Co zamiast karuzeli do łóżeczka? Ciekawe i nietypowe pomysły

lampka projektor gwiazd

Urządzając pokój lub kącik w sypialni dla niemowlęcia, bardzo często rozważamy zawieszenie karuzeli nad łóżeczkiem. To rozwiązanie popularne i posiadające wiele zalet, jednak niejedyne. Warto przemyśleć także inne opcje, które mogą okazać się bardzo stymulujące dla małego człowieka, a przy tym ładne. Co można umieścić nad głową dziecka, aby ułatwić mu zasypianie? Mamy kilka ciekawych pomysłów.

Mobilne zawieszki zamiast karuzeli nad łóżeczko

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto kupić karuzelę nad łóżeczko dla dziecka? Naszym zdaniem warto powiesić coś, co będzie skupiało na sobie uwagę dziecka, rozwijało je i pomagało się wyciszyć przed zaśnięciem. Karuzele świetnie spełniają te zadania, nie jest to jednak jedyna opcja. Alternatywę mogą stanowić mobilne zawieszki. Tego typu rzeczy można kupić, lub wykonać samemu. Przykładem mogą być mobilne konstrukcje origami, które każdy może wykonać samodzielnie z papieru. Dodatkowo mogą mieć one kontrastowe kolory, dzięki czemu nasz maluszek będzie rozwijał narządy wzroku. Świetnie sprawdzą się także zawieszki z drewnianymi elementami lub wykonanymi z filcu. Wszystkie te opcje są bezpieczne dla niemowlęcia, niedrogie i można je między sobą wymieniać, aby zapewnić maleństwu różnorodność.

Jeśli nie karuzela, to projektor gwiazd

Karuzela nad łóżeczkiem ma pewne wady. Przede wszystkim może utrudniać wyjmowanie dziecka z łóżeczka. Problem ten można usunąć, wybierając urządzenie, które rzuca na sufit łagodne światła w kształcie gwiazd i księżyca. Będzie ono działać uspokajająco na dziecko, jednocześnie stymulując jego wyobraźnię. Taki projektor w przyszłości można wykorzystać także jako alternatywę dla lampki nocnej w pokoju dziecięcym, jest to więc propozycja, która może służyć znacznie dłużej niż tradycyjna karuzela. Do tego można ustawić w pobliżu łóżeczka pozytywkę, która wygrywać będzie uspokajające melodie lub wybrać projektor z głośnikiem. Niektóre urządzenia tego typu mogą wyświetlać różne motywy, takie jak np. konstelacje gwiazd, oceaniczne stworzenia i inne.

Siatka sensoryczna nad łóżeczkiem dziecka

Dotyk ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, dlatego bardzo ważne jest, aby maluch od samego początku miał szansę na poznawanie różnych struktur, czy twardości. W tym celu nad jego łóżeczkiem można zawiesić siatkę sensoryczną, z której będą zwisać np. kawałki różnych materiałów, za które niemowlę będzie mogło na przykład ciągnąć. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, jak rozwija się wzrok niemowlęcia i dopasować do tego kolory materiałów.

Niezwykle ważne jest, aby każda zabawka, czy urządzenie znajdujące się w pobliżu dziecka było bezpieczne. Jeśli coś ma znajdować się nad nim, musi być dobrze zamocowane, abyśmy mieli pewność, że nie spadnie i nie zrobi krzywdy maleństwu.

A co Wy planujecie zawiesić nad dziecięcym łóżeczkiem? A może macie już sprawdzone rozwiązanie, które wykorzystacie ponownie? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *