Chociaż banany są łatwe do rozgniecenia, np. widelcem, co wydaje się czynić je bezpiecznym wyborem dla maluchów, które jeszcze nie mają zębów, to należą one do owoców tropikalnych. Zatem rozszerzanie diety niemowlaka o ich podawanie warto rozważyć dopiero w okolicach 8. miesiąca życia dziecka. Można serwować je maluszkowi w formie rozdrobnionego puree lub małych kawałków, które niemowlę jest w stanie łatwo złapać i zjeść. Owoce te są z reguły dobrze tolerowane przez większość niemowląt i rzadko powodują reakcje alergiczne, a ich słodki smak zdecydowanie odpowiada dzieciom​.

Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności rozszerzać dietę niemowlaka o podstawowe polskie warzywa. Z reguły owoce są słodsze, dlatego maluch może mniej chętnie jeść wytrawne pokarmy. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wprowadzając nowe przekąski do diety maluszka? Podziel się swoimi sugestiami w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *