Jak przygotować łóżeczko dla noworodka?

łóżeczko dla noworodka w pokoju

Już niedługo zostaniesz mamą, dlatego chcesz, aby wszystko było gotowe na powitanie nowego członka rodziny? Zastanawiasz się, co powinno się znaleźć w łóżeczku dla dziecka? Jak urządzić komfortowe miejsce do snu dla maluszka? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak przygotować łóżeczko dla noworodka.

Jak powinno wyglądać łóżeczko dla noworodka?

Aranżując miejsce do spania dla noworodka, pamiętaj o prostocie i funkcjonalności. Bezpieczeństwo maluszka jest tutaj priorytetem, dlatego upewnij się, czy powierzchnia łóżeczka została pomalowania bezpiecznymi, atestowanymi farbami. Szczebelki muszą być rozmieszczone w taki sposób, aby maluch nie mógł przez nie przecisnąć główki, a jednocześnie miał możliwość swobodnego wyciągania rączek czy nóżek. W łóżeczku dla noworodka nie powinny znajdować się zbędne dodatki, takie jak pluszowe zabawki, duże pozytywki czy też poduszki, które mogą ograniczać przepływ powietrza i stanowić potencjalne zagrożenie dla dziecka. Warto także zrezygnować z ochraniaczy na szczebelki.

Jaki materac wybrać do łóżeczka dla noworodka?

Wybór materaca do łóżeczka dla maluszka ma niebagatelne znaczenie dla zdrowego rozwoju i komfortu snu dziecka. Warto rozważyć zakup takiego wykonanego z materiałów syntetycznych, np. z pianki poliuretanowej. Cieszą się one popularnością ze względu na ich właściwości antyalergiczne i przepuszczalność powietrza. Ważne jest także to, aby materac był odpowiednio twardy – powinien on nieznacznie się ugiąć pod ciężarem dziecka i szybko wracać do swojej pierwotnej formy. W ten sposób zapewni on równomierne podparcie dla delikatnego kręgosłupa noworodka i przyczyni się do jego prawidłowego rozwoju​.

Czy noworodka trzeba przykrywać do snu?

Obecnie odchodzi się od umieszczania w łóżeczku noworodka kocyków i kołderek. Dobrym pomysłem może być używanie rożka niemowlęcego lub śpiworka, aby zapewnić maluszkowi ciepło i bezpieczeństwo w pierwszych dniach życia. Minimalizuje to ryzyko przypadkowego przykrycia twarzy noworodka. Czasami jednak nie ma zupełnie potrzeby przykrywania dziecka podczas snu, zwłaszcza jeśli urodziło się ono w wiosenno-letnim okresie.

​​​Gdzie ustawić łóżeczko dla noworodka?

Wiele osób zastanawia się między urządzeniem kącika dla noworodka w ich pokoju a aranżacją osobnego pokoju, jednak naszym zdaniem idealnym rozwiązaniem jest ustawienie łóżeczka w sypialni rodziców. Ułatwia to nocne karmienia i uspokajanie dziecka, a także zapewnia większy spokój. Łóżeczko jednak nie powinno stać bezpośrednio przy oknie, aby uniknąć przeciągu i hałasu z zewnątrz. Nie należy też ustawiać go obok grzejnika, ponieważ mogłoby to prowadzić do przegrzania maluszka.

Warto zadbać o to, aby wewnątrz łóżeczka dla noworodka znajdowały się jedynie niezbędne elementy, takie jak materac i odpowiednie prześcieradło. Naszym zdaniem to całkowicie wystarczy, aby zapewnić maluszkowi komfort i bezpieczeństwo w pierwszych miesiącach życia. Na zabawki i karuzele przyjdzie czas w późniejszym okresie. O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując łóżeczko dla noworodka? Podziel się swoimi sugestiami w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *